مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققان دانشگاه ها برگزار می گردد

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت بهداشت، مدرسه پاییزه مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش های کاربردی و خلق ثروت از آن ها را هدف قرار می دهد.

مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققان دانشگاه ها برگزار می گردد

نخستین رویداد از مدرسه پاییزه که در تاریخ هشتم آبان ماه و با عنوان آنالیز سیاست های مالکیت فکری رایج در دنیا برگزار می گردد، به صورت خاص بر حوزه سیاستگذاری متمرکز شده و کارشناسان مالکیت فکری و مدیران فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور را خطاب قرار می دهد.

در این وبینار، با بیان سیاست های متداول مالکیت فکری در دانشگاه های دنیا، بر لزوم دنبال کردن یک سیاست روشن و منعطف در دانشگاه های کشور و بعلاوه اثرات آن بر ترویح نوآوری و ثبت اختراع می پردازیم.

وبینار مالکیت فکری، بودن یا نبودن مسئله این است نیز با بیانی ساده به طرح موضوع مالکیت فکری و ثبت اختراع پرداخته و داستان های واقعی از صاحبان ایده ای مطرح می نماید که به پشتوانه سیستم مالکیت فکری، از مزایای مادی دارایی های فکری خود بهره مند شده اند.

آیا پتنت ابزار مناسبی برای حفاظت از ایده من هست؟، عنوان سومین وبینار از مجموعه مدرسه پاییزه بوده که الزامات مورد احتیاج برای ثبت یک درخواست در سیستم پتنت و تخصیص گواهی به آن را بیان می نماید.

در وبینار هنر نگارش ثبت اختراع هم، شرکت نمایندگان با بعضی از الزامات مهم برای نگارش و آماده سازی یک تقاضانامه ثبت اختراع آشنا می شوند.

چرا چرخ رو از اول اختراع کنیم؟، دیگر رویداد مدرسه پاییزه است که با خطاب قرار دادن پژوهشگران و دانشجویان، از آن ها می خواهد تا قبل از اینکه برای هر مسئله جدیدی به آزمایشگاه بروند و آغاز به تست و آزمایش و اختراع چرخ نمایند، ابتدا گشت و گذاری در میان اسناد ثبت اختراع داشته باشند. در این رویداد، با اجزای یک سند ثبت اختراع و چگونگی استفاده از آن ها برای مطالعات پژوهشی آشنا خواهید شد.

رویداد وداع با اسلحه، پتنت را به عنوان سلاحی در دست فناوران معرفی می نماید که برای عملکرد صحیح، احتیاجمند گلوله هایی مبتنی بر آگاهی است. در این وبینار، علاوه بر آشنایی با فرایند ثبت اختراع در ایران، در صدد تغییر نگرش برای ثبت با کیفیت اختراعات و توجه به چالش های مرتبط با آن خواهیم بود.

در آخرین گام از رویدادهای مدرسه پاییزه دفتر توسعه سلامت وزارت بهداشت، وبینار اختتامیه بوده که در روز 22 آذر و همزمان با هفته پژوهش برگزار می گردد. در این رویداد که دعوتنامه آن یک هفته قبل برای شرکت نمایندگان ارسال خواهد شد، مسئولین معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، سخن آخر را در مورد لزوم ثبت اختراع و حفاظت از این دستاوردهای ارزشمند با پژوهشگران این وزرات مطرح می نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1871

به "مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققان دانشگاه ها برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققان دانشگاه ها برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید