منابع ارزی بلوکه شده ایران در خارج از کشور آزاد شد؟

به گزارش مجله سرگرمی، پیگیری ها حاکی از آن است که منابع ارزی مسدودشده ایران در خارج از کشور هنوز آزادسازی نشده و در اختیار ایران قرار نگرفته است.

منابع ارزی بلوکه شده ایران در خارج از کشور آزاد شد؟

به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایسنا، آمریکا به واسطه دشمنی دیرینه با ایران سال هاست که تحریم های مختلفی را بر ایران وضع کرده و به همین دلیل، به طور غیرقانونی برخی منابع مالی و اموال ایران را در خارج از کشور مسدود کرده است.

در طی سالیان مختلف ایران تلاش کرده تا از طریق مجاری حقوقی و قانونی، اموال خود را به کشور بازگرداند که در برخی موارد پیروز بوده، اما هنوز بخشی از اموال ایران در خارج از کشور بلوکه شده است.

پس از همه گیری جهانی ویروس کرونا، ایران برای تامین تجهیزات پزشکی و دارویی به دلیل تحریم های بانکی آمریکا دچار مشکلاتی برای خرید این تجهیزات شده است که به رغم تلاش های بسیار، هنوز معضلاتی در این زمینه وجود دارد.

تعدادی از کشورها و همچنین دبیرکل سازمان ملل متحد نیز با اشاره به تاثیرات منفی تحریم های آمریکا بر مقابله ایران با شیوع ویروس کرونا، از این کشور خواسته اند که تحریم های خود را در جهت بهبود شرایط مقابله ایران با این ویروس لغو کند.

به همین دلیل، بانک مرکزی اکنون در حال تلاش برای آزادسازی برخی از اموال مسدود شده ایران در خارج از کشور است و رئیس کل بانک مرکزی در روزهای گذشته از فرایند مثبت تلاش ها برای تامین مالی از طریق صندوق بین المللی پول و آزادسازی برخی از منابع ارزی بلوکه شده ایران خبر داد.

وی با اشاره به تلاش برای دسترسی به تأمین مالی سریع از صندوق بین المللی پول به عنوان حق قانونی و قطعی ایران و پیگیری آزادسازی منابع ارزی بانک مرکزی ایران که به ناحق و با اعمال فشار دولت آمریکا مسدود شده است، اظهار کرد: فرایند مثبتی در پیگیری ها در هر دو زمینه، وجود دارد و این ادعا که ایران در تلاش برای دسترسی به پول نقد است، نه دارو و تجهیزات پزشکی درست نیست، چراکه ایران صرفاً در جهت برداشتن محدودیت ها برای انتقال منابع ارزی بانک مرکزی، برای تداوم تأمین دارو و تجهیزات برای مقابله با این بیماری عالم گیر است.

بر همین اساس، پیگیری ها از بانک مرکزی حاکی از آن است که هنوز این آزادسازی انجام نشده و مبلغی در اختیار ایران قرار نگرفته است.

این در حالی است که برخی از منابع خبری روز گذشته از ارسال بخشی از این منبع آزادشده به ایران خبر داده بودند.

با این حال، تاکید رئیس کل بانک مرکزی بر مثبت بودن فرایند مذاکرات نشان می دهد که ممکن است این اموال به زودی آزادسازی شود و در این صورت ایران می تواند بیش از حال حاضر با شیوع کرونا مقابله کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 928

به "منابع ارزی بلوکه شده ایران در خارج از کشور آزاد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منابع ارزی بلوکه شده ایران در خارج از کشور آزاد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید