فاصله 2000 درصدی قیمت ساخت با نرخها در بازار مسکن

به گزارش مجله سرگرمی، رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه حداکثر قیمت ساخت در کل کشور متری 4.6 میلیون تومان اعلام شده است گفت: بعضی سازندگان قیمتهای بالای 100 میلیون تومان در هر متر مربع برای واحدهای خود مشخص می نمایند که همین مساله باعث رکود شده است.

فاصله 2000 درصدی قیمت ساخت با نرخها در بازار مسکن

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: بر اساس اعلام سازمان نظام مهندسی ساختمان، کف هزینه ساخت مسکن متری 2.3 میلیون و سقف آن متری 4.6 میلیون تومان است اما می بینیم که بعضی بساز و بفروشها در تهران قیمتها را متری 100 تا 170 میلیون تومان و حتی بالاتر معین می نمایند. در واقع قیمت ساخت با نرخ فروش بیش از 2000 درصد فاصله دارد است.

وی اضافه نمود: خوشبختانه از آبان ماه فرایند قیمتها در بازار مسکن نزولی بوده و معتقدم در سال آینده به ثبات می رسد. یعنی افزایش قیمت نخواهیم داشت. اینکه بانک مرکزی به علت در اختیار داشتن تعداد بسیار زیادی املاک، آمار را صعودی نشان می دهد نمی تواند نشان دهنده شرایط واقعی بازار باشد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور با انتقاد از بعضی سازندگان که انتظار سودهای بالای 500 درصد را دارند گفت: در دهه های گذشته ساخت و ساز بسیار سودآور بود و انبوه سازان بین 100 تا 500 درصد سود می کردند. همین مساله باعث رشد قیمت زمین و مسکن در کلانشهرها شد؛ تا جایی که قیمتها آنقدر بالا رفت که دیگر مردم توان خرید ندارند. بنابراین بازار مسکن ظرفیت خود را از دست داده و رشد مجدد قیمتها اتفاق نخواهد افتاد.

خسروی گفت: از آبان ماه به دلیل اثرگذاری متغیرهای سیاسی بر بازار مسکن و همچنین در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری ایران، بازار مسکن به سمت کاهش قیمت تمایل پیدا نموده است. اما عجیب است که بعضی می خواهند افزایش چند درصدی نرخ مصالح ساختمانی را ملاکی برای رشد مجدد قیمتها قرار دهند. اولا سیمان و فولاد کمتر از یک درصد قیمت فروش مسکن را به خود اختصاص می دهند، ثانیا همانطور که گفتم بازار دیگر ظرفیت ندارد.

وی چشم انداز اقتصاد ایران را بعد از انتخابات ریاست جمهوری، مثبت دانست و گفت: بحمدالله تمامی شاخصها اوضاع اقتصاد کشور را امیدوارنماینده نشان می دهد. این مساله به آرامش بازار مسکن نیز منجر می گردد و امیدواریم در امسال با تثبیت قیمتها، متقاضیان واقعی بتوانند به تدریج وارد بازار شوند. افرادی هم که به هر نیت هنوز بر طبل گرانی می کوبند از رکود فعلی متنبه شوند و اجازه دهند مقداری بازار رونق بگیرد.

مسکن در تهران متری 28.3 میلیون تومان

بنابراین گزارش، بهمن ماه 1399 متوسط قیمت مسکن شهر تهران 28.3 میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل 3.7 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 97.2 درصد افزایش نشان می دهد. طبق اعلام بانک مرکزی در ماه مذکور تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 3917 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل 11.4 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 70.5 درصد کاهش یافت. گزارش اسفند 1399 نیز هنوز ارائه نشده است. در سال های 1397 و 1398 نیز گزارش تحولات بازار مسکن در اسفندماه از طرف بانک مرکزی ارائه نشد.

منبع: فرارو
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1558

به "فاصله 2000 درصدی قیمت ساخت با نرخها در بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاصله 2000 درصدی قیمت ساخت با نرخها در بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید