دانشمندان یکی از بزرگ ترین سیاه چاله های تاریخ را با جرم 30 میلیارد برابر خورشید کشف کردند

به گزارش مجله سرگرمی، گروهی از محققان سیاه چاله ای را پیدا نموده اند که جرمی به مقدار 30 میلیارد برابر خورشید دارد. این سیاه چاله که با روش لنزینگ گرانشی پیدا شده است و جرم آن تقریباً معادل 7 هزار برابر سیاه چاله موجود در مرکز کهکشان راه شیری است، یکی از بزرگ ترین سیاه چاله های شناخته شده در دنیا محسوب می گردد.

دانشمندان یکی از بزرگ ترین سیاه چاله های تاریخ را با جرم 30 میلیارد برابر خورشید کشف کردند

محققان برای اولین بار توانستند با استفاده از تکنیک لنزینگ گرانشی یکی از بزرگ ترین سیاه چاله ها را پیدا نمایند.

گروهی از محققان سیاه چاله ای را پیدا نموده اند که جرمی به مقدار 30 میلیارد برابر خورشید دارد. این سیاه چاله که با روش لنزینگ گرانشی پیدا شده است و جرم آن تقریباً معادل 7 هزار برابر سیاه چاله موجود در مرکز کهکشان راه شیری است، یکی از بزرگ ترین سیاه چاله های شناخته شده در دنیا محسوب می گردد.

دانشمندان دانشگاه دورام انگلیس برای نخستین بار با یاری لنزینگ گرانشی پیروز به کشف سیاه چاله ای شده اند که جرم فوق العاده بالایی دارد. جیمز نایتینگیل، اخترفیزیک دان این دانشگاه می گوید: این سیاه چاله که تقریباً 30 میلیارد برابر خورشید ما جرم دارد، یکی از بزرگ ترین سیاه چاله های شناخته شده است و در حد بالای باور های ما پیرامون نهایت بزرگی سیاه چاله ها قرار می گیرد.

این گروه با مدل سازی کامپیوتری از مسیر های مختلفی که نور می تواند در کیهان طی کند، این سیاه چاله را کشف نموده است. آن ها سپس داده های کامپیوتری خود را با تصاویر تلسکوپ فضایی هابل از دنیا مقایسه کردند و متوجه تطابقی بین آن ها شدند.

مطابقت مدل سازی های کامپیوتری و تصاویر تلسکوپ فضایی هابل

لنزینگ گرانشی می تواند به کشف سیاه چاله های دوردست یاری کند

نایتینگیل می گوید: لنزینگ گرانشی مطالعه سیاه چاله های غیرفعال را ممکن می نماید، درحالی که این امر در حالت عادی برای کهکشان های دوردست شدنی نیست. این رویکرد به ما اجازه می دهد سیاه چاله های بسیار بیشتری را از خارج از دنیا پیرامون خودمان کشف کنیم و نشان دهیم که این اشیا خارق العاده چگونه در طول زمان کیهانی تکامل پیدا نموده اند.

به عبارت دیگر، بدین ترتیب حتی سیاه چاله هایی که بی سروصدا درحال حرکت در فضا هستند را هم می توان مطالعه و شناسایی کرد. کشف این سیاه چاله های غول پیکر به دانشمندان یاری می نماید تا اطلاعات بیشتری درباره رشد این پدیده ها دریافت نمایند و ببینند چه چیزی حد مقدار آن ها را مشخص می نماید.

درحال حاضر بزرگ ترین سیاه چاله شناخته شده TON 618 نام دارد که جرم آن حدود 40 میلیارد برابر خورشید ماست و در فاصله 10.37 میلیارد سال نوری از زمین قرار گرفته است. این سیاه چاله های غول پیکر که جرم آن ها بین 10 تا 40 میلیارد خورشید است، در دسته ای موسوم به Ultramassive Blackholes قرار می گیرند.

نتایج پژوهش حاضر در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 10 فروردین 1402 بروزرسانی: 10 فروردین 1402 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 2230

به "دانشمندان یکی از بزرگ ترین سیاه چاله های تاریخ را با جرم 30 میلیارد برابر خورشید کشف کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان یکی از بزرگ ترین سیاه چاله های تاریخ را با جرم 30 میلیارد برابر خورشید کشف کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید