ایده های برتر حوزه فضایی توسعه می یابد ، گردشگری فضاپایه پیوندی ثروت آفرین

به گزارش مجله سرگرمی، تماشای آسمان پرستاره از دل کویر های بکر ایران یکی از جاذبه های گردشگری است که می تواند سیل گردشگران داخلی و خارجی علاقه مند را به این مناطق بکشاند.

ایده های برتر حوزه فضایی توسعه می یابد ، گردشگری فضاپایه پیوندی ثروت آفرین

با وبسایت گردشگری تریپ ادوایزر همراه باشید.

به گزارش گروه فناوری مجله سرگرمی به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایران کشوری است غنی از جاذبه های طبیعی و گردشگری که به دلیل بعضی بی توجهی ها نتوانسته اند صندلی درست خود را در اقتصاد کشور پیدا نمایند. صندلیی که با ارزش افزوده بالایی همراه است و می تواند به تنهایی بار بزرگی از تامین منابع مالی کشور را به دوش بکشد.

در کشور ما با توجه به مطرح بودن صنعت گردشگری، این بخش می تواند به عنوان نخستین حوزه به ورود فناوری فضایی، نقشی راهبردی داشته باشد. با توجه به اهمیت بالای صنعت گردشگری، توسعه گردشگری فضاپایه می تواند به عنوان درگاهی برای ورود فناوری های فضایی نقشی راهبردی داشته باشد. این صنعت یکی از صنایع درآمدزا در جهان است و ظرفیت های خوبی برای کسب درآمد و توسعه مالی کشور ها ایجاد می نماید.

توانمندی های فرهنگی و علمی کشور را با کمک فناوری های فضایی روایت کنیم

در ایران توانمندی های دانشمندان داخلی در حوزه فناوری های فضایی بالا است و این توانایی ها می تواند اقتصاد کشور را متحول کند. توانی که می تواند به کمک توسعه گردشگری کشور بیاید و پای گردشگران زیادی را به ایران باز کند. گردشگرانی که با آمدن خود در کنار تزریق ارز زیاد به اقتصاد کشور، می توانند راویان خوبی برای توانمندی های فرهنگی، علمی و پیشرفت های ایران به جهان باشند.

به گفته کارشناسان، حدود 12 سال پیش بود که کلمه فضایی به کلمه گردشگری پیوست. با پیوند درست بین صنعت گردشگری و فضایی بود که جاذبه های گردشگری جهان مخابره شد و گردشگران به نقاط گردشگری روی آوردند که تا پیش از آن خبری هم از آن نشینده بودند. ایران نیز می تواند به کمک همین فناوری های مدرن فضایی مقصد تعداد قابل توجهی از مسافران بین المللی گردد. گردشگری که به کمک فناوری های فضایی توسعه می یابد. فناوری هایی نظیر سنجش از دور و توسعه ماهواره ها.

استفاده از ظرفیت های کویری، استفاده از پتانسیل های داخلی که شبیه به سیارات خارجی هستند مانند تپه مریخی دامغان و شبیه سازی منظومه شمسی و اجرام و موقعیت های فضایی، از جمله ظرفیت هایی است که می تواند برای توسعه صنعت گردشگری فضاپایه در کشور موثر باشد.

موضوعی که در این میان باید مورد توجه قرار گیرد این است که اگر بتوانیم به شکل درستی صنعت گردشگری فضا پایه را در کشور توسعه دهیم، زمینه ورود بخش خصوصی و ظهور استارت آپ های فضایی و توسعه بازار این حوزه را فراهم خواهیم کرد. فضایی که می تواند در زیست بوم فناوری و نوآوری زمینه افزایش اشتغال و کسب و کار های نوین در کشور باشد.

ایران کشوری است که در مدتی کوتاه و با وجود تحریم ها، توانسته با کمک جوانان و متخصصان داخلی در حوزه طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره ها و توسعه خدمات فضاپایه گام های بلندی بردارد. این در حالی است که ظرفیت های گردشگری ایران نیز بسیار فراوان است به همین دلیل ایجاد یک فصل مشترک بین این دو صنعت ناب می تواند یک گردشگری پایدار و توسعه یافته برای کشور ایجاد کند، گردشگری که نرخ اشتغالزایی و اقتصاد کشور را بالا ببرد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به میدان آمد

ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که در کنار دیگر نهاد های فعال حوزه فضایی به توسعه این فناوری ها کمک می نماید به همین دلیل این ستاد از تاسیس پارک های فضاپایه که با هدف ترویج علم و فناوری فضایی در جامعه متناسب با ارزش های اسلامی و ایرانی راه اندازی شده است، حمایت می نماید. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با آغوشی باز پذیرای ایده های برتر در حوزه گردشگری فضاپایه و تاسیس شرکت های دانش بنیان در این حوزه است.

در واقع ایجاد پارک های موضوعی موجب کسب درآمد، رشد مالی و آورده های فرهنگی و آموزشی می گردد. در کشور ما نیز پتانسیل های بالایی برای راه اندازی پارک های موضوعی وجود دارد. پارک های موضوعی به صورت اختصاصی در حوزه های مختلف فعالیت می نمایند. راه اندازی پارک های فضاپایه از جمله اقداماتی است که نتایج آن برای نسل های بعدی مشهود و ملموس خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 469

به "ایده های برتر حوزه فضایی توسعه می یابد ، گردشگری فضاپایه پیوندی ثروت آفرین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایده های برتر حوزه فضایی توسعه می یابد ، گردشگری فضاپایه پیوندی ثروت آفرین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید