پژمان درستکار: با نیمی از توان خود به مغولستان می رویم

به گزارش مجله سرگرمی، پژمان درستکار سرمربی تیم ملی کشتی آزاد ایران در خصوص شرایط کشتی گیران پیش از شروع مسابقات آسیا صحبت کرد.

پژمان درستکار: با نیمی از توان خود به مغولستان می رویم

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، پژمان درستکار سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با اشاره به ترکیب جوان شده این تیم برای حضور در رقابت های قهرمانی آسیا، بیان نمود: نگاهی که کادر فنی و فدراسیون کشتی به مسابقات آسیایی امسال دارند، این بود که نفرات اصلی را حفظ کرده و پشتوانه سازی در هر وزن را در دستور کار قرار بدهد. ضمن اینکه در چنین مواقعی احتمال نرسیدن به نتیجه دلخواه نیز وجود دارد. امسال، مسابقات آسیایی را به صورت یک چرخه، پشتوانه سازی و همچنین دیدارهای تدارکاتی مانند تورنمنت های بین المللی دیدیم.

مهم قهرمانی جهان و بازی های آسیایی است

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با بیان اینکه هدف مسابقات قهرمانی جهان است، ادامه داد: مسابقات هدف ما، مسابقات صربستان و بازیهای آسیایی است. به همین دلیل پیش از اعلام این چرخه، برای احیای مسابقات قهرمانی کشور اعلام کردیم که نفرات اول قهرمانی کشور را به مسابقات قهرمانی آسیا می فرستیم. بازخوردی که من، مربی ها و فدراسیون از این تصمیم گرفته ایم این است که انگیزه جامعه کشتی گیرانی که می خواهند لباس تیم ملی بپوشند یا پوشیده اند را بیشتر کرده است.

*نباید قهرمانی آسیا را بزرگ کرد

او با بیان اینکه نقش حمایتی فدراسیون در راه جوانگرایی بسیار مهم است، شرح داد: تا همین جا هم با حمایت فدراسیون توانستیم کار خود را پیش ببریم. اگر حمایت های فدراسیون در این زمینه که مسابقات قهرمانی آسیا را نباید آن چنان بزرگ کرد، نبود، کار با این کیفیت پیش نمی رفت. نتیجه گیری خوب است و ما برای گرفتن نتیجه تلاش می کنیم اما نتیجه گرایی در هر میدانی مانند مسابقات جام جهانی، مسابقات قهرمانی آسیا یا تورنمنت ها درست نیست. ما در صدد حرکت در راستای غنی تر کردن کشتی کشور هستیم و در مسابقات قهرمانی آسیا نیز با همین دیدگاه جلو می رویم اما برای مان اهمیت آن چنانی ندارد.

با نیمی از توان خود به مغولستان می رویم

پژمان درستکار در پاسخ به این سوال که تیم اعزامی به مغولستان در چه شرایطی می بیند؟ گفت: تنها 50 یا 60 درصد توان کشتی کشور است. با توجه به تفکرات موجود، بسکمک از قهرمانان خود را کنار گذاشته و با تیمی پوست اندازی شده به مسابقات می رویم. رضا مومنی، داریوش حضرتقلی و محسن مصطفوی شاید دومین سفر بین المللی خود را تجربه می کنند. قبل از این به یک تورنمت رفتند که آن هم بعد از قهرمانی کشور بود که خودمان اعزامشان کردیم.

جوانان پای کشتی بایستند

سرمربی تیم ملی کشتی در ادامه با پاسخ به این سوال که نگران نتیجه نگرفتن این تیم جوان نیست؟ شرح داد:

در طول این مدت به بچه ها یک موضوع مهم را تذکر دادم که من پای شما ایستاده ام اما نمی خواهم شما پای من بایستید بلکه پای خود و کشتی کشور بایستید. اگر این افراد پای خود ایستاده و انتظارات را برآورده کنند، اعتماد به کشتی بر می شود. حتما با این شرایط کشتی قوی تر می شود و موجبات دلگرمی مسئولان و علاقمندان به کشتی کشور را در پی دارد.

عدالت باید رعایت شود

او با بیان اینکه فدراسیون کشتی در پی برقراری عدالت است، ادامه داد: در ابتدای حضور آقای دبیر در فدراسیون کشتی، گفت که سیستم من خدامحور است. در کشتی انتخابی نیز این امر به معنای لحاظ عدالت در انتخاب است. اگر واقعا این اتفاق بیفتد، به نفع کشتی کشور است. این دیدگاه که در تمام مسابقات قهرمان شویم، در درازمدت به کشتی کشور لطمه وارد می کند. امیدوارم خدا هم کمک کند زیرا این مسابقات، حساسیت های مردمی نیز دارد و ان شاءالله کشتی گیران بتوانند مردم را شاد کنند.

فاصله کم بازی های آسیایی با قهرمانی جهان کار را سخت کرد

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد درباره حساسیت های به وجود آمده برای بازی های آسیایی، گفت: تجربه نشان داده در مسابقاتی که با فاصله نزدیک برگزار می شوند، نتیجه دلخواهی بدست نمی آید. امسال نیز از تمام دروه های قبل رقابتهای قهرمانی جهان به بازی های آسیایی نزدیک تر است. 3 موضوع در این مورد مطرح است: یکی موضوع خود کشتی گیران است که برای مسابقات جهانی انگیزه بیشتری دارند. دوم فدراسیون کشتی به عنوان سیاست گذار کشتی و سوم موضوع نظارت ورزش و کمیته المپیک است. باید قضیه به نوعی جلو برود که از هر سه موضوع، بهره و برداشت های لازم را انجام دهیم اما متاسفانه این کار بسیار سخت است. آن افرادی که در راس کار قرار دارند، سرمربی های دو تیم هستند؛ چرا که عملیاتی و اجرایی کردن این موضوع را جلو برده و پاسخگو هستند. به همین دلیل، تمام تلاش مان را می کنیم تا هر سه محور یاد شده، بهره لازم را ببرند.

کمیته ملی المپیک حساسیت موجود را درک می کند

او با اشاره برگزاری جلسه بین سرمربیان تیم ملی کشتی آزاد و فرنگی و مسئولان کمیته ملی المپیک، شرح داد: جلسات خوبی به همراه محمد بنا با صالحی امیری داشتیم که قول همراهی و حمایت داده و حساسیت موضوع را درک کرد که این امر، تعهدات ما را سنگین تر می کند و امیدوارم پرچم کشتی کشور هم در مسابقات جهانی و هم مسابقات آسیایی برافراشته شود. ما صحبت هایمان را کردیم اما نظر نهایی با رییس فدراسیون است.

ورود طلایی های نروژ به چرخه انتخابی

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در پاسخ به این سوال که در ادامه چرخه تکلیف طلایی های نروژ چه می شود و از کدام تورنمت کارسان را آغاز می کنند، گفت: تقریبا زمان ورود آن ها تعیین شده است. ما طبق چرخه از قبل اعلام کرده بودیم که طلایه داران مسابقات جهانی از یک تورنمنت بین المللی وارد می شوند. پس از مسابقات قهرمانی آسیا از حسن، کامران و امیرحسین رونمایی می شود. این عزیزان که از افتخارات کشتی کشور هستند، حتما با شیوه ای که ذکر شد در مسابقات حضور پیدا می کنند.

درستکار با اشاره به اینکه سال 1401 پرترافیک از لحاظ مسابقات مختلف است، گفت: هدف گذاری ما المپیک پاریس است و اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داریم. با تفکرات فدراسیون و سند توسعه کشتی، هدف بلند مدت ما، المپیک لس آنجلس 2028، هدف میان مدت، المپیک پاریس و هدف کوتاه مدت مسابقات صربستان و بازی های آسیایی است؛ اما تمام این مسائل زنجیروار بوده و هر کدام اهمیت خود را دارند. این تورنمنت ها به گونه ای باید باشند که شکوفایی در المپیک پاریس اتفاق بیفتد. ما به پشتوانه ها اعتماد کرده و پای حرفی که زدیم، ایستاده ایم زیرا به آن اعتقاد داریم. کشتی گیر و جامعه کشتی باید تکلیف خود را بدانند کشتی گیری که در پی ملی پوش شدن است، چه مسیری را باید طی کند که ما آن را با جزئیات اعلام کردیم که به نفع کشتی کشور است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 خرداد 1401 بروزرسانی: 22 خرداد 1401 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 2067

به "پژمان درستکار: با نیمی از توان خود به مغولستان می رویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژمان درستکار: با نیمی از توان خود به مغولستان می رویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید