ارتش لبنان از تظاهر نمایندگان خواست راهها و مسیرها را باز نمایند

به گزارش مجله سرگرمی، کوشش نیروهای ارتش لبنان برای بازگشایی راههای ارتباطی سرفصل چهاردهمین روز از تظاهرات اعتراض آمیز در این کشور است ، از صبح امروز چهارشنبه بسیاری از راههای ارتباطی لبنان در حالی بازگشایی است و ارتش مردم را به همکاری فراخوانده است.

ارتش لبنان از تظاهر نمایندگان خواست راهها و مسیرها را باز نمایند

ارتش لبنان صبح امروز با صدور بیانیه ای از معترضان خواست راستاهایی را که مسدود نموده اند، باز نمایند و تنها در میادین و به طور مسالمت آمیز تظاهرات نمایند.

بیانیه ارتش لبنان در حالی صادر شده که ادامه مسدود بودن راههای ارتباطی از جمله راه ارتباطی بیروت به سمت جنوب مسائل زیادی را به بار آورده و بیم آن می رفت که حمل ونقل و ارائه خدمات اساسی از جمله انتقال مواد غذایی، دارویی و سوخت با مشکل اساسی روبه رو گردد.

این وضعیت تا آنجا رو به وخامت گذاشت که وزیر بهداشت لبنان روز گذشته هشدار داد در صورت ادامه مسدود بودن راهها و مانع تراشی در راستا انتقال دارو و عبور و مرور پزشکان و مسائلی که برای ترخیص دارو از گمرک پیش آمده، بیم فاجعه دارویی و پزشکی در لبنان وجود دارد.

در این شرایط روز گذشته بعضی مناطق بیروت از جمله در نزدیکی پل رینگ، میدان الشهداء و ریاض الصلح مردم عادی در صدد گگرددن راهها برآمدند، اما تظاهرنمایندگان مانع شدند و این وضعیت برخوردها و درگیری هایی را بین مردم عادی و تظاهرنمایندگان رقم زد، در نتیجه نیروهای ارتش برای کنترل وضعیت وارد عمل شدند.

ارتش لبنان در بیانیه خود ضمن تاکید بر حق مردم در تظاهرات مسالمت آمیز اعلام نموده است تظاهرات باید در میدان ها انجام گردد بدون اینکه راههای ارتباطی بسته شده و عبور و مرور مردم بامشکل روبه رو گردد.

راستا انحرافی تظاهرات خودجوش لبنانی ها

در بحبوحه این وضعیت و ادامه بسته بودن راهها منابع لبنانی به نقش بعضی سفارتخانه های خارجی و پیش از همه امارات متحده عربی در حمایت مالی از بعضی معترضان و پرداخت پول به آنان برای ماندن در خیابان ها اطلاع دادند. پایگاه خبری العهد به دخالت های سفارتخانه های خارجی و پیش از همه عربستان و امارات در تظاهرات مردمی لبنان اشاره نموده و از پرداخت روزانه 100 دلار به هر معترض برای باقی ماندن در خیابان ها اطلاع داد و بیان نمود این رقم در ساعات شب به 150 دلار افزایش می یابد.

این منبع همچنین به اقدامات سفارت امارات در توزیع غذای گرم بین تظاهرنمایندگان در ساعات معین و برپایی چادر و حضور گروههای موسیقی در خیابانها و بین معترضان اشاره نمود.

حضور مجله سرگرمی بعضی شبکه ها از جمله الجدید در ساعت های نخست صبح و در شرایطی که هنوز تظاهرنمایندگان درخیابان ها حضور نداشتند نیز سوال برانگیز بود و به خوبی از کوشش هدفمند این شبکه برای بزرگنمایی تظاهرات در لبنان حکایت دارد.

در اینکه تظاهرات و مطالبات مردمی حق مشروع مردم هر کشوری در سراسر جهان به شمار می آید، شکی نیست، اما همیشه عده ای در این میان در صدد موج سواری بر خواست مردم و منحرف کردن آن از راستا اصلی خود در خدمت به مقاصد و اهداف خود برمی آیند.

با در نظر دریافت شرایط حساس منطقه از جمله تظاهرات در عراق که به خشونت کشیده شده، سوال هایی در خصوص اینکه چه دست هایی در پس تظاهرات معترضان لبنانی در کار است؟ مطرح می گردد.

برای پاسخ به این سوال باید به دو سال پیش بازگشت، زمانی که سعد حریری در عربستان سعودی بازداشت و به اجبار استعفای خود را از آنجا بیان نمود؛ اقدامی که با اعتراض محافل سیاسی لبنان و شخص رئیس جمهور روبه رو شد و همین مخالفت های قاطعانه موجب بازگشت حریری به لبنان و هم پیمانی با رئیس جمهور و همکاری و تشریک مساعی با حزب الله شد.

ناگفته پیداست که این رویکرد نارضایتی عربستان را به دنبال داشت، هر چند تیره شدن روابط عربستان و حریری علنی نشد، اما کاملا ملموس بود بر این اساس به نظر می رسد تظاهرات مردمی در لبنان فرصتی برای عربستان به منظور تحت فشار قرار دادن حریری فراهم آورد و شاهد این رویکرد ریاض، اینکه یک روز پس از شروع تظاهرات روند خروج اتباع خود را از لبنان شروع کرد؛ اقدامی که کاملا شتاب زده انجام شد آن هم در شرایطی که هنوز اتباع بسیاری از کشورها در لبنان حضور دارند و هیچ گونه اقدامی برای خروج آنان صورت نگرفته است.

این اقدام عربستان در راستای اعمال فشار بر حریری انجام گرفت با این هدف که لبنان ناامن و بی ثبات نشان داده گردد.

ساز مخالف معترضان لبنانی

در ادامه اعتراضات مردمی، دولت لبنان در کوشش برای ارائه راه حلی برای برون رفت برآمد و سعد حریری شخصا طرح اصلاحات مالی را در 24 بند تنظیم کرد که به تصویب هیئت دولت رسید؛ اقدامی که از نظر بسیاری از محافل سیاسی و مسئولان لبنان گامی رو به جلو قلمداد شد.

در همین ارتباط حزب الله لبنان طرح اصلاحات مالی را اقدامی مثبت برشمرده و برلزوم اجرای سریع آن تاکید نمود.

نبیه بری رئیس مجلس لبنان از دیگر مسئولان بلندپایه این کشور بود که از طرح اصلاحات مالی حریری استقبال نموده و آن را گامی در جهت اعتماد سازی بین دولت و مردم برشمرد.

در این میان رئیس جمهور لبنان نیز ضمن تاکید بر حق تظاهرات مسالمت آمیز از آمادگی خود برای شنیدن خواسته های معترضان اطلاع داد و آنان را به مصاحبه فراخواند.

موضع روشن و هوشمندانه حزب الله

نکته قابل توجه از شروع تظاهرات مردمی در لبنان اینکه سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان از زمان شروع تظاهرات مردمی دو بار سخنرانی کرد و در آن معترضان را خطاب قرار داد و حق آنان برای اعتراض و طرح خواسته های خود را مشروع و برحق دانست.

سخنرانی دبیر کل حزب الله لبنان در روز اربعین حسینی (ع) و سپس در نهمین روز از تظاهرات مردم لبنان در حالی انجام گرفت که تقریبا هیچ یک از مسئولان این کشور از شروع اعتراضات چنین سخنرانی مفصل و موضع روشنی نداشتند اما حزب الله با تاکید بر اینکه همیشه دغدغه مردم را داشته است و درد قشر فقیر را درک می نماید در صحنه حضور یافته و موضع خود را به روشنی بیان نمود.

سید حسن نصرالله با اشاره به اینکه تظاهرات در حال خروج از راستا خود می باشد و دست های خارجی در کار است، حامیان خود را به ترک خیابان ها و میدان ها فرا خواند.

گرچه بعضی محافل لبنانی به این موضع اعتراض کردند اما با گذشت زمان صحت این امر کاملا بر همه روشن شد و هاشم صفی الدین رئیس شورای اجرایی حزب الله نیز پس از سخنرانی سید حسن نصرالله در روز پنجم آبان در یک سخنرانی گفت: اعلام دریافت بعضی یاری های مالی از بعضی طرف ها در این تظاهرات مبتنی بر اطلاعات تایید شده در این خصوص است.

وی گفت: ما از همین مردم هستیم و بیش از هر کس دیگری با درد و گرسنگی آنان آشناییم چرا که مقاومت شریف ما از همین خانه های فقیر و ساده شکل گرفت.

در مقابل این اقدامات ،معترضان که ابتدا بر مبارزه با فساد و بازگرداندن اموال به غارت رفته تاکید داشتند، به مرور شعار سرنگونی دولت را سر دادند و به تمام پیشنهاداتی که برای حل و فصل بحران ارائه شد، دست رد زدند.

در این میان بعضی در داخل لبنان به ابزاری برای پیاده کردن نقشه هایی تبدیل شدند که از بیرون لبنان برای این کشور طراحی می شد؛ چهره هایی مانند سمیر جعجع رهبر حزب نیروهای لبنانی وابسته به عربستان سعودی که چند روز پس از اعتراضات از استعفای وزیران این حزب در کابینه اطلاع داد.

از جعجع می توان به عنوان سمبل کشتار وجنگ های داخلی در لبنان یاد کرد؛ مهره ای که در صحنه سیاسی لبنان صندلی چندانی ندارد و استعفای وزیران حزب او نیز چندان تاثیرگذار نیست و به گفته بعضی کارشناسان لبنانی در اصل هنگام تشکیل کابینه اگر فشارهای عربستان نبود سعد حریری حضور این افراد را در کابینه نمی پذیرفت.

اشرف ریفی وزیر سابق دادگستری لبنان نیز از دیگر افرادی است که از شروع ناآرامی ها در لبنان در توئیت های متعدد بر لزوم استعفای سعد حریری تاکید نمود و انگشت اتهام خود را به سمت حزب الله نیز نشانه رفت.

در این شرایط آنچه در بطن تظاهرات رخ داد و شعارهایی که سر داده شد و اقداماتی نظیر مسدود کردن راهها موجب شد مردم لبنان همدلی خود با تظاهر نمایندگان را از دست بدهند چرا که به وضوح شاهد منحرف شدن تظاهرات از خواسته های روزهای نخست بودند.

مخالفت معترضان با پیشنهاد مصاحبه از سوی رئیس جمهور لبنان و نیز بی اعتنایی به طرح اصلاحات مالی موجب شد سعد حریری شب گذشته در نهایت از رسیدن به بن بست اطلاع داده و استعفای خود را تقدیم میشل عون کند.

اکنون باید دید روند تحولات لبنان به چه سمتی پیش خواهد رفت ، اما بی شک آنچه ناگفته پیداست انحراف حرکت خوجوش مردم از راستا اصلی خود با دخالت طرف های خارجی پیش از همه عربستان وامارات است که به یاری دست های داخلی مانند سمیر جعجع و اشرف ریفی انجام گرفته است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1398 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 534

به "ارتش لبنان از تظاهر نمایندگان خواست راهها و مسیرها را باز نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتش لبنان از تظاهر نمایندگان خواست راهها و مسیرها را باز نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید