طوفان های گرد وغبار در کشور سال جاری شدیدتر می شوند

به گزارش مجله سرگرمی، مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها با اشاره خشکسالی حاکم بر کشور طی یک سال گذشته گفت: با توجه به خشکسالی اخیر پیش بینی می گردد سال جاری طوفان های گردوغبار و ماسه با تغییرات زمانی و با شدت بیشتری در منطقه ها مستعد رخ دهد.

طوفان های گرد وغبار در کشور سال جاری شدیدتر می شوند

وحید جعفریان در گفت و گو با خبرنگاران ضمن بیان اینکه براساس آخرین مطالعات صورت گرفته حدود 30 میلیون هکتار از عرصه های کشور تحت تاثیر فرسایش بادی هستند، اظهار کرد: این عرصه ها قابلیت وقوع گرد و غبار و حرکت شن های روان را دارند. 13.5 میلیون هکتار از این عرصه ها به لحاظ واقع شدن در عرصه های کشاورزی، منطقه ها سکونتگاهی، جاده ها، خطوط ریلی و ... به عنوان کانون های بحران فرسایش بادی شناخته می شوند که همه ساله علاوه بر اینکه خسارت های جدی را در این منطقه ها به بار می آورند، منطقه ها دورتر را نیز تحت تاثیر پدیده گردوغبار قرار می دهند.

وی در ادامه دشت خوزستان را یکی از منطقه ها بحرانی معرفی کرد که به شدت نسبت به فرسایش بادی آسیب پذیر است و گفت: دشت سیستان، منطقه های از جنوب، مرکز و شرق استان کرمان، منطقه های از هرمزگان و خراسان جنوبی نیز از دیگر منطقه ها بحرانی هستند که در معرض خسارات و آسیب های جدی ناشی از طوفان های گردوغبار هستند بنابراین ضروری است اقدامات عاجلی در این چند استان انجام گردد تا بتوان شرایط را برای ادامه حضور مردم در این منطقه ها فراهم کرد.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها اضافه نمود: متاسفانه مهاجرت و قطع زنجیره های فراوری در این عرصه ها یکی از پیغامدهای حرکت ماسه های روان است. مقابله با این معضل نیازمند برنامه ریزی دقیقی است که سازمان جنگل ها این برنامه ریزی ها را انجام داده است و همیشه بر تخصیص صد در صدی اعتبارات این بخش تاکید دارد.

وی با اشاره به خشکسالی حاکم بر کشور طی یک سال گذشته گفت: با توجه به خشکسالی اخیر پیش بینی می گردد سال جاری طوفان های گرد وغبار و ماسه ای با تغییرات زمانی و با شدت بیشتری در منطقه ها مستعد رخ دهد. از این رو تمامی تمهیدات برای استفاده بهینه از ظرفیت های موجود را با غنی کردن دانش بومی و استفاده از تجارب و درس آموخته های سایر کشورها در دستور کار داریم.

جعفریان دلیل تشدید طوفان ها ماسه ای را در درجه اول تغییرات اقلیمی دانست و اظهار کرد: خشکسالی شدیدی که طی یک سال گذشته بر کشور حاکم بود و گفته شد طی 50 سال اخیر بی سابقه بوده یکی از علل تشدید طوفان های ماسه ای است که به نحوی متاثر از تغییرات اقلیمی است اما بخش دیگری از علل وقوع گردوغبار و طوفان های ماسه ای ناشی از دخالت های انسانی و مربوط به نوع مدیریت سرزمین است.

وی افزود: زمانی که نتوانیم حق آبه تالاب ها را به درستی تامین کنیم، این تالاب ها به کانون های گرد و غبار تبدیل می شوند. چرای بی رویه دام و تخریب عرصه ها چنین فقدان نگاه جامع به قابلیت ها و کاربری های اراضی عملا باعث می گردد اراضی کشاورزی رها شوند و کارنمودهای خود را از دست بدهند و به کانون های گرد و غبار تبدیل شوند.

به عقیده مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، نحوه مدیریت منابع آب و چالش های این حوزه یکی از مهم ترین عوامل انسانی است که باعث خشک شدن تالاب ها و از بین رفتن پوشش گیاهی در دشت های سیلابی و در نتیجه تشدید بیابان زایی در کشور شده است. هرچند پدیده گرد وغبار مرز و استان نمی شناسد و نحوه مدیریت آب در کشورهای هم مرز نیز می تواند منجربه وقوع گردوغبار گردد و منطقه های از کشور ما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

وی اضافه نمود: متاسفانه پیغامدهای مدیریت نادرست سرزمین در سایر کشورهای همسایه نیز کشور ما را در قالب پدیده گردوغبار تحت تاثیر قرار می دهد. از این رو این ضروری است با توجه به حسن همجواری ارتباطات، هماهنگی و همکاری های چند جانبه ای در حوزه مدیریت سرزمین برای ساماندهی عرصه های منابع طبیعی جهت کنترل گردوغبار با کشورهای همسایه داشته باشیم.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها به فرونشست زمین به عنوان یکی از پیغامدهای مدیریت نادرست سرزمین به ویژه در حوزه مدیریت منابع آب اشاره نمود و گفت: فرونشست یکی از پیغامدهای نهایی مدیریت نادرست سرزمین است. از این رو است که ما همیشه بر مدیریت جامع حوضه های آبخیز تاکید نموده ایم چراکه آثار و پیغامدهای اقدامی که در بالادست یک حوضه صورت می گیرد می تواند در پایین دست و انتهای حوضه آبخیز باعث از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه ها بیابانی، هجوم شن های روان و فرونشست زمین گردد.

جعفریان در خاتمه توضیح داد: عملا با نابودی آبخوان ها در یک جاده یک طرفه ای قرار می گیریم که در آن ظرفیت نگهداری منابع آب زیرزمینی کاهش پیدا می نماید بنابراین توصیه می گردد الگوهای مدیریت پایدار سرزمین، مدیریت جامع حوضه آبخیز و حکمرانی مطلوب در حوزه منابع آب به درستی در تدوین برنامه هفتم توسعه که فعالیت های اجرایی آن به نوعی کلید خورده است، مد نظر قرار گیرد تا دستگاه های مختلف بتوانند نقش خود را در کاهش این پیغامدها ایفا نمایند.

انتهای پیغام

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1862

به "طوفان های گرد وغبار در کشور سال جاری شدیدتر می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طوفان های گرد وغبار در کشور سال جاری شدیدتر می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید