برخورد صریح با بهارستان

به گزارش مجله سرگرمی، دیروز، شروع شرایط تازه نحوه همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی هسته ای بود. شرایط تازه ای که البته در نتیجه مصوبه مجلس شورای اسلامی در این باره ایجاد شده، اما هیچ کس را به اندازه مجلسی ها ناراضی نکرده است. طبق توافق ایران با مدیرکل آژانس بین المللی از دیروز اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شد، اما ایران اطلاعات ضبط شده را به مدت سه ماه نگه خواهد داشت تا در صورتی که تحریم ها برداشته و راستا دیپلماسی دوباره باز شد، این سه ماه اطلاعات به آژانس تحویل داده گردد.

برخورد صریح با بهارستان

به گزارش شرق؛ مجلسی ها دوشنبه انفجاری از نارضایتی داشتند و تا تهدید به شکایت و پیگیری ماجرا از قوه قضائیه هم پیش رفتند. اما دیروز صبح به نظر می رسید اعتراضات اهالی بهارستان به جایی نخواهد رسید و همین جهت که فرصت نجات برجام را ایجاد می نماید، طی خواهد شد. وزیر خارجه دیروز نیز در یک سخنرانی، به این نقدها پاسخ داد. البته موضع گیری های دیگر طرف های برجام نیز ادامه داشت.

ظریف: قانون مصوب مجلس از صبح سه شنبه اجرا شده است

وزیر امور خارجه دیروز درباره اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی درخصوص توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی گفت: از صبح امروز این قانون اجرا شده است.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در حاشیه همایش بین المللی مطالبات حقوقی دفاع مقدس در جمع خبرنگاران ادامه داد: ما از 27 بهمن به صورت رسمی به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کردیم که از صبح پنجم اسفندماه قانون مجلس در این باره اجرا خواهد شد و به همین دلیل اجرای این قانون از صبح امروز آغاز شده است. وزیر امور خارجه درباره سفر گروسی، مدیرکل آژانس به ایران گفت: آقای گروسی به ایران آمد تا ترتیباتی را جهت اجرای قانون داشته باشیم؛ به توافقاتی در این رابطه رسیدیم و اصل این توافق بر این است که نوار هایی که از برنامه های هسته ای ما ضبط می شوند ـ که هیچ گاه به صورت زنده به آژانس ارائه نمی شد بلکه به طور روزانه و هفتگی ارائه می شد ـ از این به بعد نگهداری می گردد و در اختیار آژانس قرار نمی گیرد؛ البته اجرای پادمان ادامه پیدا می نماید.

قانون مجلس قطع همکاری را نخواسته

ظریف تأکید کرد: پادمان تعهد جمهوری اسلامی ایران است و مصوبه اخیر مجلس هم اجازه همکاری بیش از پادمان را به ما نمی دهد و این به آن معناست که همکاری ما با آژانس ادامه پیدا می نماید. وزیر امور خارجه ادامه داد: اجرای مصوبه مجلس به معنای قطع همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست و قانون مجلس نیز چنین چیزی را نخواسته است.

ظریف گفت: همکاری ایران با آژانس ادامه پیدا می نماید، اما این همکاری فراتر از پروتکل الحاقی نخواهد رفت و در این چارچوب همکاری خواهیم کرد. با کشور های مختلف 1+4 یعنی روسیه چین و سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا از ماه ها قبل مصاحبه داشتیم، البته بحث کاهش تعهدات ایران در چارچوب ماده 36 برجام بیش از دو سال است که آغاز شده و بحث خروج آمریکا از برجام و کاهش تعهدات ایران بحث همیشگی ایران در جلسات با طرف های برجام بوده است.

وی اضافه نمود: بحث مصوبه مجلس نیز که در همین چارچوب برجام مصوب شده است به اطلاع همه رسیده و گفته ایم که به محض اینکه آن ها تعهدات خودشان را اجرا نمایند، یعنی اروپایی ها و آمریکایی ها به تعهدات خود بازگردند ما نیز به تعهدات خود عمل می کنیم.

رفتار های مجلس کاملا غیرلازم بود

ظریف درباره اقدامات و اتفاقات روز گذشته مجلس شرح داد: متأسفانه ما یک مسئله ای پیدا نموده ایم که همه مسائل را با زاویه سیاسی می بینیم. آنچه جناب آقای صالحی با آژانس بین المللی انرژی اتمی تفاهم کردند، یک پیروزیت بی نظیر دیپلماتیک است که آقای دکتر صالحی با شجاعت، توانمندی و با اتکا به این ملت انجام دادند. اگر دوستان ما در مجلس روز قبل را نگاه نموده بودند و هماهنگی هایی که شده بود را نگاه نموده بودند، همان طور که در بیانیه دولت آمده اگر مصوبه 25 بهمن شورای عالی امنیت ملی را نگاه نموده بودند که بر اساس همان مصوبه روز بیست وهفتم بهمن نامه خاتمه اجرای پروتکل الحاقی را به آژانس دادیم و بر اساس همان مصوبه گروسی به ایران آمد، اگر همه این ها را نگاه نموده بودند، آن رفتار های کاملا غیرلازم که دیروز در مجلس صورت گرفت، انجام نمی شد.

وی گفت: ما این را به حساب این می گذاریم که تحولات خیلی سریع رخ داده. دوستان ما اطلاع نداشتند و توافق را نخوانده بودند. آن ها اگر ضمیمه را بخوانند همه چیز باز و آشکار است. دوستان ما از زمان برجام یک حرف هایی را دنبال نموده اند که ضمیمه محرمانه و سری دارد. همه چیز در برجام آمده. ما مثل آمریکایی ها نبودیم که برجامی که به انگلیسی بوده است را بگذاریم کنار و چیز دیگری چاپ کنیم. ما خود برجام را در اختیار همه گذاشتیم؛ مردم ما می توانند آن را بخوانند.

وزیر امور خارجه تأکید کرد: توافق چند روز پیش با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز آشکار است و ان شاءالله در تاریخ ثابت خواهد شد که این توافق یکی از نقاط قوت ماست.

با آمریکا نشست رسمی نخواهیم داشت، غیررسمی در حال آنالیز است

ظریف درباره پیشنهاد طرف اروپایی برای حضور آمریکا به عنوان میهمان در یک جلسه مشترک و آنالیز برجام اعلام کرد: ما نشست رسمی با آمریکا نخواهیم داشت. برای اینکه آمریکا عضو برجام نیست. یک نشست غیررسمی که آمریکا هم عضو نباشد، ولی دعوت بگردد، در حال آنالیز است.

وزیر امور خارجه یادآور شد: اروپایی ها نیز برخلاف آنچه ادعا دارند به تعهدات خودشان در برجام عمل نکردند، در خود برجام نیز صرف امضای یک کاغذ کافی نیست. ماده 2 ضمیمه 2 برجام و ماده 5 ضمیمه 2 برجام آثار اقدام را اروپایی ها امضا کردند، اما در واقع همه شرکت های اروپایی از ایران رفتند. آن ها هیچ حمایتی از شرکت های اروپایی نکردند. آن ها نقض تعهد داشتند، لذا تبلیغاتی که اروپایی ها راه انداختند و مرتب تکرار می نمایند که همه تعهدات را اجرا نموده اند، غیرواقعی است و حتما به تعهدات خودشان عمل نکردند.

وی با اشاره به اینکه اروپایی ها علاوه بر برجام 11 تعهد دیگر داشته اند، شرح داد: به آن نیز عمل نکردند و اینستکس تنها مقدمه ای برای اجرای آن 11 طرح بود که حتی در اجرای آن هم پیروز نشدند. ما اعلام می کنیم جای طرفین را عوض نکنید. آمریکا و اروپا هستند که به حقوق بین الملل تجاوز نموده و اگر می خواهند به برجام برگردند، باید روش ترامپ را متوقف نمایند و اگر ادعا دارند روش ترامپ شکست خورده باید اجرای این روش را متوقف نمایند، آن وقت ما نیز اقدامات خودمان را برمی گردانیم.

رایزنی برجامی ایران و چین

از سوی دیگر، دیروز تارنمای وزارت امور خارجه چین در گزارشی از رایزنی تلفنی سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و ما ژائو شو همتای چینی وی درباره برجام اطلاع داد. به گزارش ایرنا، تارنمای وزارت خارجه چین گزارش کرد در این رایزنی تلفنی که اواخر روز دوشنبه روی داده است، دو طرف درباره برجام و راه های حل مسئله هسته ای ایران به گفتگو پرداخته اند. دو طرف بر اساس گزارش وزارت خارجه چین، در این تماس تلفنی تأکید نموده اند که شرایط مسئله هسته ای ایران به سرعت در حال تغییر است و فرصت ها و چالش ها به صورت هم زمان وجود دارد.

عراقچی و ما همچنین تأکید نموده ایم بازگشت ایالات متحده آمریکا به توافق برجام در اسرع وقت و لغو تحریم های ایران کلید شکستن بن بست مسئله هسته ای ایران است. در گزارش بخش چینی وزارت خارجه چین آمده است: معاونان وزرای خارجه ایران و چین از سایر اعضای برجام خواسته اند از این فرصت برای حل وفصل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران استفاده نموده و صلح و ثبات را در خاورمیانه حفظ نمایند.

آمریکا: آماده ملاقات در چارچوب 1+5 هستیم

در همین رابطه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز از آمادگی این کشور برای مصاحبه با مقامات ایران گفت. ند پرایس گفت از هفته گذشته تا به امروز اعلام نموده ایم که آماده ملاقات با مقام های ایران در چارچوب گروه 1+5 هستیم. وی با بیان اینکه نگران فاصله دریافت بیشتر ایران از پایبندی به تعهدات هسته ای خود هستیم، گفت که این بحث از زمان خارج شدن دولت سابق آمریکا از برجام شکل گرفته است و به همین دلیل آماده ملاقات با مقام های تهران در چارچوب گروه 1+5 و آغاز دیپلماسی هستیم. پرایس همچنین گفت که آمریکا آماده است در جهت تعامل با ایران با پیشنهادی که روی میز است، جلو برود.

اروپا، امیدواری و نگرانی

در ادامه واکنش ها به تحولات اخیر، جوسپ بوررل مسئول سیاست خارجه اروپا گفت: ما با همه اعضای برجام از جمله آمریکا در ارتباطیم تا بتوانیم مقدمات بازگشت آمریکا به برجام را فراهم کنیم. امیدوارم خبر های جدیدی در خصوص کوشش های اتحادیه اروپا برای احیای دیپلماسی هسته ای با همکاری آمریکا و ایران اعلام گردد. وی در خصوص توافق میان ایران و آژانس گفت: این توافق به ما فرصت لازم برای احیای برجام را می دهد.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز درباره ورود ایالات متحده به شکل غیررسمی به مصاحبه ها گفته بود: صحبت هایی با بلینکن وزیر خارجه آمریکا داشتم. به نظر می رسد تمایلی از طرف آمریکایی وجود دارد تا مصاحبه های غیررسمی با اعضای برجام داشته باشند. ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه البته بار دیگر از اقدامات ایران ابراز نگرانی کرد: شرایط فعلی و اقدامات و تصمیمات ایران در خصوص برنامه هسته ای خود مایه نگرانی ماست.

منبع: فرارو
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1509

به "برخورد صریح با بهارستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد صریح با بهارستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید