وزیر راه و شهرسازی: 48درصد از سبد هزینه خانوارهای شهری مربوط به مسکن است

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران- وزیر راه و شهرسازی گفت: 48درصد از سبد هزینه خانوارهای شهری مربوط به مسکن است درصد از سبد هزینه خانوار های شهری مربوط به مسکن است که در شهر های بزرگ این رقم به 60 درصد می رسد.

وزیر راه و شهرسازی: 48درصد از سبد هزینه خانوارهای شهری مربوط به مسکن است

به گزارش خبرنگاران، قاسمی امروز یکشنبه در مراسم گلنگ زنی ساخت واحد های مسکونی نهضت ملی مسکن در کرمانشاه از وجود 9 میلیون جوان ازدواج نکرده در کشور خبر داد و گفت: مشکل بخش قابل توجهی از این جوانان برای ازدواج، موانع مالی بویژه نداشتن مسکن است که ما در این راستا ثبت نام مجرد ها در طرح نهضت ملی مسکن را پیش بینی کردیم.

وی همچنین خبر داد: به خانوار هایی که سه تا چهار فرزند داشته باشند، زمین مجانی برای ساخت مسکن داده می شود.

وی با اشاره به اینکه در گام اول ساخت دو میلیون مسکن را طی دو سال آینده در کشور در قالب طرح نهضت ملی مسکن در برنامه قرار گرفته است، اضافه کرد: پیش از خاتمه گام اول هم گام دوم را شروع خواهیم کرد، اما طبیعی است حرکت در گام اول سخت تر خواهد بود.

وی با بیان اینکه برای هر استان یک سقف تعیین در ساخت مسکن داریم، گفت: به استان ها ابلاغ شده که شروع عملیات اجرایی در گام نخست در یک برنامه دو ساله باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، قاسمی با بیان اینکه حدود یک میلیون واحد مسکن مهر بر روی زمین های دولتی ساخته شده است، گفت: بنا داریم کل واحد های مسکونی در طرح نهضت مسکن را در بر روی زمین های دولتی بسازیم.

وی تاکید کرد: آماده سازی مقدمات طرح مسکن مهر حدود چهار سال به طول انجامید، اما در طرح جهش نهضت تولید مسکن طی چند ماه آماده سازی ها را انجام دادیم و هم اکنون بیش از دو میلیون واحد مسکونی آماده زیر بار رفتن و شروع عملیات اجرایی است و یک میلیون و چهارصد هزار هکتار زمین نیز برای این منظور آماده استفاده شده است.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، اگر شناسایی حدود 600 هزار هکتار زمین تازه غیر از منطقه ها روستایی انجام شود، دیگر برای ساخت واحد مسکونی در منطقه ها شهری مسئله ای نخواهیم داشت.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در زمینه تامین زمین گام های خوبی برداشته شده و اکنون تاسیس بانک زمین هم در مراحل نهایی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی باید به صورت واقعی و با تمام توان انجام شود و هیچ اقدام نمایشی نباید در این زمینه وجود داشته باشد، گفت: متقاضیان خانه دار شدن بسیار زیاد هستند و باید تلاش کنیم که حتی بیش از چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال آینده در کشور بسازیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به هماهنگی با بانک ها برای پرداخت تسهیلات برای ساخت این واحد ها هم گفت: این موضوع کار بسیار سنگین و زمانبری بود که طی چند ماه گذشته انجام شد و علاوه بر آن با بیمه و مالیات نیز هماهنگی و رایزنی های لازم اجرا شده است.

قاسمی با بیان اینکه ما اشکالات و نقص های مسکن مهر را در طرح نهضت ملی مسکن برطرف کرده ایم، یادآور شد: تراکم مسکن مهر 120 واحد در هکتار بود که ما این را در طرح نهضت ملی مسکن به یک سوم کاهش داده ایم و فاصله بلوک ها را زیاد کرده ایم مثلاً در شهر هایی که ساختمان چهار طبقه وجود ندارد، اجازه ساخت آپارتمان چهار طبقه ندادیم تا هم فضا و ساختار شهر را حفظ کنیم و هم فضای تنفس و زندگی راحت تری را برای مردم به وجود بیاوریم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به همکاری مجلس برای تامین مالی صندوق ملی مسکن اظهار کرد: در قانون جهش تولید، همزمان با ساخت مسکن تمام زیرساخت های لازم نیز ساخته می شود و ما در واقع به جای ساخت مسکن، شهر می سازیم.

وی با بیان اینکه هر کس در نهضت ملی مسکن ثبت نام کند، ما موظف به تامین نیاز های او هستیم، گفت: برآورد ما این است که حدود 500 هزار نفر از کل مجموعه نیرو های مسلح فاقد مسکن هستند که در این زمینه توافق نامه لازم امضا شده تا نیرو های مسلح خودشان مسکن مورد نیازشان را بسازند و اگر در جایی هم زمین لازم وجود نداشته باشد ما آن را تامین خواهیم کرد.

به گفته قاسمی، نیرو های مسلح تا به امروز عملیات اجرایی حدود 100 هزار واحد مسکونی را شروع کرده اند که نشان دهنده یک توافق و همکاری جمعی در زمینه طرح نهضت ملی مسکن است.

وی همچنین با اشاره به توافق ساخت 100هزار واحد مسکونی بین وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اضافه کرد: همچنین در حال بستن یک توافق خوب با سازمان اوقاف و امور خیریه هستیم تا تمام زمین های اوقاف که امکان استفاده در طرح نهضت ملی مسکن را دارند، در اختیار این طرح قرار گیرد.

قاسمی تاکید کرد: تامین زمین نه فقط برای چهار میلیون واحد مسکونی که برای آینده ای فراتر از آن در دستور کار است و ما آینده بلندمدت شهر ها و استان ها را می بینیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که 48 درصد از سبد خانوار های شهری، هزینه های مربوطه به مسکن است، گفت: در شهر های بزرگ این رقم به 60 درصد سبد خانوار می رسد.

قاسمی از تمام مسوولان استانی خواست که طرح نهضت ملی را در دستور کار جدی قرار دهند و با برگزاری منظم جلسات و پیگیری مصوبات شورای عالی مسکن و نیز تامین زمین مورد نیاز در راستای پیشبرد این طرح بکوشند.

وی اضافه کرد: هم اکنون گام اول برای بارگذاری دو میلیون مسکن برداشته شده و اگر طبق برنامه ها پیش برویم می توانیم گام دوم را با سرعت مناسب و در زمان لازم برداریم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ما نگران نیاز به وام ها و تسهیلات مورد نیاز در طرح نهضت ملی مسکن نیستیم، گفت: مشکل اصلی هم اکنون تامین اعتبار صندوق ملی مسکن و تامین زیرساخت های طرح های ساخت مسکن است، زیرا اگر این اتفاق رخ ندهد با مشکل روبرو می شویم.

قاسمی با اشاره به شروع عملیات اجرایی 18 هزار و 477 واحد مسکونی نهضت ملی مسکن در استان کرمانشاه گفت: ساخت 116 هزار واحد مسکونی طی چهار سال آینده در استان کرمانشاه در نظر گرفته شده است و اگر توان و امکان ساخت بیش از آن وجود داشته باشد، هیچ محدودیتی در این زمینه نخواهیم داشت.

وی خاطر نشان کرد: در سفر رئیس جمهوری به این استان که در آینده نزدیک انجام خواهد شد ساخت حدود 20 هزار واحد مسکونی دیگر نیز شروع خواهد شد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 19 خرداد 1401 بروزرسانی: 19 خرداد 1401 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 2064

به "وزیر راه و شهرسازی: 48درصد از سبد هزینه خانوارهای شهری مربوط به مسکن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر راه و شهرسازی: 48درصد از سبد هزینه خانوارهای شهری مربوط به مسکن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید