ظریف در هشتمین کنفرانس وزرای قلب آسیا در استانبول

به گزارش مجله سرگرمی، وزیر امور خارجه ایران در هشتمین کنفرانس وزرای قلب آسیا در استانبول شرکت و سخنرانی کرد.

ظریف در هشتمین کنفرانس وزرای قلب آسیا در استانبول

از سفر با تور استانبول لذت ببرید.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که بامداد امروز (دوشنبه) برای شرکت در هشتمین کنفرانس وزرای قلب آسیا یا روند استانبول به استانبول سفر نموده، بعدازظهر امروز در این نشست حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

هشتمین کنفرانس وزرای خارجه قلب آسیا یا روند آستانه امروز (دوشنبه) با موضوع صلح، همکاری و رفاه در استانبول و با حضور 14 کشور شروع به کار کرد. اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در این نشست به ایراد سخنرانی پرداختند.

ظریف بامداد امروز در بدو ورود به استانبول در اظهاراتی عنوان نمود: ابتکار قلب آسیا یا ابتکار استانبول برای هماهنگی همکاری های منطقه ای با افغانستان به منظور ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان و توسعه همه جانبه شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه کشورهای مختلف مسؤولیت های مختلفی برعهده داشتند و مسؤولیت جمهوری اسلامی بحث آموزش در افغانستان بوده است، گفت: در شرایط کنونی وضعیت افغانستان با توجه به انتخابات ریاست جمهوری و تحولات مربوط به مذاکرات صلح شرایط ویژه ای است و ضرورت دارد مخصوصا کشورهای منطقه و کشورهایی که در مجاورت افغانستان هستند نقش فعال تری را در روند صلح و بازسازی افغانستان ایفا نمایند و این اجلاس فرصت خوبی برای کشورهای مختلف است که در این زمینه ها و در حوزه هایی که می توانند به افغانستان یاری نمایند و در یاری به روند صلح در افغانستان بحث نمایند.(اینجا بخوانید)

ظریف پیش از این نیز با مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه ای خود دیدار و درباره مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه و به ویژه اوضاع سوریه و افغانستان به مصاحبه پرداخته بود.

در کنفرانس قلب آسیا که به پیشنهاد افغانستان و ترکیه و با تمرکز بر امنیت در افغانستان و کشورهای منطقه قلب آسیا تشکیل شده 14 کشور آذربایجان، چین، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، عربستان سعودی، تاجیکستان، ترکمنستان، امارات متحده عربی و پاکستان به همراه افغانستان و ترکیه عضو هستند.

هفتمین نشست قلب آسیا آذر ماه 1396 در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار و ظریف وزیر امور خارجه ایران در این نشست حضور یافت و سخنرانی کرد.

ششمین کنفرانس وزرای خارجه قلب آسیا - روند استانبول درباره افغانستان 14 آذر 1395 در آمریتسار هند برگزار و ظریف در این نشست شرکت کرد.

پنجمین نشست این کنفرانس آذر ماه 1394 در اسلام آباد پاکستان برگزار و ظریف در این کنفرانس به نمایندگی از ایران شرکت کرد. چهارمین نشست هم سال 1393 در چین برگزار گردید. آلماتی قزاقستان اردیبهشت 1392 میزبان سومین نشست این کنفرانس بود و دومین نشست هم در سال 1391 در کابل و نخستین نشست هم در استانبول برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 آذر 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 522

به "ظریف در هشتمین کنفرانس وزرای قلب آسیا در استانبول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف در هشتمین کنفرانس وزرای قلب آسیا در استانبول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید