حرکت دانشگاه ها به سمت برطرف مسائل مالی کشور

دانشگاه های کشور با برنامه ریزی های مختلف برای تاثیرگذاری در برطرف مسائل مالی کوشش می نمایند.

حرکت دانشگاه ها به سمت برطرف مسائل مالی کشور

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، دانشگاه ها در دنیای امروز به عنوان موتورهای رشد اقتصاد جوامع شناخته می شوند و با توجه به وضعیت اقتصادی کشورمان در شرایط جنگ اقتصادی، دانشگاه های کشور به خصوص دانشگاه های برتر می توانند با انجام کار تحقیقاتی و پژوهشی در فراوری محصولات ایرانی و همچنین ارتقاء سطح کیفیت کالاها نقش موثری داشته باشند.

دانشجویان تحصیلات تکمیلی شامل کارشناسی ارشد و دکتری سرمایه اصلی دانشگاه ها به شمار می روند و باید کوشش کرد تا رساله های دانشجویان این مقاطع تحصیلی به سمت حل مسائل و معضلات کشور راهنمایی شوند و چالش های جامعه را در طرح نامه خود به اساتید راهنما ارائه دهند، این شیوه بهترین راه توجه دانشگاه ها به مسائل کشور است که بر همین اساس، رؤسای دانشگاه های کشور برای نقش آفرینی دانشگاه ها در بهبود وضعیت اقتصادی برنامه ریزی نموده اند.

تقویت شرکت های دانش بنیان دانشگاه علم و صنعت برای یاری به اقتصاد کشور

در این زمینه جبارعلی ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران بر تاثیرگذاری شرکت های دانش بنیان در اقتصاد تأکید نموده و گفت: بخشی از این برنامه های دانشگاه علم و صنعت برای سال جدید در قالب تقویت و گسترش شرکت های رشدی، شرکت های دانش بنیان، شرکت های زایشی و شرکت های استارتاپی صورت می گیرد که تقویت این شرکت ها در بهبود اقتصاد، اشتغال و کارآفرینی موثر است.

وی اضافه نمود: مجموعه دانشگاهیان می توانند در برطرف مسائل صنعتی و اجرایی کشور موثر باشند.

پژوهش با کیفیت و تاثیرگذاری در اقتصاد

علی خاکی صدیق رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نیز توسعه کیفی سازی در دانشگاه ها را در بهبود کارآفرینی اثرگذار دانست و گفت: در سال 98 در حوزه کیفی سازی روی آموزش و پژوهش کار می کنیم، هرچه پژوهش های با کیفیت تری ارائه دهیم در حوزه کارآفرینی گام های موثرتری برداشته ایم.

کوشش شرکت های دانش بنیان دانشگاه تربیت مدرس برای بهبود اقتصاد

محمدتقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس نیز با اشاره به طرح تحول راهبردی این دانشگاه، گفت: ما در دانشگاه تربیت مدرس در سال 97 طرح تحول راهبردی داشتیم که 4 اولویت اصلی از جمله خوداتکایی اقتصادی، توسعه روابط بین المللی، توسعه علوم بین رشته ای و سرآمدی علمی را در قالب طرح تحول راهبردی دانشگاه پیگیری کردیم و در سال 98 نیز این برنامه را ادامه می دهیم چرا که هر یک از محورهای این برنامه می تواند در بهبود کارآفرینی نیز موثر باشد.

وی اضافه نمود: شرکت های دانش بنیان دانشگاه تربیت مدرس نیز در پارک علم و فناوری این دانشگاه محصولاتی فراوری می نمایند که این محصولات هم می تواند به اقتصاد کشور یاری کند.

حرکت دانشگاه امیرکبیر به سمت برطرف نیازهای صنعتی

سیداحمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز از راه اندازی برج فناوری شماره 2 دانشگاه امیرکبیر اطلاع داد و گفت: راه اندازی این برج در کنار برج فناوری شماره 1 دانشگاه امیرکبیر، سبب افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان می گردد که افزایش این شرکت ها نیز در اقتصاد کشور نقش دارد چرا که به وسیله این شرکت ها محصولات ایرانی بیشتری فراوری شده و اشتغال برای جوانان ایرانی گسترش می یابد.

وی اضافه نمود: افزایش شرکت های دانش بنیان در دانشگاه امیرکبیر و افزایش تعامل محققان این دانشگاه با صنعت، نشان می دهد برنامه های دانشگاه امیرکبیر به سمت برطرف نیازهای صنعتی است.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 تیر 1398 بروزرسانی: 8 تیر 1398 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 173

به "حرکت دانشگاه ها به سمت برطرف مسائل مالی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت دانشگاه ها به سمت برطرف مسائل مالی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید