استقبال از خانه های ریاضیات در گذشته بیشتر بود، در جلب یاری های مالی موفق نبوده ایم

مدیر خانه ریاضیات استان یزد با بیان اینکه خانه ریاضیات استان یزد یک موسسه تقریبا خودگردان است، گفت: بیشتر افرادی که در این جا مشغول به کار هستند، از دبیران بازنشسته هستند و ما نیروی استخدامی نداریم که لازم باشد حقوق ثابت پرداخت کنیم. ما بارها با ارگان ها از جمله شهرداری یزد صحبت کردیم که بتوانیم مانند خانه ریاضیات اصفهان یاری مالی بگیریم، ولی تاکنون موفق نشده ایم.

استقبال از خانه های ریاضیات در گذشته بیشتر بود، در جلب یاری های مالی موفق نبوده ایم

صفا احراری در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به درآمدزا نبودن کلاس هایی که درخانه ریاضیات برگزار می گردد اظهار کرد: کلاس ها برای خانه ریاضیات درآمدزایی ندارد، زیرا هزینه ای که گرفته می گردد، کم تر از حد معمول است و تعدادی از دانش آموزان هم از طرف موسسات خیریه از جمله محک، بهزیستی و کمیته امداد معرفی می شوند که به صورت رایگان در کلاس ها شرکت می نمایند. بعضی از دانش آموزان هم با بیان اینکه وضعیت مالی مناسبی ندارند شامل تخفیف 50 درصدی برای حضور در کلاس ها می شوند. البته باید توجه داشت که همکاران مدرس ما نیز چندان چشم داشتی به حق الزحمه تدریسشان ندارند. در حقیقت هزینه ها و درآمدها پایاپای است.

وی درباره هزینه هایی که برای مسابقات مختلف از داوطلبان گرفته می گردد، گفت: هزینه هایی که برای مسابقات مختلف از داوطلبان می گیریم نیز به گونه ای است که صرف هزینه های طرح سوال، تصحیح، برگزاری مسابقه و در نهایت برگزاری جشنواره و اهدای جوایز می گردد. در حقیقت هر ساله گردش مالی ما به صفر می رسد و دوباره شروع می کنیم و هر زمان که گردش مالی کم تری داشته باشیم، به همکارانی که در شورای علمی و اجرایی هستند، هیچ حق الزحمه ای پرداخت نمی کنیم؛ البته آن ها هم هیچ انتظاری ندارند و می توان گفت که همه فقط با عشق به علم ریاضی در اینجا جمع شده اند.

احراری یکی از راه های ارتقای وضعیت خانه ریاضیات استان یزد را یاری های مالی افراد خیر و کارخانجات دانست و گفت: هم چنین افرادی که خود به کارهای علمی مشغولند و وضعیت مالی خوبی دارند، می توانند بخشی از پول خود را صرف موسسات NGO نمایند؛ ولی در یزد تاکنون این اتفاق نیفتاده است. ما در حد توانمان کوشش کردیم که از حمایت صنعت برخوردار شویم، ولی صنایع برای تبلیغ خود به سراغ جاهایی می روند که مخاطب زیادی داشته باشد. ما اگر بخواهیم نمایشگاه ریاضی هم برگزار کنیم، به سختی می توانیم اسپانسر بیابیم. اسپانسرها به دنبال برنامه هایی هستند که در نهایت برایشان سودآوری داشته باشد.

وی با اشاره به همکاری خوب اداره کل آموزش وپرورش یزد با خانه ریاضیات این استان، اضافه کرد: ما به وسیله گروه های آموزشی دوره متوسطه، تمام برنامه ها و فعالیت هایمان را به تمام آکادمی ها و مدارس می فرستیم و مدارس با ما همکاری خوبی دارند و هر وقت مشکل مالی داشته باشیم از امکانات آموزش و پرورش استفاده می کنیم. خوشبختانه مسئولان اداره کل آموزش و پرورش یزد پشتیبان معنوی ما هستند، یاری می نمایند که ما صندلی خوبی از لحاظ روحی داشته باشیم و برای ما احترام خاصی قائل هستند.

مدیر خانه ریاضیات استان یزد با بیان اینکه استقبال از برنامه های خانه ریاضیات در گذشته بیشتر بوده و دانش آموزان و دانشجویان به کارهای پژوهشی و تحقیقاتی اهمیت بیشتری می دادند، اعلام کرد: در روزهای اولیه بازگشایی خانه ریاضیات تعداد زیادی از دانش آموزان و دانشجویان از برنامه های خانه استقبال کردند. در سال های اولیه هنوز قشر دانشجو به دنبال تحقیق و پژوهش بود و دانش آموزان هم کم تر درگیر کنکور و تست زدن بودند و علاقه زیادی به کارهای پژوهشی و تحقیقاتی نشان می دادند. ثمره فعالیت های اولیه خانه ریاضیات ، برگزاری اولین نمایشگاه ریاضی در سطح کشور در یزد شد که بسیار مورد استقبال همه قشرها نهاده شد؛ ولی هر سال که می گذرد دانش آموزان و دانشجویان کم تری به اینجا می آیند که یکی از دلایل آن بی انگیزگی و مسائل مالی است؛ البته هر روز تعدادی از فارغ التحصیلان رشته ریاضی به این جا مراجعه می نمایند ولی همه تقاضای تدریس کلاس های عمومی و خصوصی دارند؛ حتی وقتی در مورد برنامه های دیگر خانه صحبت می کنیم، ظاهراً علاقه نشان می دهند ولی پیگیر نیستند، البته شاید هم توان انجام طرح ها و برنامه های نوآورانه ندارند.

احراری با بیان اینکه ارائه طرح های جدید می تواند به مرور درآمدزا باشد، گفت: جامعه ما هم اکنون دنبال طرح جدید و نو است. خانواده ها دنبال راهکارهای جدیدی برای آموزش ریاضی فرزندان خود هستند و به سوی هر طرحی که جدید باشد، می روند. به عنوان مثال، آموزش چرتکه در تمام شهرهای ایران هم اکنون متقاضی دارد و فکر می نمایند یکی از مسیرهای صحیح آموزش ریاضی، آموزش چرتکه است؛ هر چند که چرتکه می تواند قسمتی از محاسبات را برای دانش آموز تسهیل کند ولی نمی توان همه آموزش ریاضی را به چرتکه منحصر کرد.

احراری درباره نوآوری این مرکز علمی در طراحی مسابقات جدید ریاضی گفت: ما در خانه ریاضیات یزد یک مسابقه تیمی ریاضی به نام تورنی تیم ریاضی طراحی کردیم که حدود 10 سال است این مسابقه در یزد برگزار می گردد و دانش آموزان از پایه چهارم ابتدایی تا سال یازدهم در این مسابقه به صورت تیم های سه نفره شرکت می نمایند. این مسابقه دو مرحله ای است و سوالات به صورت تشریحی است. تمام سوالات تورنی تیم توسط شورای علمی خانه ریاضیات طرح می گردد و تصحیح برگه نیز در خانه انجام می گیرد. سوالات تورنی تیم به گونه ای است که با سوالات کلیشه ای امتحانات فرق دارد و علاوه بر به چالش کشیدن دانش آموزان، معلمان نیز درگیر حل آن می شوند و این مهم، توانسته سطح علمی ریاضی را در مدارس بالا ببرد.

وی ازمسابقه رنگین کمان به عنوان یکی دیگر از مسابقات طراحی شده در خانه ریاضیات استان یزد نام برد و اضافه کرد: در امسال یک مسابقه هفت مرحله ای به نام رنگین کمان طراحی کردیم که همه ابعاد ذهنی بچه ها را درگیر می نماید. از سوالات درسی تا بازی های فکری و کامپیوتری و از کار عملی (ورزشی) تا دست ورزی ریاضی و حتی پرتاب دارت و حلقه در این مسابقه گنجانده شده است. مسابقه رنگین کمان هم به صورت تیم های سه نفره اجرا می گردد. هدف از برگزاری مسابقات به صورت تیمی، بالا بردن روحیه همکاری و تعاون بین دانش آموزان است. در مسابقات گروهی بچه ها یاد می گیرند چگونه با هم تعامل نمایند و درمی یابند که تبادل افکار حل مساله را آسان تر می نماید. این مسابقه اولین بار در تیرماه امسال بین دانش آموزانی که در مسابقه تورنی تیم ریاضی برتر شناخته شده بودند، برگزار گردید و بسیار مورد استقبال نهاده شد.

احراری درباره مسابقات کشوری و بین المللی ای که خانه ریاضیات یزد مجری برگزاری آن هاست، گفت: مسابقات دیگری هم در خانه ریاضیات برگزار می گردد که کشوری و بین المللی است؛ از جمله تورنمنت شهرها، کانگورو، الیمپیاد، روز حل مسأله و ... . در چند سال گذشته که مسابقه تورنمنت شهرها را (مسابقه ای است که طراح آن کشور روسیه است و تیم های برتر با انتخاب کشور روسیه به آنجا اعزام می شوند) برگزار کردیم، دو بار و هر بار یک تیم 3 نفره از یزد برای شرکت در اردوی علمی تورنمنت شهرها به روسیه اعزام شده اند. مسابقه دیگری که در خانه ریاضیات یزد برگزار می گردد، مسابقه الیمپیاد است که طراح آن موسسه فرودنتال هلند است. این مسابقه پروژه محور است و با هدف افزایش قدرت تفکر، یادگیری تکنیک های مدل سازی ریاضی، کار گروهی، تمرین نوشتن یافته های علمی و جمع بندی و ارائه مطالب طراحی شده است. مسابقه الیمپیاد در حقیقت طرح یک مساله واقعی از زندگی است، البته از این مسابقه استقبال چشم گیری نمی گردد؛ چون نوع سوالات به گونه ای نیست که دانش آموزان در مدارس تجربه نموده اند و به نظر دانش آموزان سوالات سنگین هستند. دانش آموزان یزدی تاکنون به اردوی هلند راه نیافته اند.

احراری با اشاره به این که یکی دیگر از برنامه های خانه ریاضیات استان یزد برگزاری جلسات مشاوره ریاضی است، اضافه کرد: هر ساله دانش آموزانی به وسیله مدارس یا خانواده ها به خانه ریاضیات معرفی می شوند که سطح یادگیری ریاضی بالا یا خیلی پایینی دارند. ما در جلسات مشاوره ریاضی با طرح سوالات گوناگون کاربردی از بطن زندگی روزمره آن ها، پی می بریم که سطح توانایی آن ها در چه درجه ای از یادگیری ریاضی است و به دانش آموزان یاری می کنیم تا در مسیر درستی قرار گیرند تا بتوانند از استعداد و توانایی خود به نحو مطلوب بهره ببرند. همچنین در این جلسات توصیه هایی در مورد آموزش ریاضی به والدین دانش آموزان می کنیم. همچنین دانش آموزانی را که در سطح بالایی از توانایی های ریاضی باشند و علاقه مند به فعالیت بیش تر هستند، تشویق می کنیم که به حل سوالات هوشی بپردازد.

مدیر خانه ریاضیات یزد درباره کارگاه هایی که در این مرکز علمی - آموزشی برگزار می گردد، گفت: هر سالی که کتاب های درسی تغییر نمایند، در خانه ریاضیات کارگاه های آموزشی رایگان برای معلمان برگزار می کنیم، داوطلبان در این جلسات حضور پیدا می نمایند و درباره کتاب های تازه تالیف شده بحث می نمایند؛ هم چنین معلمان در این جلسات می توانند طرح های نوآورانه خود را ارائه دهند، البته متاسفانه به دلیل این که امروزه رسانه های اجتماعی در دسترس همه واقع شده است، برنامه های حضوری دچار اختلال شده و افراد سوالات و اشکالات خود را در پیغام رسان ها مطرح می نمایند و پاسخ های متنوعی در شبکه های اجتماعی دریافت می نمایند.

وی در خاتمه با بیان اینکه اعضای خانه ریاضیات یزد در حد توان و امکانات خود و با نهایت کوشش توانسته اند کارهای بسیار مثبتی انجام دهند، اضافه کرد: بدیهی است که شأن مردم استان یزد خیلی بیشتر از اینهاست، چنانچه بودجه و امکانات لازم در اختیار خانه ریاضیات یزد قرار گیرد، از نظر طرح و برنامه و توانمندی ­های اجرایی آمادگی کامل وجود دارد تا بتوانیم کارهای خوبی در شأن مردم قهرمان پرور استان یزد انجام دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 5 فروردین 1398 شناسه مطلب: 89

به "استقبال از خانه های ریاضیات در گذشته بیشتر بود، در جلب یاری های مالی موفق نبوده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقبال از خانه های ریاضیات در گذشته بیشتر بود، در جلب یاری های مالی موفق نبوده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید