اعضای سازمان شانگهای به دنبال گسترش انجام مبادلات با ارزهای ملی

به گزارش مجله سرگرمی، به اعتقاد وزیر توسعه اقتصادی روسیه استقلال سیستم های اقتصادی، مقاومت در برابر شوک های خارجی، مقاومت در برابر نفوذ کشورهای ثالث و در نتیجه، ثبات تجارت و همکاری اقتصادی بین کشورهای منطقه از دستاوردهای انجام مبادلات به ارزهای ملی خواهد بود.

اعضای سازمان شانگهای به دنبال گسترش انجام مبادلات با ارزهای ملی

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در دنیای مدرن، که مملو از انواع تناقضات اقتصادی و سیاسی است، همکاری های سازنده کشورها در سطح منطقه ای در حال اهمیت یافتن است. نقش مهمی در این راستا توسط سازمان های بین المللی از جمله سازمان همکاری شانگهای نیز ایفا می گردد. علیرغم نگرش پر از شک و تردید کشورهای غربی نسبت به آن، صندلی این سازمان در توسعه منطقه ای کشورهای فضای اوراسیا روز به روز بیشتر و بیشتر می گردد، که موید آن اجلاس سران دولت های کشورهای شرکت نماینده در آن که در 1 تا 2 نوامبر در پایتخت ازبکستان برگزار گردید، است.

شایان ذکر است که این سازمان، سازمانی میان دولتی است که برای همکاری های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است. این سازمان در ژوئن سال 2001 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه، پایه گذاری شد. نقش اصلی و معین نماینده را، در سازمان شانگهای، دو کشور چین و روسیه تشکیل می دهند. سازمان همکاری شانگهای در حقیقت ترکیب جدید سازمان شانگهای 5 است که در سال 1996 تأسیس شده بود، ولی نام آن پس از عضویت ازبکستان به سازمان همکاری شانگهای تغییر داده شد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال 2004 و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال 2012 و پس از آن بلاروس به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.

در تاریخ 10 جولای 2015 این سازمان با عضویت هندوستان و پاکستان موافقت نمود و این دو کشور در کوتاه تر از دو سال همه شرایط برای عضویت کامل این سازمان را اجرا کردند و عضویت این دو کشور در سازمان همکاری شانگهای در اجلاس رهبران کشورهای عضو این سازمان که طی جولای 2017 در آستانه، پایتخت قزاقستان، برگزار گردید، به تصویب رسید.

نقش این سازمان از زمان تأسیس آن تاکنون در منطقه افزایش یافته است. امروز، سازمان شانگهای در حال حاضر حدود 60 درصد از قلمرو اوراسیا را با جمعیتی بیش از سه میلیارد نفر در بر گرفته است. علاوه بر این، واقعیت مهم دیگر این است که این سازمان، بر خلاف سازمان پیمان آتلانتیک شاقتصادی (ناتو) و پیمان ورشو سابق، هنوز یک معاهده دفاعی چندجانبه به شمار نمی رود، و همیشه خود را نه به عنوان یک بلوک نظامی، بلکه به عنوان سازمانی که برای حل و فصل گسترده ترین موضوعات در منطقه طراحی شده است، معرفی نموده است. به همین دلیل از همان ابتدا اهداف سازمان همکاری شانگهای تقویت ثبات و امنیت، مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و قاچاق مواد مخدر و همچنین توسعه همکاری های اقتصادی، مشارکت های انرژی، تعامل علمی و فرهنگی اعلام شد.

با این حال، امروز شاهد آن هستیم که سازمان همکاری شانگهای از اهداف اعلام شده سال ها پیش خود پیشی گرفته، و اکنون برنامه دارد که کشورهای عضو به سطح کیفی جدیدی از تعامل برسند. این مطلب در تابستان، به هنگام برگزاری جلسه شورای روسای دولتی این سازمان در بیشکک و امضای اعلامیه بیشکک گفته شد. در همان زمان ریاست سازمان همکاری شانگهای از قرقیزستان به روسیه منتقل شد، که بلافاصله بر لزوم افزایش و توسعه همکاری های اقتصادی و شروع تحقق پروژه ایجاد اوراسیای بزرگ را اعلام نمود.

پس از گذشت چند ماه، در پایتخت ازبکستان نخست وزیران کشورهای عضو سازمان طی اجلاسی گرد هم آمدند. و همانطور که نتایج این نشست نشان داد، تمرکز روی مسائلی بود که در صورت برطرف مثبت آنها، می توانند سازمان را در آینده به سطح کیفی جدیدی سوق دهند. در عین حال، نقش مذاکرات مختلف دوجانبه که در حاشیه اجلاس برگزار می گردد، را نیز نمی توان نادیده گرفت، که با افزایش درجه اطمینان کشورها به یکدیگر، به پیشرفت سازمان نیز یاری می نماید.

به عنوان مثال، در آستانه اجلاس، طی دیدار چند جانبه، نخست وزیر روسیه دیمیتری مدودف با رئیس جمهور ازبکستان شوکت میرضیایف، رئیس اجرایی جمهوری افغانستان عبدالله عبدالله و همچنین نخست وزیر شورای دولتی چین لی که کیانگ دیدار کرد. علاوه بر این، در هر یک از آنها، طرفین در خصوص چشم انداز همکاری های بیشتر بین کشورها و همچنین بهبود امنیت منطقه ای بحث و تبادل نظر کردند. نماینده بلاروس، نخست وزیر سرگئی روماس، پیروز به تبادل نظر با دبیرکل سازمان، ولادیمیر نوروف شده و پیشنهاد ایجاد اکوسیستم فناوری اطلاعات را در این سازمان داد. و بدون شک، همه اینها و همچنین مذاکرات دوجانبه ای که این روزها در تاشکند برگزار گردید، برای همه شرکت نمایندگان در اجلاس مفید بوده است.

با این وجود رویدادهای اصلی در 2 نوامبر طی یک نشست گسترده از روسای دولت رخ داد. همانطور که انتظار می رفت، در این نشست به گسترده ترین طیف موضوعات مربوط به همکاری چند جانبه، که می توان آنها را به چندین بلوک اصلی تقلیل داد، پرداخته شد.

در ابتدا،همکاری تجاری و اقتصادی. همانطور که ناظران اعلام نمودند، در این بلوک، درباره موانع موجود، تحریم ها، تعرفه های ممنوعیتی که کشورها باید در آینده بسیار نزدیک برای برطرف آنها صحبت نمایند، بحث شد. نقش مهمی در این مورد به پروژه های زیربنایی و دیجیتالی شدن آنها داده می گردد. به عنوان مثال، به گفته مدودف، امروز در روسیه آنها توجه ویژه ای به ایجاد راستاهای جدید در چارچوب کوریدور حمل و نقل از اروپا به غرب چین (منظور بزرگراه مسکو - کازان) داشته، و همچنین اعتقاد به پیشرفت در راستا افزایش کارآیی ارتباطات راه آهن بین کشورهای سازمان همکاری شانگهای دارند.

موضوع گسترش مبادلات متقابل به ارزهای ملی و همچنین ایجاد بانک و صندوق توسعه سازمان همکاری شانگهای توجه شرکت نمایندگان نشست را به خود جلب کرد. این موضوع ابتدا توسط نخست وزیر قرقیزستان محمد قلی عبدالقاضی اف بیان شد و سپس وی توسط نخست وزیران قزاقستان و فدراسیون روسیه مورد حمایت نهاده شد. شایان ذکر است که بعداً رئیس شرکت توسعه دولتی VEB فدراسیون روسیه، ایگور شووالف گفت که روسیه از قبل آماده انتقال کلیه عملیات سرمایه گذاری و تجاری به ارزهای ملی شده است.

وزیر توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه، ماکسیم اورشکین، به نوبه خود، در پاسخ به سوالی از روزنامه نگاران مبنی بر اینکه نتیجه ابتکار عمل برای انتقال مبادلات به ارزهای ملی چیست، گفت: استقلال بزرگ سیستم های اقتصادی، مقاومت در برابر شوک های خارجی. مقاومت در برابر نفوذ کشورهای ثالث. در نتیجه، ثبات تجارت و همکاری اقتصادی بین کشورهای منطقه.

دوم، مسائل مربوط به امنیت منطقه ای. معین است که در چارچوب سازمان همکاری شانگهای، موضوع مقابله با تروریسم و فعالیت های افراط گرایانه همیشه یکی از اولویت ها بوده است که بار دیگر در تاشکند بر آن تأیید شد. به عنوان مثال، در جلسه سران دولت ها ، احمد ظهور، نماینده و هماهنگ نماینده ملی این سازمان در پاکستان اعلام نمود که این سازمان سکوی حیاتی و مهمی برای توسعه همکاری های منطقه ای، صلح، امنیت و ثبات در سراسر اوراسیا است و این مورد نیز توسط همه شرکت نمایندگان در این اجلاس ذکر شد.

علاوه بر این، بحث در پایتخت ازبکستان در خصوص سایر زمینه های امنیت منطقه ای، به عنوان مثال، در زمینه فراوری و انرژی هسته ای انجام گرفت. روماس، نماینده بلاروس، به اعضای این سازمان گفت که در خصوص ایجاد مکانیسمی برای جلسات منظم، جلسات مربوط به انرژی هسته ای و امنیت هسته ای در سازمان همکاری شانگهای باید فکری کرد.

سوم، مسائل زیست محیطی. به گفته شرکت نمایندگان در اجلاس سران، سازمان همکاری شانگهای باید به اندازه ای به برنامه اقلیم و همچنین توسعه فناوری هایی توجه کند که به کشورهای منطقه اوراسیا امکان دهد تا دوستی زیست محیطی خود را افزایش دهند. یکی از جالب ترین پیشنهادهای مطرح شده در رابطه با این موضوع، بیانیه نخست وزیر ازبکستان عبدالله آریپوف بود که از کشورهای عضو این سازمان خواست تا کوشش های مشترک خود را برای مقابله با اثرات خشک شدن دریای آرال شدت بخشند. علاوه بر این، وی به منظور حل مشکل محیط زیست و کمبود آب، توسعه و اتخاذ برنامه کمربند سبز شانگهای را پیشنهاد کرد، که در بین شرکت نمایندگان در این جلسه هوادار پیدا کرد.

چهارم، موضوعات بشردوستانه. و در اینجا سخنان نخست وزیر روسیه شایان ذکر است، که تأکید ویژه ای بر حفظ تاریخ مشترک کشورهای منطقه اوراسیا داشت. همانطور که مدودف اعلام نمود، 75مین سالگرد پیروزی در جنگ جهانی دوم در سال 2020 برگزار می گردد، که باید روزهایی را بخاطر بسپاریم که با هم در برابر یک تهدید مشترک جنگیدیم، و البته این مساله در آینده به ایجاد اعتماد به نفس و تفاهم متقابل بین مردم ما یاری خواهد نمود.

در نتیجه اجلاس تاشکند، کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، تعدادی سند عالی را به تصویب رساندند که مهمترین آنها را می توان برنامه جدید تجارت چند جانبه و همکاری های اقتصادی تا سال 2035 در نظر گرفت. در آن تاکید اصلی کار روی دیجیتالی شدن و فن آوری بالا می باشد. خود این برنامه وظایف اولویتی را در زمینه های تجارت و سرمایه گذاری، همکاری بانکی و اقتصادی، حمل و نقل و لجستیک، صنعت، کشاورزی، انرژی، گمرک، گردشگری، محیط زیست و غیره معین می نماید.

علاوه بر این، در این اجلاس قانون تعامل بین اداری راه آهنی به تصویب رسید، که پایه و اساس همکاری در زمینه حمل و نقل ریلی را ایجاد می نماید. به ابتکار روسیه، قانون همکاری در زمینه توسعه مناطق دور افتاده و روستایی در عصر دیجیتالی و همچنین برنامه توسعه رفاه اکولوژیکی شهرهای سازمان همکاری شانگهای به تصویب رسید. علاوه بر این، تفاهم نامه ای بین خدمات گمرکی کشورهای عضو این سازمان در خصوص ادغام متقابل سیستم های حمل و نقل ملی و همچنین تفاهم نامه بین دبیرخانه این سازمان و سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل به امضا رسید.

در مجموع، در تاشکند، طرفین 15 سند را امضا کردند که برای گسترش همکاری های چند جانبه نه تنها در چارچوب سازمان همکاری شانهای، بلکه حتی در خارج از آن طراحی شده اند. همانطور که سرگئی پریخودکو، معاون اول رئیس دفتر دولت روسیه اعلام نمود، امروز ما نباید فراموش کنیم که سازمان همکاری شانگهای باید در راستا گسترش بیشتر آن گام بردارد، زیرا این امر باعث می گردد نقاط سفید روی نقشه این سازمان پر گردد و انگیزه جدیدی برای همکاری ایجاد کند. و به گفته تحلیلگران، امروز این سازمان حقیقتا تمام فرصت ها را برای جذب مشارکت نمایندگان جدید برای همکاری دارد و در آینده از وضعیت منطقه ای فعلی خود پیشی خواهد گرفت.

شیرین ابوذر

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 450

به "اعضای سازمان شانگهای به دنبال گسترش انجام مبادلات با ارزهای ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعضای سازمان شانگهای به دنبال گسترش انجام مبادلات با ارزهای ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید