خرازی مطرح نمود: حرکت به سوی گفت وگوی درون تمدن اسلامی

به گزارش مجله سرگرمی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی پیشنهاد حرکت به سوی گفت وگوی درون تمدن اسلامی را عنوان نمود و گفت: باید گفت وگویی راه انداخت که آزادانه و به دور از تعصب باشد، شبیه آنچه در دوران طلایی تمدن اسلامی رواج داشت.

خرازی مطرح نمود: حرکت به سوی گفت وگوی درون تمدن اسلامی

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در نشست در مرکز ابن خلدون قطر و در دومین کنفرانس خاورمیانه: به سوی یک چارچوب تمدنی مشترک تحت عنوان گفت وگوی درون تمدن اسلامی به مثابه یک راهبرد به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی گفت: امروزه هم جهان اسلام به طور عام و هم غرب آسیا به صورت خاص، احتیاج مبرم به اتخاذ رویکرد تمدنی از یکسو و گفت وگوی درون تمدن اسلامی از سوی دیگر دارد.

خرازی افزود: بلا شک یکی از نوآوری های مهم علمی ابن خلدون، پرداختن به تمدن اسلامی و چرایی و چگونگی شکل گیری و اوج گیری آن بود، تمدنی که بنا به نوشته لوتروپ استووارد، تاریخ نگار آمریکایی، در کتاب امروز با مسلمین یا عالم نو اسلام ، از تمدن های مشهوری است که تاریخ عمومی جهان به آن زینت یافته و با آثار درخشان خود تا ابد تاریخ را پر نموده است.

وی ادامه داد: از مؤلفه های مهم تمدن اسلامی، به اعتراف محققان برجسته این حوزه، می توان به موارد ذیل اشاره نمود: فضای امن، نظم و انضباط اخلاقی، اصالت داشتن اندیشه و تفکر، فزونی سطح زندگی، سعه صدر و اجتناب نسبی از تعصب، غلبه روحیه همبستگی، توسعه و ترقی علم و ادب، اوج توأمان کار و ایمان و رعایت حال مستضعفان.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی افزود: بیش از 500 سال سروری دانشمندان اسلامی بر فراوری علم در تاریک ترین دوره اروپا، نشانگر قابلیت جامعه اسلامی در تأسیس و تداوم یک تمدن است. در سایه این تمدن عظیم موتور دانش بشری به وسیله فلاسفه و دانشمندان اسلامی دوباره به حرکت افتاد و میراث معرفت یونانی به دست پدران عقل گرای جدید مسلمان و پیشگامان تحقیق علمی اسلامی ارتقاء یافت و به این ترتیب تمدن اسلامی و اندیشمندان مسلمان نقش حلقه واسط را بین موفقیت های علمی یونان و عصر جدید ایفا کردند.

به گزارش فارس، خرازی گفت: حال سؤال این است که آیا تمدن اسلامی پدیده ای مربوط به گذشته و بخشی از تاریخ است، یا اینکه این تمدن هنوز هم به عنوان واقعیتی در دسترس انسان امروز بوده و بخشی از حیات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جهان امروز را تشکیل می دهد؟

وی افزود: در پاسخ باید گفت که تمدن اسلامی با پشتوانه دین اسلام و فرهنگ اسلامی، موجودی است زنده، پویا و بالنده که با وجود فاصله دریافت از دوران اوج و تحمل رنج بسیار در دوران زوال و انحطاط، به طور دائم در جستجوی احیای ابعاد و جلوه های تمدنی خویش بوده است. این دغدغه ها و کوشش های احیاگرانه در دو قرن اخیر با شکل گیری نوعی بیداری اسلامی وارد مرحله جدید و مشخص نماینده ای شده است، مرحله ای که در آن بازگشت به تمدن اسلامی و شکل دهی به تمدن نوین اسلامی به شدت تبدیل به مطالبه عمومی، هم در سطح نخبگان و هم در سطح توده ها است.

به گفته خرازی در جهان اسلام امروز، سخن گفتن از اسلام به مثابه یک راه چاره، گسترش و عمق فراگیری یافته است.

وی یادآور شد: البته با کمال تأسف باید اذعان کرد که به موازات فراگیر شدن گفتمان بازگشت به تمدن اسلامی و تأسیس تمدن نوین اسلامی، آفت و آسیب بزرگ تفرقه نیز دامنگیر جامعه اسلامی است و این تفکر نوپا را مورد تهدید قرار می دهد.

به گزارش فارس، خرازی در ادامه اعلام کرد: اکنون سؤال این است که آیا تفاوت هایی که امروزه باعث شکل گیری اختلافات در درون تمدن اسلامی شده است، در طول 500 سال شکوفایی تمدن اسلامی وجود نداشت؟ قطعاً وجود داشت. پس آنها چه کردند که به رغم این تفاوت ها و اختلافات توانستند آن تمدن باشکوه را بنیانگذاری نمایند که آنان تفاوت ها را به رسمیت شناختند و آن را مدیریت کردند. آنان با تسامح و بردباری، تفاهمی بین مذاهب اسلامی ایجاد کردند که اکثر تمدن شناسان جهان، از آن به عنوان اصل مادر برای بنیانگذاری تمدن اسلامی یاد می نمایند.

وی افزود: عنصر تسامح و بردباری به عنوان یکی از عناصر سازنده تمدن اسلامی مورد اشاره تأکید اکثر محققان در این زمینه بوده است.

خرازی اعلام کرد: لذا برای خروج از وضعیت نامطلوب فعلی که گریبانگیر حوزه تمدن اسلامی شده است، پیشنهاد اینجانب حرکت به سوی گفت وگوی درون تمدن اسلامی است. دوران باشکوه و عظمت تمدن اسلامی واقعیتی است که در بین مسلمانان کمترین اختلاف در باره آن وجود دارد. علاوه بر این، رجوع به تمدن اسلامی در جهان اسلام امروز پاسخی شایسته به بحران هویتی است که مجموعه ملل اسلامی از آن رنج می برند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: تمدن اسلامی هویت مشترکی است که همه مسلمانان به آن افتخار می نمایند.

وزیر خارجه اسبق کشورمان ادامه داد: پیش احتیاج ورود به گفت وگوی درون تمدن اسلامی قبول این واقعیت است که اولاً تمدن اسلامی، تمدنی واحد در عین کثرت است، به عبارت دیگر باور به اصل وحدت در عین کثرت، قاعده بنیادین در گفت وگوی درون تمدن اسلامی است و ثانیاً باور به اینکه توسعه و پیشرفت تمدن اسلامی در تمام ابعاد آن به نفع همگان است. لازمه این گفت وگو نیز بدون پیش شرط بودن آن است، بایستی گفت وگویی راه انداخت که آزادانه و به دور از تعصب باشد، درست شبیه آنچه در دوران طلایی تمدن اسلامی رواج داشت.

وی افزود: نقطه عزیمت این گفت وگو باید ایجایی و نه سلبی باشد، یعنی براساس نقاط قوت و اشتراکات فراوان عالم اسلام آغاز گردد و نه براساس تفاوت ها و اختلافات و تضادها. آغاز گفت وگو باید از سطح نخبگان و گروه های مرجع آغاز گردد، البته با اراده سیاسی دولت ها که چنین روندی را مورد حمایت قرار دهند، چرا که بدون اراده سیاسی دولت ها، سایر کنشگران هم برای حل اختلافات کاری از پیش نخواهند برد.

خرازی در این نشست ادامه داد: خوشبختانه هر چه هم کشورهای اسلامی با هم اختلاف داشته باشند، در افتخار به دوران باشکوه تمدن اسلامی و در ضرورت احیای آن تمدن عظیم هیچ اختلافی با هم ندارند. لذا موضوع گفت وگوی درون تمدن اسلامی برای آنالیز راه های احیای آن دوران با شکوه می ­تواند بهترین راستا برای همگرایی جهان اسلام باشد و می ­تواند آثار مثبتی را در حل سایر اختلافات داشته باشد.

وی افزود: امید می رود با راه اندازی چنین گفت وگویی روح جدیدی در جهان اسلام دمیده گردد. تمدن اسلامی در تمام حوزه های علمی، مالی، تجاری، تاریخی، فرهنگی و.... دارای قابلیت ها و ظرفیت های بالقوه و بالفعل فراوانی برای شکوفایی و خدمت رسانی است.

خرازی در این زمینه به راهکارهای آنالیز نحوه رسیدن به این هدف به توضیح زیر اشاره نمود:

- برگزاری جلسات هم اندیشی بین اندیشمندان مسلمان درباره نحوه احیای تمدن اسلامی.

- انتشار ویژگی های دوران باشکوه تمدن اسلامی و کاوش در باره ریشه های شکل گیری آن برای الهام گیری از آن

- سرمایه گذاری هر چه بیشتر در زمینه توسعه علم و فناوری در کشورهای اسلامی که از زیربناهای اصلی هر تمدن محسوب می گردد.

- برقراری همکاری بین دانشگاه های جهان اسلام با هدف مبادله دانش و فناوری.

- تشکیل یک گروه بین المللی از متفکرین جهان اسلام برای پیشبرد این آرمان ارزشمند.

- راه اندازی سازمان های مردم نهاد تخصصی در کشورهای اسلامی برای تعقیب و مطالبه این ایده راهبردی.

- ایجاد هماهنگی های رسانه ای بین کشورهای اسلامی برای پرداختن نظام مند و سازمان مند به این امر خطیر با هدف تبدیل آن به یک مطالبه عمومی در سطح آحاد ملل اسلامی.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 175

به "خرازی مطرح نمود: حرکت به سوی گفت وگوی درون تمدن اسلامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرازی مطرح نمود: حرکت به سوی گفت وگوی درون تمدن اسلامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید