زنبورهایی که ما نادانسته از آنها متنفریم!

به گزارش مجله سرگرمی، ما زنبورهای عسل را دوست داریم و از زنبورهای بی عسل خوش مان نمی آید، اما باید دانست که آنها نه تنها بد نیستند، بلکه برای زندگی ما بسیار مفید هم هستند، مگر اینکه شما به آنها حساسیت داشته باشید که در این صورت بهتر است فاصله خود را با آنها حفظ کنید.

زنبورهایی که ما نادانسته از آنها متنفریم!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، در ماه مه سال 2019 شاهد مطالعه ای بودیم که نشان می داد زنبورهای بی عسل قادر به استدلال و درک منطق هستند. اکنون یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله Biological Reviews معین نموده است که این حشرات مزاحم برای بشریت بسیار مفید هستند.

پروفسور سیریان سامنر از کالج دانشگاهی لندن به گاردین گفت: وقتی به غریبه ها می گویم که من روی زنبورهای بی عسل مطالعه می کنم، آنها می گویند اوه، چه فایده ای دارد؟ چرا به جای آن روی زنبورهای عسل مطالعه نمی کنید؟ آنها بسیار مفیدتر هستند.

زنبورهای بی عسل حشراتی هستند که در راسته پرده بالان و زیرراسته باریک تنه داران قرار دارند. زنبورهای بی عسل نقشی بسیار حیاتی در کنترل جمعیت حشرات و دفع طبیعی آفات دارند، چرا که تقریباً تمام گونه های حشراتی که آفت کشاورزی و باغداری محسوب می شوند، دست کم یک گونه زنبور بی عسل به عنوان شکارچی یا انگل آنها وجود دارد. به همین دلیل استفاده از زنبورهای بی عسل برای کنترل بیولوژیکی آفات در حال گسترش است.

زنبورهای بی عسل بیش از صد هزار گونه دارند. بیشتر آنها زندگی انگلی و انفرادی دارند، اما بعضی هم زندگی اجتماعی دارند و کندوهایی شبیه به کندوهای زنبور عسل می سازند، اما هیچ یک از آنها عسل فراوری نمی نمایند. بیشتر آنها همه چیزخوارند و از شهد گل ها، میوه های افتاده و لاشه ها تغذیه می نمایند. بیشتر زنبورهای بی عسل نقشی در گرده افشانی ندارند، اما تعداد کمی از آنها در گرده افشانی مشارکت می نمایند. به ویژه زنبورهای انجیر که تنها گرده افشان درختان انجیر محسوب می شوند و اهمیت حیاتی در بقای این درختان دارند.

لازم به ذکر است که با وجود این همه فایده، مطالعه ای در تابستان سال 2018 نشان داد که به طور کلی مردم از زنبورهای بی عسل متنفر هستند.

سامنر شرح داد: واضح است که ما با زنبورهای بی عسل ارتباط عاطفی بسیار متفاوتی نسبت به زنبورهای عسل داریم. ما مدت هاست که با زنبورهای عسل با هماهنگی و دوستی زندگی می کنیم و بعضی از گونه های آنها را اهلی می کنیم تا برایمان عسل فراوری نمایند، اما رفتار ما با زنبورهای بی عسل اغلب ناخوشایند است، چرا که آنها را حشراتی مزاحم تلقی می کنیم و از نیش آنها می ترسیم و باعث خراب شدن پیک نیک ها می دانیم و همچنین در خانه های ما لانه سازی می نمایند.

وی اضافه کرد: برخلاف این موضوع، ما باید تصویر منفی از این زنبورها را اصلاح کنیم، چرا که آنها مزایای زیست محیطی زیادی برای سیاره ما دارند. آنها نیز به مانند زنبورهای عسل با کاهش جمعیت چشمگیری روبرو هستند و این چیزی است که دنیا توانایی جبران آن را ندارد.

سامنر می گوید که زنبورهای بی عسل فواید بسیار گرانبهایی دارند. می توان از آنها برای کنترل آفات آن هم بدون استفاده از حشره کش ها و همچنین برای گرده افشانی گیاهان استفاده کرد. ضمن اینکه از سم آنها می توان در تحقیقات پزشکی، به عنوان مثال برای درمان های سرطان استفاده کرد و حتی می توان آنها را به عنوان یک جایگزین پروتئین به جای گوشت مصرف کرد.

اکنون لازم است که ما اهمیت آنها در اکوسیستم های خود درک کنیم تا شاهد کاهش بیشتر جمعیت آنها نباشیم.

به گفته سامنر، زنبورهای بی عسل حداقل از 960 گونه گیاهی بازدید می نمایند و 164 گونه از آنها از جمله ارکیده کاملاً برای گرده افشانی به آنها وابسته هستند. بنابراین برای حمایت از این زنبورها نیازی نیست بیشتر از این به دنبال دلیل باشیم.

همچنین معین شده است که بیشتر زنبورهای بی عسل نیش نمی زنند. طبق گفته نشنال جئوگرافیک بیشتر زنبورهای بی عسل در واقع گونه های منزوی و بدون نیش هستند و همه آنها با کنترل جمعیت آفات بیش از ضرر رساندن به انسان، فایده دارند.

اما چرا این زنبورها شهرت بدی پیدا نموده اند؟ شاید شکل بدن آنها باشد که ما را به ترس از نیش خوردن از جانب آنها سوق می دهد. همچنین ممکن است مزایای بسیار آنها به اندازه کافی تبلیغ نشده باشد.

این مطالعه در مجله Biological Reviews منتشر شده است و 500 گزارش علمی درباره زنبورهای بی عسل را در بر می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1688

به "زنبورهایی که ما نادانسته از آنها متنفریم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنبورهایی که ما نادانسته از آنها متنفریم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید