زمان صدور کارت ملی هوشمند یک ماهه می گردد

به گزارش مجله سرگرمی، بنا بر اعلام رئیس سازمان ثبت احول کشور، پس از صدور کارت های ملی هوشمند معوقه، زمان صدور کارت های ملی یک ماه خواهد شد.

زمان صدور کارت ملی هوشمند یک ماهه می گردد

به گزارش پانا؛ هاشم کارگر در تشریح آخرین شرایط صدور کارت های ملی هوشمند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: عقب افتادگی دو سال و 6 ماهه ای در حوزه صدور و تحویل کارت های ملی وجود داشت که حدود 10 میلیون کارت ملی هوشمند را شامل می شد که خوشبختانه اواخر سال گذشته 10 میلیون کارت صادر و بدهی قبلی به اتمام رسید.

وی توضیح داد: در کوشش هستیم نیمه اول امسال حدود 5 میلیون ثبت نام نو که بخشی مربوط به سال 1400 و اکثریت آن مربوط به سال 1401 است را تحویل دهیم تا به این ترتیب در صورت همراهی و همکاری شرکا ثبت نام کارت های ملی هوشمند را در نیمه دوم امسال بروز کنیم و تحویل کارت هر متقاضی در کمتر از یک ماه انجام گردد.

کارگر اضافه کرد: بر اساس آنچه که پیشتر نیز در رسانه ها اطلاع رسانی شده است، تمامی کارت های ملی تا سال 1405 اعتبار خواهند داشت؛ اما برای موضوع تمدید کارت های ملی یکی از اقداماتی که دنبال می کنیم باز مطالعه و تحقیق مجدد برای کارت های ملی است و قطعاً برای تمدید بعد از سال 1405 این موضوع و موارد بسیار دیگری در مطالعات مدنظر قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور توضیح داد: در تمدید کارت های ملی باید چهره نو افراد ثبت گردد که در مطالعات همه راه چاره های مناسب و بهره گیری از فناوری های بروز مورد تحقیق قرار می گیرد. کارت های ملی فعلی نیز قابلیت های زیادی دارد، اما برای بهره برداری از این قابلیت ها نیازمند کارت خوان های متفاوتی است که شاید بعضاً امکان استفاده از این قابلیت ها را سخت نموده است.

معاون وزیر کشور در پاسخ به سؤالی درباره سامانه تشخیص چهره ایرانیان گفت: پردازش تصویر در حوزه های مختلف در جهان مورد استفاده قرار می گیرد؛ درحقیقت احراز هویت باید غیرحضوری باشد بر همین اساس باید سامانه ای وجود داشته باشد که به لحاظ چهره تشخیص انجام و اصالت هویتی فرد را احراز کند. این سامانه در حال حاضر مبتنی بر توان داخلی فراوری و در حال استفاده است و در آینده نیز سامانه های دیگر سازمان ثبت احوال کشور همچون هدا از سامانه تشخیص چهره استفاده خواهند کرد.

وی درباره تعویض شناسنامه ها اظهار کرد: برای تعویض شناسنامه ها بازه زمانی نگذاشتیم، اما توصیه جدی ما این است که حتما برای تعویض شهروندان اقدام نمایند به این ترتیب هم اطلاعات آن ها در پایگاه داده های ثبت احوال به روز می گردد و هم از بسیاری سو استفاده ها جلوگیری خواهد شد و البته امکان دارد تا چندی دیگر پس از هماهنگی با دستگاه های مختلف بازه زمانی برای تعویض شناسنامه ها تعریف کنیم.

کارگر درباره زمان لازم برای تعویض و صدور شناسنامه های نو گفت: در سازمان ثبت احوال زمان صدور شناسنامه ها یک تا سه روز زمان می برد، اما زمان ارسال آن ها به وسیله پست و رسیدن به دست متقاضی موضوعی است که به شرکت پست ارتباط دارد و در شهر های بزرگ طولانی تر است.

وی درباره ارائه آمار های ثبتی از سوی سازمان ثبت احوال کشور اضافه کرد: سازمان ثبت احوال سازمانی است که هر آماری ارائه می دهد مبتنی بر داده های ثبتی است لذا این آمار قابل اتکا هستند. نرخ باروری بر همین اساس برای سال 1400 محاسبه و اعلام شد و به زودی نرخ باروری برای سال 1401 نیز محاسبه و اعلام خواهد شد.

معاون وزیر کشور درباره صدور گواهی ولادت و فوت الکترونیک نیز گفت: در کوشش هستیم فرایند ها را الکترونیک کنیم به همین دلیل ظرف یک ماه آینده بحث الکترونیک شدن گواهی های ولادت و فوت اجرایی خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1402 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 2249

به "زمان صدور کارت ملی هوشمند یک ماهه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان صدور کارت ملی هوشمند یک ماهه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید