یک رابطه خطرناک؛ دیابت و کووید 19

به گزارش مجله سرگرمی، یک فوق تخصص غدد و متابولیسم با بیان اینکه دیابت یکی از ریسک فاکتورهای مهم در ابتلا به نوع شدید کووید 19 است، گفت: شیوع عفونت در بیماران مبتلا به دیابت بیشتر است و در نتیجه ریسک و عوامل خطر بیماری نیز در این افراد بیشتر است.

یک رابطه خطرناک؛ دیابت و کووید 19

به گزارش خبرنگاران، دکتر مهرنوش ذاکرکیش اظهار کرد: کووید 19 یک بیماری به شدت مسری است و عمده ترین راه انتقال آن از طریق قطرات تنفسی است. شایع ترین علائم این بیماران تب، سرفه های خشک، تنگی نفس، احساس فشار بر قفسه سینه و علائم گوارشی است و سردرد و بدن درد، قرمزی چشم و حتی ضایعات پوستی نیز ممکن است از دیگر علائم این بیماری باشند.

وی با بیان اینکه این بیماری می تواند علائم متنوعی بروز دهد، اضافه نمود: کووید 19 دوره کمون چند روزه و چند هفته ای دارد و پس از این مدت، علائم بیماری ظاهر می شوند. برخی افراد که مبتلا هستند اما علائمی ندارند یا علائم خفیفی دارند، می توانند ناقل بیماری باشند و بسیار پرخطر هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: عده ای از بیماران علائم خفیف تا متوسط دارند اما متاسفانه برخی نیز علائم شدید و حتی درگیری ارگان های حیاتی بدن را دارند که حتی گاهی منجر به مرگ این بیماران می شود.

وی بیان نمود: ممکن است ریسک و شدت عفونت کروناویروس در پی یک سری فاکتورها و بیماری های زمینه ای افزایش یابد؛ سن بالا، چاقی، دیابت، فشار خون و بیماری های قلبی و تنفسی جزو عوامل خطر کروناویروس هستند و احتمال ابتلا به نوع شدید بیماری در افراد دارای این فاکتورها بیشتر است.

ذاکرکیش اضافه نمود: ممکن است نیاز به بستری، لوله گذاری و اقدامات تهاجمی برای بسیاری از افراد مبتلا به کرونا در هر سنی انجام شود اما احتمال شدت بیشتر بیماری در افرادی که دارای عوامل خطر هستند، بیشتر است.

وی ادامه داد: دیابت یکی از ریسک فاکتورهای مهم در ابتلا به نوع شدید بیماری کووید 19 است؛ احتمال بستری شدن و مراقبت های ویژه، لوله گذاری و درگیری ارگان های مختلف در بیماران دیابتی که به کرونا مبتلا می شوند، بیشتر است، البته شیوع عفونت در بیماران مبتلا به دیابت بیشتر است و در نتیجه ریسک و عوامل خطر بیماری نیز در این افراد بیشتر است.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: زمانی که قند خون از کنترل خارج می شود حالت پیش التهابی و التهابی در بدن به وجود می آید که موجب آزاد شدن یک سری فاکتورها در بدن می شود و عملکرد سیستم ایمنی بدن را مختل می کنند.

وی اضافه نمود: به عبارت دیگر، عملکرد سیستم ایمنی در افراد دارای دیابت کنترل نشده، مختل است و بنابراین انتظار می رود انواع عفونت ها در افراد دارای دیابت کنترل نشده بیشتر باشد. زمانی که آنفلوآنزای H1N1 شیوع پیدا کرده بود همین نتایج را در بیماران دیابتی داشتیم.

ذاکرکیش بیان نمود: بیشتر بیماران دیابتی به ویژه دیابت نوع 2، چاق هستند و چاقی ریسک فاکتور مستقل برای ابتلا به بیماری های عفونی و ویروسی است. چاقی با حالت پیش التهابی و التهابی موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود بنابراین افراد چاق، مستعد ابتلا به انواع عفونت ها هستند.

وی گفت: اطلاعات موجود در خصوص سارس و H1N1 نشان می دهد که شیوع بیماری های ویروسی در افراد چاق بیشتر بوده است. در حال حاضر نیز چنین وضعیتی در خصوص کروناویروس داریم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به اهمیت کنترل قند خون و فشار خون در بیماران مبتلا به دیابت، بیان نمود: اگر قند خون خوب کنترل شود، عوارض مزمن قند خون از جمله فشار خون، درگیری کلیوی و قلبی کمتر رخ می دهند و بیماری های همراه و تشدیدکننده بیماری عفونی نخواهند بود.

وی اضافه نمود: این بیماران حتی اگر کنترل های متابولیکی خوبی داشته باشند باید توجه کنند بیماری زمینه ای دارند و دستورالعمل های بهداشتی را به خوبی رعایت کنند.

ذاکرکیش بیان نمود: طبق تحقیقات تعیین شده که مرگ و میر افراد مبتلا به دیابت به ویژه دیابت کنترل نشده نسبت به افراد دیگر به صورت قابل ملاحظه ای بیشتر بوده است. طبق مطالعاتی که در کشور چین انجام شده است، نسبت مرگ و میر در افراد دارای دیابت کنترل نشده دو تا سه برابر بیشتر از افراد دیگر است.

وی با اشاره به چگونگی درمان کرونا در بیماران دیابتی شرح داد: بیماری در برخی از افراد شدید است و باید بستری شوند اما برخی نیز به نوع خفیف و متوسط مبتلا هستند که باید در منزل قرنطینه شوند. امکان دارد در بیمارانی که در بیمارستان بستری می شوند، قند خون به علت استرس بیماری بالا برود و بدن شان نسبت به انسولین مقاومت شدیدی داشته باشد. همچنین ممکن است نیاز باشد حتی به بیماران دیابت نوع 2 که با رژیم غذایی قند خون شان کنترل می شد، انسولین تجویز کنیم.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم اضافه نمود: در بیماران دیابتی، عمدتا داروهای خوراکی به علت عوارض جانبی و محدودیت هایی که برای استفاده از این داروها برای بیماران بدحال وجود دارد تجویز نمی شوند و معمولا با انسولین درمان می شوند.

وی عنوان نمود: به محض بهبود عفونت ویروسی، شدت مقاومت به انسولین کاسته می شود و نیاز بیمار به انسولین کم می شود و به همان سرعت باید دوز انسولین بیمار را کاهش دهیم تا افت قندخون برای بیماران ایجاد نشود و تلاش می کنیم قند خون بیماران را میان 140 تا 180 نگهداریم.

ذاکرکیش اضافه نمود: برای بیماران دیابتی نوع 2 که به کرونا مبتلا هستند اما نیازی به بستری ندارند و می توانند غذا بخورند و مایعات کافی را مصرف کنند، امکان دارد داروهای قبلی کنترل قند که استفاده می کردند را تجویز کنیم اما اگر با داروهای خوراکی تحت درمان بوده اند باید دو تا سه روز قندخون خود را کنترل کنند و بر این اساس دارو تنظیم شود.

وی بیان نمود: بیماران دیابت نوع 2، بایدهر یک تا دو ساعت 250 سی سی مایعات بدون کالری شامل چای رقیق یا آب استفاده کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بیماران دیابتی که بی اشتهایی دارند و کمتر از 50 درصد میزان غذای مصرفی هر روزه خود را دریافت می کنند، می توانند مایعاتی که مقداری کربوهیدرات دارند مانند آب سیب رقیق مصرف کنند اما اگر اشتهای خوبی دارند و حالت تهوع و استفراغ ندارند، باید آب و مایعات فاقد کربوهیدرات را مصرف کنند.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، با تاکید بر لزوم توجه بیماران دیابتی مبتلا به کرونا یه توصیه های پزشک معالج، اضافه نمود: بیماران دارای دیابت باید قند خون، فشارخون و چربی خون را کنترل کنند؛ این بیماران اگر از ترس کرونا برای انجام این کارها به پزشک مراجعه نکنند، مسائل مزید بر علتی نیز برای آن ها ایجاد خواهد شد.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1278

به "یک رابطه خطرناک؛ دیابت و کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک رابطه خطرناک؛ دیابت و کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید