تاثیر نوعی باکتری در مهار سلول های سرطانی مری

به گزارش مجله سرگرمی، پژوهشگران دانشگاه فردوسی مشهد با انجام یک مطالعه نام کردند که باکتری های هم زیست با گیاه دارویی افدرا قادر به مهار سلول های سرطانی مری، در محیط کشت هستند.

تاثیر نوعی باکتری در مهار سلول های سرطانی مری

به گزارش خبرنگاران، با توجه به افزایش نرخ بروز سرطان مری در برخی کشورهای آسیایی از جمله منطقه ها شمال و شمال شرق ایران، شناسایی ترکیبات ضد سرطانی تازه برای سرکوب این بیماری ضروری است. این بیماری در مجموع هشتمین سرطان رایج و ششمین عامل مرگ و میر وابسته به سرطان در کل دنیا محسوب می شود.

بروز این بیماری می تواند به سبک زندگی، شرایط محیطی و استعداد ژنتیکی افراد وابسته باشد. کمربند جغرافیایی سرطان های مری و معده، از کشور چین تا نواحی شمالی ایران امتداد یافته است؛ به طوری که در شمال کشور ایران و در استان گلستان، این سرطان ها شایع هستند.

علاوه بر روش های جراحی، شیمی درمانی با داروهای مختلف هم در درمان سرطان مری استفاده می شود. با این وجود؛ هزینه بالا، اثرات جانبی زیاد و ایجاد مقاومت در سلول های سرطانی، استفاده از این داروها را محدود کرده است. به همین دلیل امروزه توجه به ترکیبات طبیعی، جهت کاربرد در شیمی درمانی پیشرفته است.

امروزه اثبات شده که تولید بسیاری از متابولیت های گیاهی با فعالیت میکروارگانیسم های اندوفیت در ارتباط است. اندوفیت ها؛ میکروارگانیسم های ساکن در بافت های مختلف گیاه هستند که با گیاه میزبان خود، رابطه هم زیستی برقرار می کنند. این میکروارگانیسم ها با تولید ترکیبات فعال زیستی یا متابولیت های ثانویه، برای مقابله گیاه با میکروارگانیسم های بیماری زا، حشرات و جانوران علف خوار، به گیاه میزبان خود سود می رسانند.

گیاه افدرا؛ از گیاهان پر سابقه در طب سنتی ایران است و در نواحی وسیعی از ایران وجود دارد. بررسی های مختلف نشان داده که در این گیاه ترکیبات فعال زیستی با خواص مختلف وجود دارد.

بر همین اساس؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه اقدام به شناسایی ترکیبات ضدسرطانی تازهی از باکتری های اندوفیت گیاه افدرا کردند و توانمندی این باکتری ها را در مهار تکثیر و زنده مانی سلول های سرطان مری مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه تعداد 70 کلنی باکتری اندوفیت از گیاه افدرا جداسازی شد و این باکتری ها خالص سازی شدند. پژوهشگران خصوصیات ریخت شناسی این باکتری ها را بررسی کردند و تعداد 54 باکتری که از لحاظ شکل میکروسکوپی و شکل کلونی متفاوت بودند، برای ادامه آزمایش ها انتخاب شدند.

پس از کشت این باکتری ها ترکیبات زیستی فعال و یا متابولیت های ثانویه تولید شده از آن ها، استخراج و خشک شد و تاثیر آن ها بر سلول های رده سلولی سرطان مری مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این بررسی نشان داد؛ یکی از سویه های باکتریایی اندوفیت گیاه افدرا، دارای فعالیت ضد سرطانی بر روی رده سلولی سرطان مری است.

در این بررسی باکتری های اندوفیت، توانایی مهار تکثیر رده سلولی سرطان مری را داشته و باعث تغییرات ریخت شناسی در این سلول ها شدند.

پژوهشگران این مطالعه بر اساس نتایج به دست آمده می گویند تولید ترکیبات فعال زیستی از طریق میکروارگانیسم های اندوفیت گیاه دارویی، می تواند به نام یک راهکار با ارزش برای پاسخ گویی به نیاز روز افزون به این ترکیبات در درمان سرطان ها باشد.

این محققان معتقدند؛ جهت تایید این نتایج آزمایش های بیشتری پس از خالص سازی مواد موجود در عصاره و همچنین انجام مطالعات در مدل های جانوری سرطانی ضروری است.

در انجام این تحقیق، مهرداد غیاثوند، علی مخدومی، مریم مقدم متین و جمیل واعظی؛ پژوهشگران گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی مشهد، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با نام مهار تکثیر سلولی سرطان مری (KYSE-30) از طریق متابولیت های ثانویه باکتری های اندوفیت افدرا در نشریه یافته های نوین در علوم زیستی منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1797

به "تاثیر نوعی باکتری در مهار سلول های سرطانی مری" امتیاز دهید

1 کاربر به "تاثیر نوعی باکتری در مهار سلول های سرطانی مری" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر نوعی باکتری در مهار سلول های سرطانی مری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید