نهایی شدن پیش نویس طرح صلح افغانستان برای کنفرانس استانبول؛ اختلاف ها ادامه دارد

به گزارش مجله سرگرمی، در حالی که بیش از 30 طرح صلح به شورای مصالحه افغانستان ارسال شده بود و برخی اختلاف ها نیز همچنان وجود دارد اما یک مقام بلندپایه این شورا اظهارداشت که پیش نویس طرح صلح این کشور برای ارائه در کنفرانس استانبول نهایی شده است.

نهایی شدن پیش نویس طرح صلح افغانستان برای کنفرانس استانبول؛ اختلاف ها ادامه دارد

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، یک مقام بلندپایه در شورای مصالحه افغانستان گفته است که بررسی طرح های ارسالی توسط اعضای کمیته تهیه و توحید طرح صلح جمع بندی شده است و احتمالا شنبه 20 فروردین پیش نویس طرح صلح نهایی می شود.

وی اظهارداشت که در این طرح نظام پسا صلح، دوره انتقالی دولت، جایگزین و ساختار دوره انتقالی و سایر مسائل برای رسیدن به صلح در افغانستان مدنظر گرفته شده است.

این منبع گفته است که بحث ها در مورد نقاط اختلافی پایان یافته و قرار است در نشست بعدی نظریات وارد متن شود و به عنوان پیش نویس طرح صلح در اختیار شورای عالی مصالحه افغانستان قرار گیرد.

به گزارش بی.بی.سی، دولت افغانستان امیدوار است پس از جمع بندی نظریات و ایجاد وحدت نظر، یک طرح واحدی در نشست ترکیه ارایه کند. اما به نظر می رسد که اختلاف ها همچنان وجود دارد.

یک منبع از حزب اسلامی به ریاست گلبدین حکمتیار گفته است که این حزب طرح خود را در نشست استانبول ارائه می کند و حکمتیار نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.

این منبع افزود که حزب اسلامی، شورای عالی مصالحه افغانستان را به رسمیت نمی شناسد و در تفاهم با چند حزبی که در دولت سهیم نیستند، درباره یک طرح جداگانه کار می کنند.

اما شورای عالی مصالحه افغانستان در بیانیه ای کوتاه گفته که پس از پنج روز یک پیش نویس را از دستکم 30 طرح و دیدگاه جناح های مختلف تدوین کرده است.

به گفته این نهاد، در این طرح بر اصل نظام جمهوری اسلامی، حقوق اساسی و بنیادی شهفرایندان، حقوق بشر، انتخابات بر اساس اصل یک فرد یک رای، پایان دائمی جنگ و ضمانت های قوی منطقه ای و بین المللی برای تطبیق موافقنامه صلح در صورت توافق تاکید شده است.

از سوی دیگر، وزارت دولت در امور صلح افغانستان نیز اعلام کرده است که سازمان ملل و کشورهای دیگر حامی فرایند صلح افغانستان به بحث ها و مشاوره با تیم های مذاکره کننده دولت و طالبان در دوحه قطر ادامه می دهند تا دستورکاری برای نشست ترکیه تهیه شود.

قرار است نشست مهم ترکیه درباره صلح افغانستان در 16 آوریل (27 فروردین) برای 10 روز در استانبول برگزار شود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1593

به "نهایی شدن پیش نویس طرح صلح افغانستان برای کنفرانس استانبول؛ اختلاف ها ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نهایی شدن پیش نویس طرح صلح افغانستان برای کنفرانس استانبول؛ اختلاف ها ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید