بیانیه افغانستان و آمریکا همزمان با امضای توافقنامه قطر؛ زمان خروج آمریکا معین شد

به گزارش مجله سرگرمی، در حالی که تا ساعتی دیگر توافقنامه آمریکا و طالبان به امضا خواهد رسید، وزیر دفاع آمریکا در سفر به کابل با رئیس جمهور افغانستان اعلامیه مشترکی صادر کردند که در آن چگونگی ادامه همکاری و زمان خروج نظامیان آمریکایی معین شده است.

بیانیه افغانستان و آمریکا همزمان با امضای توافقنامه قطر؛ زمان خروج آمریکا معین شد

همراه ما باشید و با تور دوحه از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش دفتر منطقه ای مجله سرگرمی، افغانستان و آمریکا اعلامیه مشترکی را درباره چگونگی همکاری های آینده دو کشور آماده کردند و قرار است لحظاتی دیگر از سوی اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا صادر گردد.

این اعلامیه مشترک در یک مقدمه و سه بخش تنظیم شده است.

متن این اعلامیه در ادامه آمده است:

تلویزیون ملی افغانستان نوشت که این اعلامیه در مقدمه، شامل تاریخ همکاری های آمریکا و افغانستان، ادامۀ این همکاری ها و نیز شرایط امضای توافق صلح، تضمین جلوگیری از استفاده از خاک افغانستان توسط گروه های هراس افکن، معین شدن جدول زمانی برای خروج همه نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف از افغانستان، توافق صلح در پی مذاکرات میان افغان ها و برقراری آتش بس همیشگی و جامع است.

بخش نخست این اعلامیه که تحت عنوان تعهدات افغانستان و آمریکا معین شده است، چهار ماده دارد:

 1. جمهوری اسلامی افغانستان و آمریکا تصدیق می نمایند که القاعده، شاخۀ خراسان داعش و سایر گروه ها یا افراد هراس افکن جهانی که همچنان از خاک افغانستان برای جذب اعضا، جمع آوری سرمایه، آموزش افراد وابسته و برنامه ریزی و کوشش برای انجام حملات که امنیت آمریکا، متحدانش و افغانستان را تهدید می نمایند، استفاده می نمایند، برای مقابله با این تهدید هراس افکنی مداوم، جمهوری اسلامی افغانستان و آمریکا اقدامات خود را برای شکست القاعده، وابستگان آن و سایر گروه ها یا افراد هراس افکن جهانی ادامه خواهند داد.
 2. آمریکا تعهدات خود در خصوص پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان و سایر نهادهای دولتی را تأکید می نماید؛ از جمله به وسیله کوشش های مداوم برای ارتقای توانایی نیروهای امنیتی افغانستان در مهار و پاسخ به تهدیدات داخلی و خارجی، مطابق با تعهدات خود تحت شرایط موجود توافق نامه های امنیتی بین دو دولت. این تعهد شامل پشتیبانی نیروهای امنیتی افغانستان در برابر القاعده، شاخۀ خوراسان داعش و سایر گروه های هراس افکن جهانی یا افرادی است که از خاک افغانستان برای تهدید آمریکا و متحدان آن استفاده می نمایند.
 3. آمریکا آمادگی خود را برای ادامۀ فعالیت های نظامی در افغانستان با رضایت جمهوری اسلامی افغانستان تأیید می نماید تا به منظور مختل کردن و تخریب کوشش های القاعده، شاخۀ خوراسان داعش و سایر گروه های هراس افکن جهانی یا اشخاص برای انجام حملات در برابر آمریکا یا متحدین آن مطابق با تعهدات خود در توافق نامه های امنیتی موجود بین دو دولت و با درک موجود که عملیات ضد هراس افکنی آمریکا برای تکمیل و پشتیبانی از عملیات ضد هراس افکنی نیروهای امنیتی افغانستان انجام می گردد. احترام به حاکمیت افغانستان و توجه کامل به امنیت و امنیت مردم افغانستان و حمایت از غیرنظامیان.
 4. آمریکا متعهد می گردد تا مذاکرات بین افغانستان و پاکستان را تسهیل کند.

  بخش دوم این اعلامیه در پنج ماده به چگونگی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پرداخته است:

  1. آمریکا ظرف 135 روز از اعلام این اعلامیۀ مشترک و توافقنامۀ آمریکا و طالبان، تعداد نیروهای نظامی اش را در افغانستان به 8600 کاهش خواهد داد و سایر تعهدات در توافقنامه را نیز اجرا و با متحدین خود کار خواهد نمود، به همین ترتیب، کشورهای عضو ائتلاف، برای کاهش متناسب تعداد نیروهایشان در افغانستان در یک دورۀ معادل به شرط عملی شدن تعهدات طالبان در توافق نامه عمل خواهند کرد.
  2. مطابق با ارزیابی مشترک آمریکا و جمهوری اسلامی افغانستان، آمریکا، هم پیمانانش و ائتلاف، بیرون شدن نیروهای باقی مانده را از افغانستان در 14 ماه پس از اعلام این اعلامیۀ مشترک و امضای توافق صلح آمریکا با طالبان تکمیل خواهند کرد و تمامی نیروهای شان را از پایگاه های باقی مانده در افغانستان با انجام تعهدات طالبان در این توافق نامه بیرون خواهند کرد.
  3. آمریکا تعهد خود را مبنی بر جست وجوی بودجۀ سالانه، آموزش، تجهیز، مشاوره و حفظ نیروهای امنیتی افغانستان تأیید می نماید تا افغانستان بتواند به طور مستقل از تهدیدهای داخلی و خارجی دفاع کند.
  4. جمهوری اسلامی افغانستان برای ایجاد شرایط به منظور دستیابی به یک توافق سیاسی و دستیابی به آتش بس پایدار، در یک گفت وگوی آمریکا با نمایندگان طالبان در خصوص اقدامات اعتمادسازی شرکت خواهد نمود؛ این بحث ها شامل مشخص امکان سنجی رهایی تعداد قابل توجهی از زندانیان از هر دو طرف است و آمریکا و جمهوری اسلامی افغانستان برای حمایت از این بحث از کمیتۀ جهانی صلیب سرخ یاری خواهند خواست.
  5. با شروع مذاکرات میان افغان ها، جمهوری اسلامی افغانستان متعهد می گردد تعامل دیپلماتیک را با شورای امنیت سازمان ملل متحد دربارۀ فهرست تحریم های این سازمان بر طالبان شروع کند.

   در بخش سوم این اعلامیه، درباره گام های بعدی توافقات و تأیید آن از سوی شورای امنیت سازمان ملل بحث شده است. این بخش نیز چهار ماده دارد:

   1. آمریکا برای این توافقنامه و ترتیبات مربوطه، درخواست تصویب و تأیید شورای امنیت سازمان ملل خواهد نمود.
   2. آمریکا و جمهوری اسلامی افغانستان متعهد به ادامۀ روابط مثبت از جمله همکاری های مالی برای بازسازی هستند.
   3. آمریکا از تهدید یا استفاده از زور در برابر تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی افغانستان یا مداخله در امور داخلی خودداری خواهد نمود.
   4. آمریکا به کار خود برای ایجاد اجماع منطقه ای و بین المللی به منظور حمایت از کوشش مداوم برای دستیابی به یک توافق سیاسی در افغانستان ادامه خواهد داد.

    .+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 817

به "بیانیه افغانستان و آمریکا همزمان با امضای توافقنامه قطر؛ زمان خروج آمریکا معین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه افغانستان و آمریکا همزمان با امضای توافقنامه قطر؛ زمان خروج آمریکا معین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید