15 درصد فراوری ناخالص داخلی تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است

به گزارش مجله سرگرمی، فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارای در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، گفت: برآوردها حکایت از این دارد که 15 درصد فراوری ناخالص داخلی ما از کرونا متاثر می گردد. در جهان شاید این میزان بیشتر باشد چون بخش خدمات در آنجا گسترده تر است و در کشور ما این بخش کمتر است در نتیجه آثار این ویروس بر اقتصاد ما کمتر است.

15 درصد فراوری ناخالص داخلی تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است

وی ادامه داد: برای یاری به بخش های متأثر از بیماری کرونا 100 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. از جمله از این مبلغ 75 هزار میلیارد تومان به وسیله سیستم بانکی به کسب و کارها تسهیلات ارزان قیمت داده خواهد شد، حدود 5500 میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری یاری خواهد شد و بخشی نیز برای اعتبارات هزینه ای بخش بهداشت و درمان تخصیص خواهد یافت.

تمهیدات اقتصادیاتی کرونا فقط امهال است

وزیر اقتصاد اضافه کرد: گمرک در دوره ثبت تا ترخیص رکورد 48 ساعت را شکست. مصوبات اقتصادیاتی برای کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا فقط امهال است که این مصوبه یاری کرد تا هر یک از مودیان اقتصادیاتی که به مبارزه به کرونا یاری می نمایند، برای آن ها هزینه قابل قبول اقتصادیاتی حساب می گردد. با توجه به اثرات اقتصادی شیوع کرونا، در راستای یاری به معیشت و توان خرید مردم، 23 میلیون خانوار از تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین در قالب کارت های خرید بهره مند خواهند شد.

وی درباره تاثیر کاهش نرخ بهره تسهیلات برای کاهش اثرات کرونا، گفت: برای فعالان آسیب دیده از کرونا نرخ سود تسهیلات 12 درصد شده است. ابزار کاهش نرخ سود سپرده در جهت کاهش اثرات اقتصادی ویروس کرونا، به دلیل نرخ نقدینگی صلاح است که در این زمینه مورد استفاده قرار نگیرد.

دژپسند درباره بهبود فضای کسب وکار، شرح داد: در سال گذشته رتبه کسب وکار یک گام بهتر شد و اگر اقدامات سال گذشته در این زمینه انجام شد امسال شرایط بهتری در این حوزه خواهیم داشت. تشکیل دادگاه تجاری اقتصادی را پیگیری نموده ایم که در آینده نزدیک این دادگاه را داشته باشیم. همچنین پنجره واحد فیزیکی و الکترونیکی را مورد پیگیری قرار داده ایم.

تحقق 100 درصدی درآمدهای اقتصادیاتی در سال 98

وزیر اقتصاد گفت: در سال 98 بعد از 14 سال میزان تحقق اقتصادیاتی از 100 درصد عبور نموده است. یک سوم رشد تحقق های اقتصادیاتی ما هم ناشی از تحول های فناورانه است که نشان دهنده این است که ما در این زمینه داریم خوب جلو می رویم اما برای تحقق اقتصاد هوشمند هنوز فاصله داریم.

وی درباره واگذاری سهام شرکت های دولتی و دارایی های دولتی در امسال(1399)، اظهار داشت: کوشش کردیم تا واحدها را آماده کنیم تا در بورس عرضه کنیم. در سال گذشته 6 تا 7 شرکت را و یک بیمه البرز را به صورت بلوکی عرضه کردیم. چون بلوکی بود تقاضا نداشت و به سمت ETF رفتیم که گفتند از لحاظ قانونمندی درست نیستند. اولین گام در این زمینه این است که دیروز در دولت دو آیین نامه در این مورد تصویب شد. شورای عالی بورس و هیأت واگذاری تشکیل شد.

عرضه 9 شرکت دولتی در حوزه های انرژی و اقتصادی در امسال

دژپسند اضافه کرد: در آینده نزدیک در امسال، سهام دولت در تعداد 9 شرکت دولتی در رسته های انرژی (پالایشگاه و پتروشیمی)، اقتصادی (بانک ها و بیمه ها) و صنایع فلزی و معدنی در بورس عرضه خواهند شد. در این مرحله از واگذاری، تصمیم بر این است که به صورت فراگیر این سهام ها را عرضه کنیم تا همه مردم با اعمال تخفیف هایی (در مرحله اول و فقط برای یک بار) در دو گروه 20 و 25 درصدی با سقف خرید 2 میلیون تومان به ازای هر نفر بتوانند سهام عرضه شده را خریداری نمایند.

درآمدزایی 30 هزار میلیاردتومانی از عرضه سهام شرکت های دولتی

این مقام مسئول در پاسخ به این که چه مقدار درآمدزایی از واگذاری شرکت های دولتی به دست خواهد آمد؟ شرح داد: هدف عمده ما در این زمینه، انتقال مالکیت و مردمی کردن اقتصاد است که برآوردها نشان دهنده این است که از این طریق حدود 30 هزار میلیارد تومان برای بودجه تامین اقتصادی داشته باشیم.

15 اردیبهشت؛ اولین فراخوان برای واگذاری

وی درباره این که از نظر زمانی چگونه واگذار می کنید؟، گفت: دوره فراخوان تا عرضه 10 روز است و گروه گروه این اتفاق را انجام می دهیم. کوشش مان این است که 15 اردیبهشت اولین فراخوان واگذاری شرکت های دولتی باشد. همچنین مرحله دوم عرضه شرکت هایی هستند که بورسی نیستند و وارد بورس می شوند.

دژپسند درباره تاثیر واگذاری شرکت های دولتی بر بورس، اعلام کرد: این امر عمق بازار بورس را افزایش می دهد. شاخص بازار سرمایه صرفا منعکس نماینده تحولات بازار نیست، بلکه تحولات اقتصاد کشور نیز بر آن اثر دارد.

بورس حباب ندارد

وی ادامه داد: بر اساس پژوهش های مستقلی که سازمان بورس و اوراق بهادار و پژوهشکده امور اقتصادی هر یک جداگانه انجام داده اند، وجود حباب کلی در بورس تائید نشده است.

این مقام مسئول گفت: فعالان بازار سرمایه یک دوره میان مدت را مدنظر داشته باشند و به دنبال این باشند تا از بازدهی سهام شرکت بهره مند شوند و با یک اشراف اطلاعاتی لازم به بازار سرمایه ورود نمایند.

تامین اقتصادی 216 هزار میلیاردی از بازار سرمایه

دژپسند در پاسخ به این که آیا بازار سرمایه نقشی در تامین اقتصادی شرکت ها داشته است؟ شرح داد: در سال 98 معادل 216 هزار میلیارد تامین اقتصادی از بازار سرمایه داشتیم. حدود 100 هزار میلیارد تومان هم از بازار بدهی داشتیم. در یازده ماهه سال گذشته شرکت های بورسی 7.1 درصد در سرمایه گذاری رشد اسمی داشته اند.

وی با بیان این که برای بعضی از بنگاه ها در بازار بورس حباب تک رشته ای داشته ایم، گفت: در خصوص دامنه بورس باید از ابزارهای تهدیدی استفاده نکنیم و برای بازار سرمایه باید قائده تعریف کنیم.

فروش 82 هزار میلیارد تومان اوراق خزانه در امسال

دژپسند درباره میزان فروش اوراق خزانه در امسال شرح داد: 82 هزار میلیارد تومان اوراق اقتصادی اسلامی فروخته خواهد شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 955

به "15 درصد فراوری ناخالص داخلی تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 درصد فراوری ناخالص داخلی تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید