پرداخت وام 50میلیون تومانی به فعالان صنایع دستی آسیب دیده از کرونا

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران : معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: به هنرمندان و فعالان صنایع دستی که در دوران کرونا دچار خسارت شدند،تا سقف 50 میلیون تومان، وام با کارمزد 4درصد و 6 ماه تنفس و اقساط 5 ساله (60 ماه) پرداخت می گردد.

پرداخت وام 50میلیون تومانی به فعالان صنایع دستی آسیب دیده از کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا ،معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با هدف حمایت از هنرمندان و فعالان صنایع دستی و هنرهای سنتی و کسب و کارها و طرح های این حوزه که در دوران کرونا دچار آسیب شده اند، تفاهم نامه مشترک همکاری امضا کردند.

پویا محمودیان توانمندسازی فراوریکنندگان، صنعتگران و هنرمندان، توزیع کنندگان، تامین کنندگان، صادرکنندگان، فعالان تجارت الکترونیک و همچنین حامیان کسب و کارهای صنایع دستی را از اهداف اصلی تفاهم مشترک با بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) بیان کرد و اضافه نمود: بر اساس این تفاهم نامه به فعالان حوزه صنایع دستی تا سقف 50 میلیون تومان تسهیلات با نرخ کارمزد 4درصد پرداخت می گردد و پس از 6 ماه تنفس، بازپرداخت آن در 5 سال (60 ماه) انجام می گردد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با بیان اینکه این تسهیلات قرض الحسنه همه زنجیره صنایع دستی از فراوریکننده و توزیع کننده تا کسب وکارهای الکترونیک مرتبط این حوزه را شامل می گردد، گفت: شرایط این وام که انعطاف پذیر و تسهیل کننده است به زودی به صورت سراسری در کشور اعلام می گردد و متقاضیان پس از آنالیز صلاحیت و تایید از سوی ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای دریافت وام به بانک های عامل معرفی می شوند.

وی اضافه نمود: این تسهیلات به غیر از بسته های حمایتی از کسب و کارهای آسیب دیده صنایع دستی در دوران کرونا است که در مراحل محتلف به وسیله کارگروه مالی ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب و ابلاغ شده است.

محمودیان، ایجاد اشتغال و محرومیت زدایی و رونق کسب وکار را فصل مشترک ماموریت های معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی و بنیاد برکت دانست و توضیح داد: صنایع دستی یکی از عوامل مهم در توسعه و اشتغالزایی در مناطق محروم و کمتر برخوردار و رکن اصلی فعالیت اقتصاد بومی در بسیاری از روستاها است؛ از طرفی در دوران کرونا یکی از کسب و کارهایی که بیشترین آسیب را متحمل شد بخش صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور بود که با امضای تفاهم نامه با بنیاد برکت، کوشش می کنیم با یاری به هنرمندان و صنعتگرانی که در این دوران دچار ضرر و زیان و بسیار زیادی شدند، این بخش را تقویت کنیم.

محمودیان با بیان اینکه با امضای تفاهم نامه با بنیاد برکت هزار طرح در حوزه صنایع دستی توسط این بنیاد حمایت خواهد شد، گفت: اولین هدف حفظ مشاغل موجود کارگاه های صنایع دستی و پایداری مشاغل و کسب و کارهای این حوزه است و پس از آن ایجاد شغل جدید است که امیدواریم با این تفاهم نامه و مفاد مندرج در آن بتوانیم سه هزار شغل جدید ایجاد گردد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، صنایع دستی را تنها عامل توسعه در روستاهای ملی و دنیای صنایع دستی بیان کرد و اضافه نمود: تا به امروز 52 شهر و روستای صنایع دستی در کشور ثبت ملی شده اند که از این مجموعه 32 شهر و 20 روستا،خانواده شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی را تشکیل می دهند، اشتغال و درآمد صنایع دستی در زندگی اهالی این 20 روستا نقش اصلی و اساسی را بازی می نماید و کرونا شرایط زندگی و درآمدهای آنها را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه 75 درصد حوزه صنایع دستی را زنان تشکیل می دهند، گفت: این گروه در شرایط کرونا کسب و کار آنها دچار آسیب های بسیاری شده است، که امیدواری این تفاهم یاری کوچکی به آنها باشد.

محمویان با تاکید بر اینکه صنایع دستی اسم رمز اقتصاد مقاومتی کشور است، گفت: اقتصاد بومی مبتنی بر صنایع دستی و هنرهای سنتی، از آنجایی که برون زا و درون گرا و عدالت محور و فقرزدا و محرومیت زدا است، می تواند یکی از ارکان اثربخش و عامل رشد و توسعه در جوامع محلی از منظر معیشت، اشتغال و کسب درآمد گردد، همچنین صنایع دستی علاوه بر ارزآوری و می تواند ترویج دهنده فرهنگ و هنر ایرانی در دنیا باشد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با اشاره به دو ماه به جامانده تا خاتمه سال جهش فراوری، اضافه نمود: صنایع دستی و هنرهای سنتی با پیشینه چند هزار ساله، مهمترین بخش فراوری در حوزه فرهنگ ایران است و لازم می دانستیم از تمام توان خود در این حوزه استفاده کنیم؛ به همین دلیل در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ابتدا کوشش کردیم با یک رویکرد هم افزا و مشارکت پذیر همه سرمایه ها و ظرفیت های موجود در کشور را برای استحکام بخشی به حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی، به میدان بیاوریم.

وی توضیح داد: از ابتدای سال 99 با همین نگاه هم افزا و راهبرد استفاده از همه ظرفیت های ملی، تفاهم نامه های همکاری مشترک با سایر نهادها و دستگاه های کشور، از جمله بنیاد کرامت مجموعه آستان قدس رضوی، بنیاد مالی کوثر، بنیاد احسان برکت و سایر نهادهایی کشور امضا شده است که به رونق مالی این حوزه و حل شدن بعضی از مسائل هنرمندان و فصل جدیدی از همکاری های دوجانبه در سطح ملی، یاری می نماید.

محمودیان هدف از اقدامات و رویدادهای حوزه صنایع دستی را یاری به سرپا نگاه داشتن کارگاه های صنعتگران است که در دوران کرونا دچار مشکل شدند، بیان کرد و اضافه نمود: نمایشگاه ملی مجازی صنایع دستی در حال برگزاری است، حضور در این نمایشگاه برای هنرمندان صنایع دستی رایگان است و همه عواید حاصل از فروش بدون کسر هزینه و کارمزد، به خود هنرمندان اختصاص دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1445

به "پرداخت وام 50میلیون تومانی به فعالان صنایع دستی آسیب دیده از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت وام 50میلیون تومانی به فعالان صنایع دستی آسیب دیده از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید