نشست تخصصی شرایط زبان فارسی در شبه قاره در قزوین برگزار گردید

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران/قزوین نشست تخصصی شرایط زبان فارسی در شبه قاره به همت جهاد دانشگاهی قزوین و گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار گردید، در این نشست پیشینه و جنبه های مختلف پیوند کشورهای شبه قاره به زبان و ادبیات فارسی مورد آنالیز نهاده شد.

نشست تخصصی شرایط زبان فارسی در شبه قاره در قزوین برگزار گردید

نشست تخصصی شرایط زبان فارسی در شبه قاره با حضور اساتید و دانشجویانی از کشورهای ایران، پاکستان، افغانستان، کشمیر و هند در سالن جلسات دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار گردید.

در این نشست تخصصی که به همت جهاد دانشگاهی قزوین و گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار گردید، پیشینه و جنبه های مختلف پیوند کشورهای شبه قاره به زبان و ادبیات فارسی مورد آنالیز و بحث نهاده شد.

دکتر سیدعلی قاسم زاده، دانشیار و مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در این نشست اظهار کرد: آنالیز صندلی و نقش حوزه نفوذ زبان و ادبیات فارسی در کشوهای جهان از جمله کشورهای شبه قاره موجب تداوم مناسبات فرهنگی و اجتماعی ملت ها و دیپلماسی ادبی و فرهنگی خواهد شد.

وی اضافه کرد: اگر نگاهی به حوزه جمعیتی و ریشه های مشترک زبانی ایران، افغانستان، هندوستان، بنگلادش و پاکستان و کشورهای آسیای میانه داشته باشیم می توانیم دایره بزرگی از دربرگیرندگان و مخاطبان زبان فارسی را مشاهده کنیم به گونه ای که یک سوم جمعیت جهان را شامل می گردد.

قاسم زاده توضیح داد: وجود قرابت فکری و اشتراکات در اساطیر و داستان های زبان فارسی بین این کشورها و بازخوانی این حوزه ها در کنار نگاه به قدمت زبان فارسی در این کشورها می تواند به شناخت ما در این خصوص یاری بسزای کند. با توجه به اشتراکات و قرابت عرصه های مختلف و متنوع زبان فارسی می توان زمینه نزدیکی بیشتر بین اقوام را ایجاد کرد.

پاکستان بیشترین فارغ التحصیل زبان فارسی را دارد

وی با اشاره به اینکه پاکستان بیشترین تعداد فارغ التحصیلان رشته زبان فارسی را دارد، اضافه کرد: انتشار مجلات به زبان فارسی در هند و پاکستان همچنین رواج مجالس شعرخوانی از جمله خوانش شاهنامه و بوستان و گلستان در این کشور نشان از علاقه مردم آن به زبان فارسی دارد.

دانشیار دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه این اشتراکات در حوزه های مختلف قبل و بعد از ورود اسلام دیده می گردد، گفت: قلمرو زبان فارسی به مدت 700 سال در شبه قاره بود و می توان گفت شعر و ادبیات فارسی در تاریخ هند بسیار دیده می گردد و حتی به دلیل احساس نزدیکی بسیاری از شاعران ایرانی به سمت هندوستان می رفتند.

زبان فارسی در هند پس از استعمار انگلیس کنار گذاشته شد

وی اضافه کرد: با قرار دریافت هندوستان تحت استعمار انگلیس به تدریج شاهد تضعیف و شکست شبه قاره هند و از بین رفتن این پیشینه و فرهنگ کهن و با ارزش در این بلاد شدیم.

قاسم زاده با اشاره به توطئه هایی که به بهانه شرق شناسی توسط انگلیس انجام شد، گفت: بعد از استعمار هندوستان یکی از مهم ترین اقدامات اجرا شده توسط انگلیس این بود که زبان فارسی کنار گذاشته شد و زبان انگلیسی به عنوان زبان رایج در هندوستان به کار گرفته شد.

ترویج فرهنگ غرب در مراکز آموزش زبان انگلیسی

وی با هشدار نسبت به خطرات افزایش مراکز آموزش زبان انگلیسی در کشومان اعلام کرد: امروز شاهد آن هستیم که ولنگاری موجود در فرهنگ غرب به وسیله زبان آن ها در حال انتقال به فرهنگ کشورهای مختلف است و همین امر آسیب های بسیاری را به وسیله گسترش زبان انگلیسی در جوامع ایجاد می نماید.

مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) خطاب به پژوهشگران و فارسی آموزان کشورهای مختلف عنوان نمود: گاه حکومت ها به واسطه نوع سیاست گذاری های پیش رو مانعی برای ترویج و گسترش زبان فارسی می شوند لذا پیشنهاد می گردد با ایجاد آموزشکده های خصوصی زبان و ادبیات فارسی در کشورهای مختلف زمینه ای فراهم گردد تا علاقه مندان در این فضا نهاده شده و زبان اصیل خود را فرا بگیرند.

این کارشناس و استاد دانشگاه یادآور شد: بسیاری از مردم کشورهای شبه قاره علاقه مند بازگشت به سرچشمه های اصیل خود و فراگیری زبان و ادبیات فارسی هستند. همچنین فضای مجازی و گعده های شعرخوانی در این کشورها می تواند راهی برای ارتباط بیشتر بین کشورهای فارسی زبان باشد.

قاسم زاده در انتها اعلام کرد: وجود نسخه های زبان فارسی در شبه قاره پشتوانه مهمی برای مناسبات فرهنگی کشورها با هم محسوب می گردد و این ذخایر در این وانفسای فرهنگی موجب نزدیک شدن قلوب ملت ها خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 بهمن 1398 بروزرسانی: 20 بهمن 1398 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 660

به "نشست تخصصی شرایط زبان فارسی در شبه قاره در قزوین برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست تخصصی شرایط زبان فارسی در شبه قاره در قزوین برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید