گویا: آنفلوآنزا جان 15 نفر را گرفت

به گزارش مجله سرگرمی، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به شروع موج اول آنفلوآنزا در کشور گفت: متاسفانه 15 نفر تاکنون در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

گویا: آنفلوآنزا جان 15 نفر را گرفت

به گزارش گروه اجتماعی مجله سرگرمی، محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در نشست خبری که با موضوع آنفلوآنزا برگزار گردید، گفت: طی سه هفته گذشته موج اول این بیماری در کشور با شدت زیاد فعال شده است، اما شیوع این بیماری تنها مختص به کشور ما نیست و در تمام منطقه خاورمیانه و حتی بعضی از کشور های اروپایی شاهد گسترش این بیماری هستیم.

وی با بیان اینکه ویروس آنفلوآنزا به دو نوع H1N1 و H3N2 تقسیم بندی می شوند گفت: در نوع اول تعداد مبتلایان بیشتر گزارش شده است و این نوع ویروس به صورت شدیدتری بیماران را درگیر می نماید.

گویا اضافه نمود: هر چه موج ابتلا در کشور زودتر فعال گردد، میزان شیوع از لحاظ مناطق جغرافیایی و تعداد مبتلایان افزایش خواهد داشت.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه استان های قزوین، آذربایجان شرقی و غربی، کرمانشاه، تهران، اصفهان، سمنان، مازندران و گلستان بیشترین تعداد مبتلایان را به خود اختصاص داده اند، اضافه نمود: این ویروس کماکان در کشور فعال است و ظرف اواخر هفته گذشته نیز گزارش ها درباره افزایش تعداد مبتلایان بیشتر بوده است.

* فوت 15 نفر بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا

گویا در ادامه با بیان اینکه طی گزارش های رسیده تاکنون 15 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند، شرح داد: اغلب این افراد مبتلا به بیماری زمینه ای بوده اند یا اینکه سن آن ها بالای 65 سال بوده است.

وی تاکید نمود: استان های تهران و مازندران و آذربایجان شرقی بیشترین آمار فوتی ها را به خود اختصاص داده و تمام این افراد در بیمارستان بستری بوده و تحت درمان قرار داشته اند، اما بعضی از این افراد یا واکسینه نشده بودند یا پس تشدید بیماری به مراکز درمانی مراجعه نموده بودند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری جلسه ای در کشور مراکش که با حضور نمایندگان ایران برگزار گردید، شرح داد: در این جلسه که برای آنالیز تغییرات این ویروس برگزار گردیده بود، کارشناسان اذعان داشتند که این ویروس دستخوش تغییراتی بوده و این تغییرات همچنان در حال اجرا است.

* ابتلای بیش از 3000 نفر به بیماری های تنفسی

گویا با بیان اینکه سال جاری شاهد رشد تعداد مبتلایان به این ویروس بوده ایم، گفت: طبق آمار رسیده 3915 نفر به بیماری های تنفسی مبتلا شده اند که از این تعداد 342 مورد مربوط به مبتلایان به آنفلوآنزا بوده اند.

وی به مردم توصیه کرد که رعایت نکات بهداشتی از جمله شستشوی دست ها و رعایت آداب تنفسی را مدنظر قرار دهند؛ به طور مثال فردی که مبتلا به ویروس آنفلوآنزا شده است باید در هنگام عطسه یا سرفه از دستمال استفاده کند و بعد از مصرف آن را در سطل زباله بیندازد.

* خوددرمانی باعث تشدید آنفلوآنزا می گردد

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: خوددرمانی از جمله نکاتی است که نگرانی ما را در پی دارد و باعث تشدید این بیماری می گردد، همچنین مصرف آنتی بیوتیک ها برای این بیماران اثر چندانی ندارد. همچنین بهترین دارو برای مبتلایان استفاده از استامینوفن های ساده، مایعات گرم و استراحت در منزل است.

وی با بیان اینکه استفاده از دارو های کورتن دار در زمان آغاز این بیماری به هموطنان توصیه نمی گردد، اضافه نمود: وقتی پزشکی به بیماری توصیه می نماید که باید در بیمارستان بستری گردد، باید به توصیه وی توجه ویژه داشت، به دلیل اینکه وقتی فردی به این بیماری مبتلا شده و در جمع هایی مانند مدرسه و یا محل کار حاضر می گردد، ممکن است بیماری را به دیگران انتقال دهد.

* چه کسانی واکسن آنفلوآنزا تزریق نمایند

گویا اضافه نمود: افراد بالای 65 سال، زنان باردار، بیماران ریوی، بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی و افراد مبتلا به سرطان در حال درمان، از جمله افرادی هستند که به آن ها توصیه می گردد واکسن آنفلوآنزا را تزریق کند.

وی در ادامه با بیان اینکه این افراد از همین امروز نیز می توانند اقدام به تزریق این واکسن نمایند، تاکید نمود: خوشبختانه با تدابیر صورت گرفته هیچ گونه کمبود دارویی برای درمان آنفلوآنزا وجود ندارد و علی رغم تحریم ها داروی موردنیاز تامین شده است.

* واکسیناسیون و مراقبت از زائران اربعین

در ادامه این نشست خبری محمد مطلق مشاور معاونت بهداشت با بیان اینکه در راهپیمایی اربعین سال جاری بیش از 25 میلیون نفر شرکت کردند، گفت: از این تعداد 120 هزار نفر زائران پاکستانی و افغانستانی بودند که تحت مراقبت های درمانی و واکسیناسیون قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه اطلاعات تمام زائران در سامانه های وزارت بهداشت ثبت شده است، گفت: قریب به اتفاق این افراد تحت مراقبت های بهداشتی و درمانی صورت گرفت و شاهد هیچ گونه اپیدمی در زمینه بروز آنفلوآنزا نبودیم.

مطلق با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزا فصلی است، گفت: در بعضی از کشور هایی که شهروندان آن ها در مراسم اربعین نیز حاضر نبودند شاهد بیماری آنفلوآنزا هستیم.

وی در خاتمه گفت: بعضی از زائران پس از بازگشت به بیماری های تنفسی و ریوی مبتلا شده بودند که تمام آن ها شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 21 دی 1398 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 581

به "گویا: آنفلوآنزا جان 15 نفر را گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گویا: آنفلوآنزا جان 15 نفر را گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید