دریافت کد رهگیری برای معاملات مسکن الزامی است

به گزارش مجله سرگرمی، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: بعضی از مشاوران املاک از ارائه کد رهگیری به متقاضیان خودداری می نمایند، در حالی که دریافت این کد در تمامی معاملات الزامی است.

دریافت کد رهگیری برای معاملات مسکن الزامی است

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه با خبرنگاران با بیان اینکه اخذ کد رهگیری برای تمامی معاملات مسکن لازم و لازم است، گفت: کد رهگیری سابقه ای بسیار طولانی در حوزه مسکن دارد به طوری که در سال 87 درمصوبه ای دولت وقت اخذ کد رهگیری را اجباری کرد، اما در سال 93 و 94 بخشی از مصوبه توسط دیوان عدالت اداری درباره الزام به دریافت کد رهگیری در معاملات لغو شد و همین امر باعث ایجاد مشکلاتی در حوزه قرارداد های مسکن شد.

کد رهگیری تضمین نماینده معامله

محمودزاده بیان نمود: در سال گذشته الزام دریافت کد رهگیری در مصوبه ستاد ملی مقابله کرونا با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی تصویب شد و تمامی معاملات خرید و فروش و رهن و اجاره اعم از رسمی و غیر رسمی که در بنگاه های املاک منعقد می شوند، ملزم به دریافت کد رهگیری شدند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر براساس قانون هر متقاضی اعم از خریدار و یا فروشنده و یا مستاجر که کد رهگیری را از بنگاه معاملاتی دریافت نکند، معامله کامل نیست و با مشکل روبرو می گردد، اضافه نمود: بنابراین همه کسانی که در املاک معامله می نمایند باید نسبت به اخذ کد رهگیری اقدام نمایند، در غیر این صورت معامله ناقص خواهد بود.

محمود زاده توضیح داد: کد رهگیری ضمانتی برای معامله تا ملک به فرد دیگری واگذار نشده باشد و برای آنکه این ملک شرایط قانونی داشته باشد باید همه کسانی که معامله می نمایند کد رهگیری برای تضمین معامله دریافت نمایند.

معاون وزیر راه و شهرسازی شرح داد: برای آنکه یک ملک شرایط قانونی داشته باشد و تمام کسانی که معامله می نمایند، مطمئن شوند که ملک و یا واحد مسکونی مشکل قانونی ندارد و موضوعاتی که در آینده باعث به وجود آمدن پرونده های قضائی می گردد این ملک ندارد، باید حتما کد رهگیری دریافت نمایند.

محمودزاده بیان نمود: دریافت کد رهگیری تمامی این موضوعات را مدیریت می نماید و اصرار دولت هم برای دریافت کد رهگیری به نوعی ضمانت معامله محسوب می گردد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هیچ بنگاهی حق ندارد برای ارائه کد رهگیری مبلغ مازادی از خریدار و یا مستاجر دریافت کند، اضافه نمود: در تمامی معاملات کد رهگیری به نوعی ضمانت معامله محسوب می گردد و بعضی از افراد که تصور می نمایند اخذ کد رهگیری باعث افزایش مالیات می گردد کاملا در اشتباه هستند. امید است با فرهنگ سازی مردم از این دست موضوعات مطلع شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1640

به "دریافت کد رهگیری برای معاملات مسکن الزامی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریافت کد رهگیری برای معاملات مسکن الزامی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید