علائم رایج سردرد میگرنی ، برترین راه کاهش سردرد چیست؟

به گزارش مجله سرگرمی، استاد مغز و اعصاب گفت: استرس، کم خوابی، گرسنگی، بیماری های مغز و اعصاب، بیماری های داخلی مانند فشار خون ، دیابت و کم خونی می توانند از جمله دلایل سردرد محسوب شوند.

علائم رایج سردرد میگرنی ، برترین راه کاهش سردرد چیست؟

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا معتمد متخصص مغز و اعصاب و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما در پاسخ به این پرسش که دلیل ایجاد سردرد چیست؟ گفت: سردرد یکی از شایع ترین دلیل های مراجعه به مراکز درمانی است. استرس، کم خوابی، گرسنگی، بیماری های مغز و اعصاب، بیماری های داخلی مانند فشار خون، دیابت و کم خونی می توانند از جمله دلایل سردرد محسوب شوند.

  • اگر این نشانه رایج را دارید فشار خون شما بالاست | برترین زمان برای میزان گیری فشار خون

معتمد گفت: هر نوع التهاب و فشاری که در ساختمان های نواحی سر و گردن وجود داشته باشد، می تواند باعث سردرد گردد. برای مثال دردهای ناحیه گوش و حلق و بینی باعث سردرد می شوند.

وی اضافه نمود: امروزه با روش های تشخیصی پیشرفته ای که وجود دارد تعداد موارد ناشناخته سردرد، بسیار اندک است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این پرسش که برای آگاهی از دلیل های سردرد چه ابزارهای تشخیصی وجود دارد؟ گفت: در علم طب، مهم ترین قسمت تشخیص، توضیح حال بیمار است؛ اینکه این درد از چه موقع آغاز شده، شدت و طول مدت سردرد و... آنالیز می گردد.

وی از ام آر آی، سی تی اسکن، آنژیوگرافی و یا گرفتن مایع مغزی نخاعی برای تشخیص دلیل سردرد نام برد.

شایع ترین سردردها کدامند؟

معتمد گفت: شایع ترین سردردها، سردردهای اولیه هستند. سردردهای میگرنی و استرسی جزو این دسته از سردردها هستند؛ سردردهای میگرنی شایع ترین نوع سردردهاست و سردردهای تنشی، با شیوع کمتر در رتبه دوم شیوع سردردهای اولیه قرار دارند.

کارشناس برنامه با تأکید بر این نکته که استرس و تنش در سردردهای میگرنی موثر هستند، گفت: با اینکه سردردهای میگرنی و تنشی دو نوع سردرد شایع هستند، اما متاسفانه در برخی افراد هر دو نوع سردرد میگرنی و تنشی وجود دارد، در این موارد حتما درمان هر دو نوع بیماری باید انجام گردد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این پرسش که تفاوت سردرد میگرنی و سردرد تنشی چیست؟ گفت: تفاوت های این دو نوع سردرد معمولا در علائم آنهاست. سردردهای میگرنی غالبا ضربان دار و یکطرفه هستند و با علائمی مانند تهوع و استفراغ و بعلاوه با حالت گریز از نور و بوی تند همراهند و فعالیت روزمره فرد را دچار اشکال می نمایند. اما سردردهای تنشی غالبا با استرس و عصبانیت ایجاد می شوند، حالت فشارنده و منگنه ای دارند و اغلب فعالیت روزمره فرد را دچار اشکال نمی نمایند.

معتمد افزود: در برخی از انواع میگرن، قبل از بروز سردرد، بیمار علائمی مانند خواب رفتگی صورت، تماشا تصاویری در میدان بینایی، حالت انحنای تصاویر و یا حتی درجاتی از اشکال در میدان بینایی را احساس می نماید. در بیماری میگرن به این علائم اورا می گویند. بیماران میگرنی همراه با علائم اورا، این شانس را دارند که به محض بروز این علائم، از داروهایی که مانع از پیشرفت سردرد می گردد، استفاده نمایند.

چه سردردهای باید جدی گرفته شوند؟

معتمد در پاسخ به این سوال که چه سردردهای باید جدی گرفته شوند؟ گفت: سردردهایی که با کاهش سطح هوشیاری، تشنج، تب و عدم تعادل همراه هستند، احتیاج به آنالیز دارند. در افرادی که در پی فعالیت های سنگین دچار سردرد شدید می شوند، باید مشکوک به پارگی آنوریسم شویم؛ سردرد شدید و ناگهانی که کمتر از یک دقیقه به اوج می رسد معمولاً با پاره شدن آنوریسم مغزی همراه است و باید سریعاً تحت آنالیز قرار گیرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: مصرف مسکن ها زمانی توصیه می گردد که دلیل سردرد تعیین شده باشد، در غیر این صورت، مصرف مسکن می تواند تابلوی بالینی سردرد را تغییر دهد و تشخیص سردرد را با مشکل روبرو کند.

وی در خصوص سقف مجاز مصرف مسکن ها توضیح داد: اگر بیمار تا 4 نوبت سردرد در ماه داشته باشد، برترین روش درمان توقف سردرد است. مصرف ضعیف ترین مسکن در زمان مناسب (به محض آغاز سردرد) بسیار موثرتر از آغاز دیر وقت قوی ترین مسکن هاست، اما اگر تعداد سردردها از چهار نوبت در ماه بیشتر باشد، بیمار باید با مصرف داروهای پیشگیری نماینده همراه با رعایت سبک زندگی سالم، به کاهش تعداد و زمان سردردها یاری کند.

وی گفت: از برترین راه های کاهش سردرد، سبک زندگی سالم، خواب خوب و مناسب، غذای با کیفیت و سالم و پرهیز از عادات ناسالم (الکل و سیگار) است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 شهریور 1401 بروزرسانی: 29 شهریور 1401 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 2145

به "علائم رایج سردرد میگرنی ، برترین راه کاهش سردرد چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم رایج سردرد میگرنی ، برترین راه کاهش سردرد چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید