ارکستر سمفونیک تهران عاقبت بخیر می شود؟

به گزارش مجله سرگرمی، ارکستر سمفونیک تهران مدت هاست که با مشکلاتی ثابت و نقدهایی در نحوه اداره همراه بوده است؛ نقدهایی که بیش از اینکه متوجه نوازندگان آن باشد، به کارنابلدی گردانندگان نسبت داده می شود. این ارکستر ماه هاست مدیر هنری ثابتی ندارد و هر بار تصمیم های جدیدی برای اداره آن گرفته می شود. اما این تصمیم ها هم یا نصفه کاره رها شده و یا نتیجه بخش نبوده اند!

ارکستر سمفونیک تهران عاقبت بخیر می شود؟

به گزارش خبرنگاران، 22 مهر ماه امسال بود که اظهار داشتند، شورایی با هدف آنچه هدایت فعالیت های ارکستر سمفونیک تهران و ارتقای سطح عملکرد این ارکستر می خواندند، تشکیل شده است.

در همان زمان اعلام خبر فعالیت این ارکستر زیر نظر یک شورای تخصصی، پرسش هایی از این دست را ایجاد کرد که آیا چنین اتفاقی می تواند نویدبخش بهبود عملکرد ارکستر سمفونیک تهران باشد که از مدتی قبل با حاشیه ها دست و پنجه نرم می کند؟ آیا تشکیل این شورا تضمینی برای افزایش دستمزد نوازندگان به عنوان یکی از مسائل مطرح شده خواهد بود؟ و اینکه آیا این شورا می تواند در انتخاب و جذب رهبرهای باسابقه و کارکشته داخلی و خارجی برای هدایت ارکستر نقش مثبتی داشته باشد؟

اما پس از گذشت پنج ماه از اعلام خبر تشکیل شورا، خبری از تحولی جدی در ارکستر سمفونیک تهران مطرح نشده بود تا اینکه شامگاه گذشته ـ 30 بهمن ماه ـ نادر مشایخی ـ یکی از اعضای این شورای ـ در جریان سومین نشست بخش پژوهش سی وششمین جشنواره موسیقی فجر، اظهار داشت: می خواهم امید این را بدهم که ارکستر سمفونیک در یک سال آینده بسیار خوب خواهد شد. شورا تمام هم و غمش این است که سعی کند ارکستر سمفونیک این امکان را پیدا کند که در برابر موسیقی ای قرار بگیرد که ارزشش را دارد.

البته هنوز تعیین نیست که این شورا چه رویکردی را در دستور کار دارد تا این شرایط خوب را همان طور که مشایخی وعده داده، برای ارکستر سمفونیک تهران رقم بزند؛ ولی این هنرمند پیشتر درباره نمونه ای از تصمیمات این شورا، به خبرنگاران گفته بود: استفاده از رهبرهای دائم برای ارکسترهای سمفونیک عموما تا 40 سال پیش معمول بود ولی امروزه ارکسترهای بزرگی مانند ارکستر لوسرن و حتی فیلارمونیک وین بدون رهبر دائم و با رهبرهای مهمان به روی صحنه می فرایند.

اما این نظر در حالی از سوی نادر مشایخی مطرح شد که علی رهبری، از دیگر رهبران ارکستر باسابقه، نظری مغایر با مشایخی را مطرح و در مصاحبه ای با خبرنگاران این تصمیم را غیرعملی خوانده بود.

لوریس چکناواریان، دیگر رهبر ارکستر باسابقه کشورمان نیز پیشتر به خبرنگاران گفته بود که استفاده از رهبرهای مهمانِ خوب، به بودجه بالا نیاز دارد و این امر در ایران ممکن نیست.

اکنون که معلوم نیست استفاده از رهبرهای مهمان به چه صورت قرار است برای ارکستر سمفونیک تهران عملی باشد و از طرفی قریب به یک سال از استعفای شهرداد روحانی، آخرین رهبر ثابت این ارکستر می گذرد و این ارکستر باتوجه به شرایط موجود از اسفند سال گذشته برنامه خاصی را به روی صحنه نبرده است، امشب ـ جمعه ـ اول اسفند ماه و در چهارمین روز از جشنواره موسیقی فجر، پس از مدت ها اجرای ارکستر سمفونیک با رهبری نصیر حیدریان به صورت مجازی و ضبط شده پخش می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1504

به "ارکستر سمفونیک تهران عاقبت بخیر می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارکستر سمفونیک تهران عاقبت بخیر می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید