شاهکاری که مصریان 4500 سال قبل ساختند

به گزارش مجله سرگرمی، مصریان باستان، صنعتگران و هنرمندان چیره دستی بودند. آن ها برای مهارت در خلق مجسمه های خاکسپاری معروفیت داشتند و تجارت پر رونقی در خلق مجسمه هایی مقبره ها و معابد این سرزمین ایجاد نموده بودند.

شاهکاری که مصریان 4500 سال قبل ساختند

در چند قرن گذشته، باستان شناسان همیشه آثار تاریخی زیبایی را کشف نموده اند که همچنان بینندگان را شگفت زده می نماید، از جمله این مجسمه ها می توان به مجسمه کاتب و کشیش کَعپر (بعلاوه به نام کاپر یا شیخ البلد شناخته می گردد) اشاره نمود. این مجسمه چوبی یک اثر هنری فوق العاده واقعی است که باور مصنوعی بودن آن تقریبا غیرممکن است. این مجسمه فوق واقع گرایانه که به زیبایی ساخته شده است، مهارت فوق العاده صنعتگران باستانی را نشان می دهد.

مجسمه کعپر در مقبره این کاتب و کشیش واقع در گورستان سقاره در شرایط عالی کشف شد. این مجسمه به دودمان پنجم پادشاهی قدیم، یعنی حدود 2500 سال قبل از میلاد تعلق دارد. مجسمه به شکلی ساخته شده است که گویی این فرد در حال قدم زدن است. او بعلاوه در دستش عصایی نگه داشته است.

کعپر، کاتب و کشیشی بود که مقام رسمی، اما نه چندان بلندپایه داشت. بنابراین او نه به عنوان یک چهره ایده آل، بلکه به عنوان یک مرد واقعی به تصویر کشیده شده است.

یکی از مجذوب کننده ترین ویژگی های این مجسمه، چشم های سنگ کریستال و مسی آن است که واقع گرایی خیره کننده ای به این مجسمه بخشیده است. با توجه به این که مجسمه از جنس چوب چنار ساخته شده است، عجیب به نظر می رسد که تا این حد سالم به جای مانده است. یکی از عناصری که به نظر می رسد متلاشی شده بیرونی ترین لایه اولیه گچی و رنگ شدۀ آن است. با این حال، آسیب کمی که در طول زمان به این مجسمه وارد شده، کاملاً چشمگیر است. در کنار این مجسمه، مجسمه چوبی زنی قرار داشته که گمان می رود همسر کاپر باشد.

امروزه این مجسمه مشهور کعپر در موزه مصر در قاهره نگهداری می گردد. در این موزه نمونه های بسیاری دیگر از هنر مصریان باستان نیز به نمایش گذاشته شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 دی 1401 بروزرسانی: 17 دی 1401 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 2193

به "شاهکاری که مصریان 4500 سال قبل ساختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاهکاری که مصریان 4500 سال قبل ساختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید