ماه کوچک می گردد!

به گزارش مجله سرگرمی، تهران - خبرنگاران - نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که ماه همچون انگوری که به کشمش تبدیل می گردد، در حال کوچک شدن است.

ماه کوچک می گردد!

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی مجله سرگرمی به نقل از مجله تایم، نتایج پژوهش منتشر شده در مجله Nature Geoscience حاکی از آن است که ماه در حال کوچک شدن بوده و این فرآیند باعث ایجاد گسل و ماه لرزه هایی بر روی سطح این قمر سیاره زمین می گردد.

نتایج این پژوهش که با همت سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) صورت گرفته، نشان می دهد که با سرد شدن داخل ماه، از ابعاد آن کاسته می گردد و در جریان این فرآیند، سطح سخت این قمر شکاف برداشته و گسل هایی بر روی آن ایجاد می گردد به طوری که به نقل از محققان، ماه در چند صدمیلیون سال گذشته حدود 150 فوت آب رفته است.

فرآیند تحقیقات اخیر از آن جا آغاز شد که فضانوردان طی ماموریت های فضایی آپولو 11،12، 14،15 و 16 ، لرزه نگارهایی را بر روی ماه تعبیه کردند. لرزه نگار آپولو 11 تنها 3 هفته کار کرد اما چهار لرزه نگار باقی مانده در فاصله سال های 1969 تا 1977، 28 ماه لرزه سطحی را ثبت کردند. شدت این لرزه ها بین 2 تا 5 درجه در مقیاس ریشتر متغیر بود.

تیم تحقیقاتی مربوطه با استفاده از تخمین های موقعیتی به دست آمده از الگوریتم جدید، دریافتند که 8 مورد از این 28 لرزه در محدوده 30 کیلومتری از گسل های مشهود در سطح ماه، روی داده اند که به این ترتیب می توان لرزه ها را به گسل های مربوطه نسبت داد.

توماس واترز مولف ارشد این پژوهش و از محققان حوزه هواوفضا در این باره می گوید: آنالیزهای ما نخستین مدرک دال بر این که این گسل ها هنوز فعال بوده و امروز همزمان با سرد و کوچک شدن تدریجی ماه، ماه لرزه هایی را ایجاد می نمایند، ارائه می دهد.

به گفته واترز، شدت این لرزه ها می تواند به حدود 5 درجه در مقیاس ریشتر برسد.

علمی**9418**1485

منبع: ایرنا
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 30 تیر 1398 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 204

به "ماه کوچک می گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماه کوچک می گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید