نانوایان خواهان افزایش 40 درصدی قیمت نان شدند

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران؛ رئیس اتحادیه نانوایان سنتی از درخواست افزایش قیمت نان به ستاد تنظیم بازار اطلاع داد و گفت: با توجه به نرخ تورم و افزایش سایر هزینه ها خواهان افزایش 30الی 40درصدی قیمت نان هستیم.

نانوایان خواهان افزایش 40 درصدی قیمت نان شدند

به گزارش مجله سرگرمی به نقل از تسنیم، بیژن نوروز مقدم در مورد حل مشکل آرد تخصیصی به نانوایان گفت: همان طور که قبلا گفته شد، تا پیش از این درصد سبوس گیری آرد نانوایی های لواش و تافتون بین 15تا 18درصد و برای سنگکی ها 12 و 15 درصد بوده که نانوایان به انتخاب خود یکی یا مخلوط آن را دریافت می کردند.

وی ادامه داد: هنوز پیگیری های اجرا شده برای حل این مشکل به نتیجه نرسیده و همه چیز در حد حرف است و در عمل تغییری ایجاد نشده است، تا موجب نارضایتی مردم و ضایعات بالای نان نگردد.

رئیس اتحادیه نام سنتی در مورد افزایش قیمت نان نیز گفت: در سال 98 بعد از 5 سال قیمت نان افزایش یافت و همان موقع قرار شد برای این مصوبه تاریخ انقضا مشخص نمایند زیرا وقتی تاریخ انقضا نداشته باشد برای افزایش قیمت مجدد باید مدتها پیگیری کنیم.

مقدم با اشاره به اینکه ابتدا اعلام شد این قیمت مصوب سال 98 زمانی تغییر می نماید که قیمت آرد افزایش یابد، خاطر نشان کرد: ما با این موضوع مخالفت نموده و قرار شد علاوه بر قیمت آرد سایر هزینه ها از جمله حقوق کارگر، بیمه، برق و آب و .. نیز ملاک تغییر قیمت نان باشد.بنابراین در مصوبه افزایش قیمت نان در سال 98 اعلام شد که اجازه افزایش نرخ نان در صورت گران شدن و تغییر قیمت آرد و سایر هزینه ها صادر می گردد.

وی با بیان اینکه درخواست افزایش قیمت از سوی نانوایان سنتی و سنگکی ارائه شده است، ادامه داد: در حال حاضر و سال جدید هزینه های نانوایان از جمله حق بیمه، حقوق کارگران، هزینه آب و برق و نرخ خمیر مایه و ... افزایش یافته است. با محاسبه همه این افزایش قیمت ها، نرخ فعلی نان به قیمت سال 93 بوده و نانوایان در فشار هستند. زیرا فقط یک قلم یعنی قیمت خمیر مایه در بهمن سال گذشته 20درصد و مجدد در اردیبهشت ماه امسال 25 درصد افزایش یافته است و یعنی تنها در یک قلم 45 درصد قیمتها گران شده است.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی توضیح داد: به دلیل همه این شرایط وبه منظور جلوگیری از تخلف و کاهش کیفیت نان، درخواست افزایش قیمت نان سنتی را به سازمان صنعت استان تهران، اتاق اصناف تهران، آقای مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت و سازمان حمایت ارسال نموده ایم.

وی در مورد پاسخ سازمان حمایت به درخواست افزایش قیمت نان گفت: سازمان حمایت خاطرنشان کرد که باید درخواست خود را به ستاد تنظیم بازار ارسال کنیم که این کار نیز اجرا شده و منتظر پاسخ آنها هستیم.امیدواریم تا قبل از فشار به نانوایان و حرکت به سمت تخلف، این موضوع حل گردد.

مقدم در مورد پیشنهاد افزایش قیمت اتحادیه گفت: در سال 98 جدولی برابر مشخص قیمت به سازمان حمایت ارائه شد و در حال حاضر نیز بر اساس معیارهایی که دو سال گذشته مشخص شده بود این جدول به روز شده است، ولی فعلا به دلیل اینکه توافق و یا جوابی در مورد درخواستمان دریافت ننموده ایم، این جدول را نمی توان منتشر کرد.

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی با اشاره به نرخ تورم و حداقل حقوق کارگر که 2میلیون و 800 هزارتومان است، اضافه کرد: صنف نانوایان از نظر مالی صنف ضعیفی بوده و هر نوسان در جامعه آنها را ضعیف می نماید، بنابراین ضروری است به موقع حقشان پرداخت گردد.البته اینکه ما چه قیمتی را پیشنهاد می دهیم، قطعا همان رقم تصویب نمی گردد ولی با توجه به تورم و افزایش سایر هزینه ها ، خواهان افزایش حداقل 30الی 40 درصدی هستیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1118

به "نانوایان خواهان افزایش 40 درصدی قیمت نان شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوایان خواهان افزایش 40 درصدی قیمت نان شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید