آخرین شرایط وام مستاجران

به گزارش مجله سرگرمی، وزیر راه و شهرسازی گفت: قرار است کمیته ای چهارجانبه در خصوص کمک های دولتی برای عبور مستاجران از بحران فعلی تصمیم گیری کند که بر اساس آن، تسهیلاتی در اختیار مستاجران قرار می گیرد. این کمیته متشکل از بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه است.

آخرین شرایط وام مستاجران

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، محمد اسلامی روز یکشنبه در حاشیه جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، در خصوص مجموعه اقدامات دولت برای کنترل قیمت ها در بازار مسکن و اجاره بها، اضافه کرد: قیمت های حباب دار خرید و فروش خانه به ویژه اجاره بها به دغدغه ملی تبدیل شده است. هم مردمی که مستاجر هستند و هم دولت و شخص رییس جمهوری نسبت به این موضوع دغدغه جدی دارد.

وی اضافه کرد: بر این اساس، رییس جمهوری دستور تشکیل کمیته ای را دادند و امروز قبل از تشکیل جلسه موضوع کنترل قیمت مسکن را در دستور کار ستاد هماهنگی اقتصادی گذاشتند که به صورت کلان هم بحث شود.

وزیر راه با بیان اینکه رشد قیمت در بازار مسکن رخ داده متاثر از تقاضاهای غیرمصرفی است، گفت: بحث تبدیل پول به سرمایه است که باید تمهیداتی اتخاذ شود تا محیط دیگری برای پول هایی که به سمت بازار مسکن می آید فراهم شده و مانع تلاطم در بازار مسکن شود.

اسلامی، گفت: از طرفی سیاست های انبساطی در خصوص تولید و عرضه مسکن تسهیل و تصویب شود تا افرادی که فاقد مسکن هستند بتوانند سریعتر صاحب مسکن شوند.

وزیر راه با اعلام اینکه 30 درصد از جمعیت کشور مستاجر هستند، اما در شهر تهران 43 درصد جمعیت مستاجر را داریم، گفت: افزایش اجاره بها به ویژه برای کسانی که دارای حقوق ثابت هستند مشکلاتی ایجاد کرده و شرایط کرونا باعث شده است خیلی از مشاغل، درآمدهای مورد نظر خود را نداشته باشند.

اسلامی ادامه داد: امروز در این جلسه در خصوص نقشه حمایتی دولت از مستاجران و منابعی که بتواند در شریط کرونایی برای حمایت مستاجران اختصاص یابد بحث شد. بر این اساس قرار شد در یک کمیته فنی چهار جانبه بین بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه این موضوع دنبال شود تا برای این قشراز جامعه تسهیلاتی را در نظر بگیرند و این تسهیلات بر اساس ضوابطی در اختیار مستاجران قرار گیرد که از بحران فعلی عبور کنند.

وزیر راه گفت: در عین حال اصل راه چاره ما خانه دار شدن مردم است که در این جلسه بر آن تاکید شد.

اسلامی با اشاره به سیاست های انقباظی که برای خانه دار شدن مردم در گذشته دنبال شده بود، گفت: در این راستا باید سخت گیری در خصوص ارائه تراکم ساخت رفع و شرایط شهرداری ها برای صدور پروانه ساختمانی تسهیل شود؛ همچنین اعطای تسهیلات توسط بانک ها به میزانی باشد که سازندگان سریعتر منابع را دریافت کنند و ساخت و سازها را رونق دهند.

وی گفت: کسانی که دارای خانه خالی نیمه تمام و زمین در محدوده شهرها هستند نیز در ازای عرضه واحدها برای فروش، زمین در نقاط مرغوب شهر می گیرند تا مجدد وارد تولید مسکن شوند.

اسلامی ادامه داد: در این راستا دستگاه های دولتی هر چه سریعتر زمین هایی که در حریم شهرها دارند را در اختیار وزارت راه قرار دهند.

وی گفت: در این جلسه همچنین بحث قیمت مصالح و نهاده های ساختمان بررسی شد که لازم است ستاد تنطیم بازار و وزارت صمت ورود پیدا کند تا با افزایش لجام گسیخته قیمت مصالح روبرو نشویم.

وزیر راه ادامه داد: از مالکین می خواهیم شرایط را بدتر نکنند. با اتحادیه املاک جلسات مفصلی داشتیم و از مالکان می خواهیم اسیر شرایط ملتهب فعلی نشوند و انصاف را رعایت کنند که خداوند به درآمد آنها هم برکت دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1070

به "آخرین شرایط وام مستاجران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط وام مستاجران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید