بیست و پنجمین نمایشگاه کتاب دوحه شروع به کار کرد

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، مراسم افتتاحیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب دوحه قطر عصر روز چهارشنبه 17 دی ماه با حضور أحمد بن عبدالله آل محمود معاون وزیر کشور قطر و دکتر حمد بن عبدالعزیز الکواری وزیر فرهنگ قطر برگزار گردید و این نمایشگاه رسماً فعالیت خود را به مدت 10 روز شروع کرد.

بیست و پنجمین نمایشگاه کتاب دوحه شروع به کار کرد

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

در این دوره از نمایشگاه کتاب دوحه، علاوه به فروش مستقیم کتاب توسط ناشران قطری و خارجی شرکت شرکت کننده، برنامه های متنوع فرهنگی دیگری نیز برگزار می گردد. از جمله نمایشگاه نمایش آثار هنری، موسیقی، تئاتر و برنامه های ویژه برای بچه ها یک تا 4 ساله، برگزاری نشست های تخصصی.

همچنین بخش بزرگی از نمایشگاه سال جاری دوحه به نمایش کتاب های پر فروش در کشورهای آمریکا، انگلستان و نیز کتاب های دانشگاهی و بچه ها اختصاص پیدا نموده است. وزارت فرهنگ و میراث قطر نیز راهنمای کتاب های عرضه شده در نمایشگاه را به دو صورت دیجیتالی و چاپی آماده سازی نموده است. در این لیست چاپی 14 هزار و 521 عنوان کتاب ذکر شده است که 12271 عنوان به زبان عربی و 2250 عنوان به سایر زبان ها است.

بر اساس این گزارش، در نسخه دیجیتال 109 هزار و 55 عنوان که شامل 97 هزار و 561 عنوان به زبان عربی و 114 هزار و 94 عنوان به سایر زبا ن هاست، آماده سازی شده است. سال انتشار این کتاب ها 2014 است که بعد از زمان مقرر عناوین آن به نمایشگاه رسیده است.

در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب دوحه، مرکز اطلاع رسانی برای بازدیدکنندگان تدارک دیده شده است و 80 ناشر برای اولین بار حضور دارند که در مجموع 506 ناشر از سراسر دنیا در این رویداد فرهنگی مشارکت دارند. آنگونه که وزیر فرهنگ قطر بیان نموده، در این دوره بر فرهنگ عربی بسیار تاکید شده است.

همچنین برنامه های قصه خوانی برای بچه ها و نوجوانان، برنامه های هنری از جمله نقاشی و کاردستی، نمایش تئاتر ، کارگاه چگونگی ساخت فیلم کوتاه و دیگر مسابقات طراحی شده است که همه این فعالیت ها برای تشویق بچه ها به کتابخوانی است.

در این دوره از نمایشگاه کتاب دوحه، کشور برزیل به عنوان مهمان ویژه حضور دارد. انتخاب برزیل در پی نامگذاری سال 2014 به عنوان سال فرهنگی قطر - برزیل بوده است.

تعداد زیادی از نویسندگان و متفکران در 18 برنامه و نشست تدارک دیده شده شرکت خواهند کرد. از جمله نویسندگان قطری حاضر در این برنامه ها می توان به عبدالعزیز آل محمد، دکتر نبیه القاسم و نیز دکتر اکمل دین احسان اغلو، خانم سوزان عابد، دکتر خالد عزب، دکتر فیصل الحفیان، محمد همام فکری، یوسف ذنون، امیر تاج السر، دکتر زغلول النجار و الشاعر احمد الشهادی و دکتر هیثم الخواجه و عائشه الکواری، الروائی احمد ابودهمان و دکتر عائشه المناعی اشاره نمود.

هم چنین دو برنامه شب شعر برای دو شاعر درگذشته قطری به نام های سمیع القاسم و حسن توفیق برگزار می گردد.

بر اساس این گزارش، از ایران هم موسسه نمایشگاه های فرهنگی به نمایندگی از نشر جمهوری اسلامی ایران و با هدف معرفی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در قالب کاتالوگ، بروشور و توزیع فرم ثبت نام بیست و هشتمین دوره این نمایشگاه و نمایش 250 عنوان کتاب در زمینه های مختلف از قبیل ایرانشناسی، کودک و نوجوان، نقاشی، شعر، آموزش خط و زبان فارسی در این نمایشگاه شرکت نموده است.

بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب دوحه قطر از تاریخ 17 تا 27 دی ماه در محل همایش های ملی این کشور برپاست. ساعت کار این نمایشگاه همه روزه از ساعت 9 تا 13 و 16 تا 22 است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 891

به "بیست و پنجمین نمایشگاه کتاب دوحه شروع به کار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیست و پنجمین نمایشگاه کتاب دوحه شروع به کار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید