هشدار دیپلمات آمریکایی به جو بایدن

به گزارش مجله سرگرمی، هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا گفت، دولت آینده بایدن باید به سرعت به احیای خطوط ارتباطی با چین بپردازد که در سال های حضور ترامپ فرسوده شده است، در غیر اینصورت خطر وقوع بحرانی وجود دارد که می تواند به درگیری نظامی برسد.

هشدار دیپلمات آمریکایی به جو بایدن

هنری کیسینجر در جریان گفت وگو با بلومبرگ گفت: چنانچه تعدادی مبنا برای عمل سازنده وجود نداشته باشد، دنیا به سمت وقوع فاجعه ای حرکت می نماید که قابل مقایسه با جنگ دنیای اول است. فناوری های نظامی موجود می توانند بحرانی را به وجود آورند که کنترل آن به مراتب سخت تر از بحران های دوره های پیش باشد.

کیسینجر 97 ساله گفت: آمریکا و چین اکنون به سرعت به سمت رویارویی حرکت می نمایند و آنها در حال پیشبرد دیپلماسی خودشان در راستا رویارویی هستند. خطر اینجاست که ممکن است بحران هایی به وقوع بپیوندد که فراتر از لفاظی و در واقع درگیری نظامی واقعی باشند.

این دیپلمات آمریکایی که در 1972 تدارکات سفر ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری وقت آمریکا به چین را فراهم کرد، امیدوار است که تهدید مشترک پاندمی کرونا گشایشی برای گفت وگوهای سیاسی میان این دو کشور در زمانی باشد که بایدن در 20 ژانویه روی کار می آید.

کیسینجر گفت: اگر شما می توانید به کووید به عنوان یک هشدار نگاه کنید، به این معنا که در عمل هر کشور عمدتاً به طور مستقل با آن برخورد می نماید، اما راهکار طولانی مدت آن باید براساس بعضی از مبانی دنیای باشد. باید همانند یک درس با آن برخورد گردد.

این وزیر خارجه پیشین آمریکا اضافه کرد: متد رویارویی و مقابله ای ترامپ در مذاکره بیش از آن چیزی است که شما بتوانید به صورت نامحدود اعمال کنید. در اوایل دوره ترامپ، برای او مهم بود که بر نگرانی های عمیق آمریکایی ها در خصوص تحول اقتصاد دنیای که متعادل نیست، تأکید کند. فکر می کنم آن تاکید مهمی بود اما از آن به بعد، من یک رویکرد متفاوت تر را ترجیح می دادم.

به گفته کیسینجر، فرسایش سریع روابط در امسال بدین معناست که چین و آمریکا به آستانه یک جنگ سرد نزدیک می شوند. او گفت: طرفین باید توافق نمایند که هر درگیری دیگری که دارند، یک درگیری نظامی را احیا نخواهند کرد. برای تحقق آن، آمریکا و چین باید به صورت مشترک یک سیستم نهادی را به وسیله رهبرانی ایجاد نمایند که رئیس جمهوری ما به آنها اعتماد دارد و بعضی رهبران چینی که رئیس جمهور شی جینپینگ به آنها اعتماد دارد، تا آنها در تماس با هم به نمایندگی از این دو رئیس جمهور باقی بمانند.

او اضافه کرد: روابط با چین ممکن است دستور کار سیاست خارجی دولت جو بایدن را پر کند. از او انتظار می رود تا راه هایی برای کاهش تنش ها در حوزه هایی نظیر فناوری 5جی، توسعه طلبی چین در دریای چین جنوبی و زوال خودمختاری هنگ کنگ پیدا کند.

کیسینجر گفت: البته اختلافاتی درباره مساله حقوق بشر وجود دارد. این اهمیت دارد که هر طرف حساسیت های طرف دیگر را درک کند، نه لزوما برای حل این مشکل بلکه برای رساندن آن به نقطه ای که پیشرفت بیشتر را ممکن سازد. ایالات متحده و چین هرگز با کشورهایی به بزرگی تقریباً برابر با کشور دیگر روبرو نشده اند. این اولین تجربه است و ما باید از تبدیل شدن آن به درگیری جلوگیری کنیم و با امید آن را به نوعی همکاری سازنده تبدیل کنیم.

این دیپلمات آمریکایی حرفه ای با اشاره به بعضی از پیشنهادهای بایدن برای کنترل چین، در پاسخ به ایده ای درباره ائتلاف سازی دموکراسی ها برای غلبه بر پکن جانب احتیاط را رعایت کرد.

او اضافه کرد: فکر می کنم دموکراسی ها باید هر کجا که عقاید آنها اجازه می دهد یا آن را دیکته می نماید، همکاری نمایند. به اعتقاد من یک ائتلاف علیه یک کشور خاص خردمندانه نیست اما یک ائتلاف برای جلوگیری از خطرات ضرورت دارد، البته وقتی ایجاب کند. رهبران این دو کشور باید این مساله را به رسمیت بشناسند که آنها نگاه های کاملا متفاوتی به مسائل مشابه دارند و آن رویکرد آنها برای گفت وگو را تحت تاثیر قرار می دهد.

هنری کیسینجر گفت: آمریکایی ها سابقه موفقیت های نسبتا بی وقفه داشته اند. چینی ها سابقه ای طولانی در بحران های تکراری داشته اند. آمریکا این شانس را داشته که از خطرات فوری در امان باشد. چینی ها معمولاً توسط کشورهایی احاطه شده اند که بر روی وحدت خود طراحی داشته اند. اروپا به طور فزاینده ای خود را درگیر جنگ بین ایالات متحده و اوراسیا پیدا خواهد نمود. اروپا در کل دوره پس از جنگ دنیای دوم لنگر سیاست خارجی آمریکا بوده است. اکنون سوال آنها این است که آیا آنها در تکامل روابط با سایر نقاط دنیا، سعی می نمایند نقشی کاملاً خودمختار داشته باشند یا خیر. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1334

به "هشدار دیپلمات آمریکایی به جو بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار دیپلمات آمریکایی به جو بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید