تدوین ویژه نامه اندیشه در دانشگاه تبریز

به گزارش مجله سرگرمی، مدیر امور اجتماعی دانشگاه تبریز گفت: ویژه نامه اندیشه، با موضوع آسیب های اجتماعی، به وسیله مدیریت امور اجتماعی دانشگاه تبریز تدوین یافت.

تدوین ویژه نامه اندیشه در دانشگاه تبریز

اصغر ایزدی جیران، مدیر امور اجتماعی دانشگاه تبریز در مصاحبه با خبرنگار استان های خبرنگاران، با اشاره به این که یکی از اهداف مدیریت امور اجتماعی دانشگاه تبریز، در راستای تحقق نسل تازه دانشگاه ها یعنی دانشگاه های جامعه محور، اتخاذ رویکرد علمی در رویارویی با مسائل اجتماعی دانشگاه و جامعه است، گفت: بدین منظور، این مدیریت، یک ویژه نامه در خصوص آسیب های اجتماعی استان و یک کتاب در خصوص جنبه های اجتماعی، فرهنگی و روانشناختی کرونا منتشر نموده است.

جیران عنوان نمود: این مدیریت طی پنج سال گذشته، به اسم دبیرخانه جلسات هیات اندیشه ورز استان آذربایجان شرقی، در کنار تشکیل جلسات و دعوت از اساتید و محققان مختلف جهت بحث در خصوص آسیب های اجتماعی استان، مستندسازی محتوای جلسات را یکی از مهم ترین اقدام ها می دانست. از این رو، در سرانجام پنج سال فعالیت دبیرخانه، ویژه نامه اندیشه: چکیده مباحث نشست های هیات اندیشه ورز استان آذربایجان شرقی، 1400-1395 تدوین شد.

مدیر امور اجتماعی دانشگاه تبریز افزود: ویژه نامه اندیشه، شامل پنج بخش با موضوعات فضای مجازی، خشونت، نشاط اجتماعی، کودک همسری و کرونا است و هر کدام از بخش ها در برگیرنده چند ارایه علمی و تحلیل ها و راه چارهی اعضاست. در بخش اول، آسیب های فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و راه چاره های مقابله با آن ها آنالیز شده اند. در بخش دوم، موضوع خشونت به بحث کشیده شده و مسائلی، چون خشونت خانگی، تحقیرشدگی، و آثار تکریم و تحقیر در تربیت واکاوی شده اند.

وی ادامه داد: بخش سوم در بر گیرنده موضوع نشاط اجتماعی است و ارایه دهندگان و اعضا در خصوص راه چاره های ارتقای نشاط اجتماعی با رویکرد اوقات فراغت، دیدگاه روانشناختی به نشاط اجتماعی، و نشاط اجتماعی در دنیا بحث نموده اند. بخش چهارم ویژه نامه به موضوع کودک همسری اختصاص دارد که در آن یک گزارش توصیفی و اجمالی از شرایط کودک همسری در استان و مطالعه ای در خصوص علل زمینه ساز و تمایل به کودک همسری آمده است. بخش پنجم و آخر ویژه نامه مربوط است به موضوع کرونا. در این بخش، ارایه دهندگان و اعضا در خصوص جنبه های اجتماعی و فرهنگی کرونا، استرس، اضطراب، و کرونا، رسانه و کرونا، و فلسفه و کرونا با رویکرد کاربردی صحبت نموده اند.

وی در خصوص گروه مخاطبان گفت: ویژه نامه اندیشه می تواند برای دو گروه از مخاطبان قابل استفاده باشد. گروه اول، محققین و پژوهشگران حوزه مسائل و آسیب شناسی اجتماعی و فرهنگی اند. مطالب ارایه شده و مفصل این کتاب می تواند مورد آنالیز و نقد موشکافانه آن ها قرار گیرد. گروه دوم، مسئولین ادارات، دستگاه ها، و نهاد های مختلف با زمینه کاری مرتبط با آسیب های اجتماعی اند. آن ها می توانند برنامه های عملیاتی و راه چاره های کاربردی از موضوعات مطرح شده در ویژه نامه استخراج کنند.

مدیر امور اجتماعی دانشگاه تبریز یادآور شد: پیشتر هم مدیریت امور اجتماعی با همکاری قطب علمی جامعه شناسی سلامت از ماه های آغازین شیوع ویروس کرونا، با دعوت از اساتید علوم اجتماعی و علوم روانشناختی، اقدام به انتشار کتاب کرونا: بینش های اجتماعی، فرهنگی، و روانشناختی نموده بود. این کتاب که شامل 13 مقاله از اساتید و محققان دانشگاه تبریز است و به موضوعات مختلف و مهم مرتبط با این بیماری پرداخته است.

وی در خصوص بخش های مختلف این کتاب گفت: در بخش اول کتاب، ذیل اسم بینش های اجتماعی و فرهنگی، مقالاتی در خصوص تأثیر احتمالی کرونا بر ارزش های فردی و جمعی، فرایند پزشکی شدن، درس های بحران کرونا برای آموزش عالی، تعامل جمعیت و کرونا، تاب آوری اجتماعی در دوران کرونایی، مسئولیت پذیری اجتماعی در مدیریت کرونا، زندگی یک اجتماع عشایری در دوران کرونا، فضای مجازی و کرونا، و پیامد های اجتماعی و فرهنگی بیماری کرونا در بین جوانان تبریز به نگارش درآمده اند. بعلاوه بخش دوم کتاب شامل بینش های روانشناختی است که در آن، مقالاتی در خصوص رویکرد تربیتی به کرونا، اختلالات روانشناختی بیماری کرونا، ابعاد روانشناختی ویروس کرونا، و سوگ نوشته شده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 مهر 1400 بروزرسانی: 25 مهر 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1837

به "تدوین ویژه نامه اندیشه در دانشگاه تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین ویژه نامه اندیشه در دانشگاه تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید