طرز تهیه ماست غلیظ بازاری بدون افزودنی و ترفندهای مهم آن

به گزارش مجله سرگرمی، چطور ماست غلیظ و سفت بدون افزودنی درست کنیم؟ بیشتر ماست های سنتی و روستایی بافت فوق العاده سفت و طعم بی نظیری دارند. یکی از حرفه ای ترین روش های تهیه ماست خانگی این است که بدون هیچ افزودنی اضافی، ماست را سفت و غلیظ درست کنید. در این مقاله از در می توانید با ترفندهای طرز تهیه ماست سنتی غلیظ بدون افزودنی آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص برترین روش درست کردن ماست خانگی سفت و خوشمزه پاسخ خواهیم داد.

طرز تهیه ماست غلیظ بازاری بدون افزودنی و ترفندهای مهم آن

طرز تهیه ماست غلیظ بدون افزودنی

مدت زمان آماده سازی: 15 دقیقه

مدت زمان پخت ماست سفت بدون افزودنی: 60 دقیقه

مواد لازم برای تهیه ماست غلیظ بدون افزودنی

  • شیر پرچرب محلی: 1 کیلوگرم
  • ماست پرچرب: 3 تا 4 قاشق غذاخوری

مراحل طرز تهیه ماست خانگی سنتی با شیر محلی

برترین روش درست کردن ماست خانگی سفت و خوشمزه بدون افزودنی این است که از شیر محلی و تازه گاو برای تهیه آن بهره ببرید. شیر محلی درصد چربی بیشتری نسبت به شیرهای معمول دارد و این موضوع موجب سفت تر شدن ماست شما می گردد.

برای تهیه ماست خانگی سنتی شما تنها به مقداری شیر و ماست احتیاج دارید. در ادامه می توانید با مراحل و ترفندهای طرز تهیه ماست سنتی غلیظ بدون افزودنی آشنا شوید.

مرحله اول؛ جوشاندن شیر

در اولین مرحله از طرز تهیه ماست غلیظ بدون افزودنی باید شیر کامل یا محلی را داخل قابلمه بریزید. بهتر است برای این کار از قابلمه رویی بهره ببرید. چند دقیقه اول تا زمانی که شیر به جوش بیاید، آن را هم بزنید. این کار از ته نشین شدن چربی شیر جلوگیری می نماید.

اجازه دهید 10 دقیقه تا یک ربع شیر با شعله میانه بجوشد، سپس شعله گاز را کم کنید و صبر کنید تا شیر برای 1 ساعت به آرامی بجوشد. می توانید از جمله شیر کامل یا پرچرب را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه های زنجیره ای بخرید.

مرحله دوم؛ سرد کردن شیر

بعد از این که شیر برای یک ساعت جوشید، در این مرحله از طرز تهیه ماست غلیظ بدون افزودنی باید شعله گاز را خاموش کنید و حدود نیم ساعت تا 4 دقیقه صبر کنید تا شیر سرد گردد.

در این مرحله اگر شیر را به حال خود رها کنید، بخش زیادی از چربی شیر روی سطح شیر می ماند. برای جلوگیری از این موضوع باید سینک ظرفشویی را ببندید و از آب سرد پر کنید. سپس یک قابلمه استیل داخل آب سرد قرار دهید.

حل شیر را از قابلمه به درون ظرف استیل منتقل کنید. سپس دوباره آن را داخل قابلمه بریزید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا شیر خنک گردد. با این روش چربی شیر از آن جدا نمی گردد و ماست شما خوشمزه و سفت خواهد شد.

مرحله سوم؛ اطمینان از دمای شیر

افرادی که اهل هستند، می دانند که دمای شیر در زمان اضافه کردن مایه ماست باید چطور باشد. اما به هر حال برترین روش برای سنجش دمای شیر، استفاده از دماسنج است. زمانی که شیر به دمای 43 تا 45 درجه سانتی گراد رسیده باشد، باید مایه ماست را اضافه کنید.

اما اگر به دماسنج دسترسی ندارید، بهتر است انگشت خود را در شیر فرو کنید. اگر در 1 تا 2 ثانیه اول گرمای زیادی را حس نمی کنید و بعد از 2 ثانیه گرما را احساس کردید و تا 5 ثانیه می توانید به راحتی دمای شیر را تحمل کنید، پس شیر شما برای درست کردن ماست آماده است.

مرحله چهارم؛ انتقال شیر به ظرف مناسب

در این مرحله از طرز تهیه ماست غلیظ بازاری بدون آب انداختن باید شیر را به ظرفی که قرار است ماست را در آن درست کنید، بریزید تا برای درست کردن ماست خانگی آماده گردد. برای این کار بهتر است از ظروف سفالی یا شیشه ای بهره ببرید.

مرحله پنجم؛ افزودن مایه ماست به شیر

بعد از انتقال شیر به ظرف مناسب باید به ازای هر کیلوگرم شیر از 2 تا 4 قاشق ماست بهره ببرید. برای آغاز ماست را در یک کاسه بریزید و با چنگال خوب هم بزنید. سپس مایه ماست را به شیر اضافه کنید و آن را در گوشه ای گرم قرار دهید.

در صورت تمایل می توانید از جمله ماست سنتی و پرچرب را به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی از فروشگاه های بخرید.

مرحله ششم، پوشاندن ظرف ماست

برای این که ماست شما به خوبی ببندد، باید آن را با پارچه بپوشانید. سپس ظرف را در مکانی گرم قرار دهید و به هیچ عنوان آن را تکان ندهید.

مرحله هفتم؛ آماده شدن ماست

معمولا آماده شدن ماست با توجه به دمای محیط حدود 4 تا 6 ساعت طول می کشد. پس از چند ساعت می توانید به آرامی پارچه دور ظرف ماست را باز کنید و بدون این که ظرف را تکان دهید، آن را به طبقه بالای یخچال منتقل کنید.

اجازه دهید ماست برای 10 تا 15 دقیقه در یخچال بماند تا آماده گردد. سپس می توانید ماست خانگی و خوشمزه خودتان را از یخچال خارج نموده و مصرف کنید.

نکات مهم در خصوص مایه ماست قبل از افزودن به شیر

انتخاب مایه ماست مناسب نقش مهمی بر کیفیت و طعم ماست خانگی دارد. برای تهیه ماست خانگی بهتر است از ماستی که خودتان درست نموده اید بهره ببرید. به خاطر داشته باشید که دمای ماست شما در زمان اضافه کردن به شیر باید با دمای محیط یکسان باشد.

اضافه کردن مایه ماست سرد به شیر، موجب ترش شدن مزه ماست می گردد. پیشنهاد می گردد قبل از جوشاندن شیر ماست را از یخچال خارج کنید تا کاملاً به دمای محیط برسد و گرم گردد.

قبل از این که مایه ماست را به شیر اضافه کنید، حتماً آن را در کاسه بریزید و خوب هم بزنید. مایه ماست شما باید رقیق و یکدست باشد. برای هم زدن مایه ماست باید از یک قاشق و ظرف کاملاً تمیز بهره ببرید. بعد از اضافه کردن مایه ماست به شیر، آن را چند بار هم بزنید تا تخمیر شیر سریع تر انجام گردد.

بیشتر بخوانید: اگر مایه ماست نداشتیم چه کنیم؟

دمای مناسب برای تخمیر کامل شیر

برای این که شیر تخمیر و به ماست تبدیل گردد، باید در محیطی گرم قرار بگیرد. اگر در منطقه ای با آب و هوای گرم زندگی می کنید، می توانید شیر را در گوشه آشپزخانه قرار دهید. اما در منطقه ها سرد و یا فصول سرد سال که دمای خانه پایین است، بهت است دو لیوان فلزی یا قابلمه کوچک را با آب جوش پر کنید.

سپس ظرف ماست را در کنار آن ها قرار دهید. با این روش دمای محیط کاملاً برای تخمیر شیر آماده می گردد.

انتخاب ظرف مناسب برای تهیه ماست

اگر دوست دارید ماست شما غلیظ و سفت گردد، بهتر است برای تهیه ماست خانگی از ظروف سفالی بهره ببرید. این ظروف غلظت ماست شما را چند برابر می نمایند و بخش زیادی از آب اضافی ماست را به وسیله بدنه خارج می نمایند.

بهتر است برای این کار از ظروف سفالی سنتی بدون رنگ بهره ببرید. اگر به ظروف سفالی دسترسی ندارید، پیشنهاد می گردد از ظرف شیشه ای برای این کار استفاده گردد.

نکات و فوت و فن های طرز تهیه ماست غلیظ بدون افزودنی

*یکی از مهم ترین ترفندهای طرز تهیه ماست سنتی غلیظ بدون افزودنی جوشاندن شیر است. این کار موجب تبخیر آب اضافی شیر و غلیظ و سفت شدن ماست شما می گردد.

*برای تهیه ماست غلیظ بدون افزودنی باید از شیر محلی یا شیرهای کامل بهره ببرید، هر چقدر چربی طبیعی شیر بیشتر باشد، ماست سفت تر و خوشمزه تر می گردد.

*برای مقدار گیری مقدار گرمای شیر ممکن است در ابتدا احساس کنید که شیر گرم نیست، اما معمولا بعد از چند ثانیه گرما را احساس می کنید. در این شرایط شیر برای تهیه ماست آماده است.

*برای درست کردن ماست غلیظ خانگی بدون افزودنی بهتر است از مایه ماست خانگی یا ماست سنتی بهره ببرید.

*یکی از مهم ترین ترفندهای طرز تهیه ماست سنتی غلیظ بدون افزودنی این است که نباید ماست را در زمان آماده شدن تکان دهید. تکان دادن ماست موجب می گردد تا ماست شل گردد و بافت سفت و غلیظ خود را از دست بدهد.

*در صورتی که دوست دارید طعم ماست خانگی شما شیرین گردد، بهتر است از 2 قاشق غذاخوری ماست برای 1 کیلوگرم شیر بهره ببرید.

* و را بلد هستید؟

سوالات متداول

طرز تهیه ماست غلیظ بدون و ترش خانگی چگونه است؟

اگر دوست دارید ماست شما ترش گردد، بهتر است آن را برای 6 تا 7 ساعت در دمای محیط قرار دهید و یا مایه ماست را به صورت نسبتاً سرد به شیر اضافه کنید. اضافه کردن مایه ماست بیشتر به شیر نیز موجب ترش شدن ماست می گردد.

در طرز تهیه ماست خانگی سنتی با شیر محلی باید از چه نوع مایه ماستی استفاده کنیم؟

ترفندهای طرز تهیه ماست سنتی غلیظ بدون افزودنی این است که از ماست محلی به عنوان مایه ماست بهره ببرید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 20 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1402 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 2246

به "طرز تهیه ماست غلیظ بازاری بدون افزودنی و ترفندهای مهم آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه ماست غلیظ بازاری بدون افزودنی و ترفندهای مهم آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید