روسیه مانع اتهام زنی انگلیس به ایران شد

به گزارش مجله سرگرمی به نقل از یورونیوز، شورای امنیت سازمان ملل متحد نظام تحریم های در نظر گرفته شده علیه یمن را تا فوریه سال 2021 میلادی تمدید کرد. اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی بر سر تمدید این تحریم ها به توافق رسیدند که در خلال بحث و تبادل نظر میان اعضا اختلاف شدیدی میان لندن و مسکو بر سر هرگونه نام بردن از ایران حتی به طور ضمنی به وجود آمد.

روسیه مانع اتهام زنی انگلیس به ایران شد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

نماینده روسیه در شورای امنیت تهدید نموده بود در صورت هرگونه اشاره حتی ضمنی به نام ایران در این نظام تحریمی، قطعنامه مورد نظر برای تمدید تحریم ها را وتو خواهد نمود.

این در حالیست که در گزارش پیشین کارشناسان تسلیحاتی سازمان ملل متحد، به نام ایران به عنوان حامی حوثی ها و کشوری که ادعا می گردد تجهیزات نظامی در اختیار انصارالله قرار می دهد، اشاره شده بود.

این قطعنامه که از سوی انگلیس پیشنهاد شده بود در نهایت با تایید 13 کشور عضو به تصویب رسید. روسیه و چین، دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

در نظام تحریم های یمن که روز چهارشنبه موعد آن به سر می رسید و بار دیگر تمدید شد، تداوم ماموریت کارشناسان سازمان ملل متحد برای نظارت بر تحریم های تسلیحاتی اعمال شده علیه یمن در سال 2015 و نیز امکان توقیف اموال و ممنوعیت سفر برای نقض کنندگان این تحریم ها پیش بینی شده است.

رایزنی برای تصویب این قطعنامه از یک هفته پیش با دشواری هایی روبرو شده بود به نحوی که روسیه روز دوشنبه ضمن مخالفت با متن پیشنهادی انگلیس و طرح یک پیشنهاد متقابل، تهدید نموده بود در صورت تامین نشدن خواسته اش از حق وتو استفاده خواهد نمود.

به گفته منابع دیپلماتیک، در جریان مذاکرات اعضای شورای امنیت برای تصویب قطعنامه تمدید نظام تحریم های یمن، انگلیس پس از جمع بندی نظر کارشناسان، ابتدا ملغی کردن هرگونه کد دادن به ایران در متن قطعنامه را پذیرفت و سپس در پی رایزنی های فشرده و میانجیگری فرانسه و بلژیک قبول کرد که هرگونه اشاره به شباهت سلاح های حوثی ها با تسلیحات ساخت منطقه را از متن حذف کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 23 فروردین 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 847

به "روسیه مانع اتهام زنی انگلیس به ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه مانع اتهام زنی انگلیس به ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید