همراه با جشنواره های هیجان انگیز کانادا

به گزارش مجله سرگرمی، کانادا، این کشور وسیع و زیبا، با فرهنگ غنی و متنوع خود، میزبان جشنواره های جذاب و هیجان انگیزی است که هر ساله گردشگران زیادی را از سراسر جهان به سوی خود می کشاند. از فستیوال های آتش بازی دیدنی گرفته تا رویدادهای سرگرم کننده زمستانی و جشنواره های فیلم و موسیقی، همه و همه فرصتی بی نظیر برای تجربه فرهنگ و سنن کانادایی هستند.

همراه با جشنواره های هیجان انگیز کانادا

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

فستیوال جشن نور ونکوور (Vancouver Celebration of Light)

کسی نمی تواند ادعا کند مراسم آتش بازی بزرگی را از نزدیک دیده تا زمانی که در فستیوال بزرگ و افسانه ای جشن نور ونکوور شرکت ننموده است. این فستیوال که بزرگترین جشن و مسابقه آتش بازی دریایی دنیا و از مهم ترین رویدادهای تابستانی کانادا می باشد، هر سال به مدت سه شب در آخر ماه جولای برگزار می گردد و آسمان خلیج انگلیسی را نور باران می نماید. این فستیوال که به فستیوال جشن نور هوندا (Honda Celebration of Light) هم معروف است، چیزی بیش از یک آتش بازی پر سروصدا و اغراق آمیز می باشد و از کنسرت ها، غرفه های مخصوص غذا و خوراکی و مسابقه ای در سبک مسابقات ماجراجویی شهری تحت عنوان Seawall Challenge تشکیل می گردد. این جشنواره در 29 اُمین سال برگزاری اش میزبان صف های طولانی از رقابت نمایندگان سه کشور هند، کانادا و کرواسی می باشد. عده زیادی از مردم بومی و گردشگران کشور کانادا در اطراف خلیج انگلیسی دور هم جمع می شوند و در ساحل به تماشای پایکوبی پرتوهای بی شمار و رنگارنگ نور در آسمان این خلیج نیلگون می نشینند. مکانهای VIP هم در این ساحل تعبیه شده که می توانید از قبل آنها را رزرو کنید. همراه با این فستیوال آتش بازی، یک فستیوال موسیقی به نام SHOREFEST در ساحل SUNSET برگزار می گردد. این فستیوال از حوالی بعدازظهر شروع می گردد و تماشاچیان را برای مراسم اصلی آماده می نماید.

نمایش سوارکاری کلگری (Calgary Stampede)

کلاه کابوی خود را به سر بگذارید و روانه بزرگترین نمایش فضای باز دنیا شوید. سالانه بیش از یک میلیون نفر به شهر کلگری کانادا می آیند تا شاهد این مسابقه سوارکاری 10 روزه باشند که در ماه جولای برگزار می گردد. مهمان نوازی دیرینه مردمان شهر کلگری به همراه تنوع فرهنگی که در شهر وجود دارد، از ویژگی های شاخص این شهر محسوب می گردد. در فاصله یک رانندگی یک ساعته از شهر کلگری، رشته کوه های راکی (Canadian Rockies) و اماکن توریستی چون بنف (Bnaff) و جاسپر (Jasper) قرار دارند که دنیایی از فعالیت های ماجراجویی و مجذوب نماینده در آنها انتظار شما را می کشند. در طول دوران این مسابقات جنب و جوش و فعالیت در شهر موج می زند. در این فستیوال برای صبحانه پنکیک رایگان برای همه سرو می گردد و همه بازتماشامایندگان یک کلاه کابوی بر سر دارند. هر ساله تعداد زیادی از حیوانات بر اثر آسیب هایی که در طول این مسابقات متحمل می شوند، می میرند. فعالان حقوق حیوانات به این جریان اعتراض می نمایند و به خطر انداختن جان حیوانات به قصد تفریح و تفریح را عملی ناپسند می دانند. دو گونه از پرخطرترین فعالیت هایی که در این مسابقات انجام می شوند، نوع خاصی از گاوبازی و درشکه سواری است. در این نوع گاوبازی، فردی سوار بر اسب و یک گاو نر در زمین هستند. فرد اسب سوار، طنابی را به سمت گاو پرت می نماید که باید دور گردن گاو قرار بگیرد و فرد باید به سرعت از اسب پیاده گردد و به سمت گاو رفته و با گرفتن سه پای گاو او را مهار کند.

فستیوال بین المللی فیلم تورنتو (Toronto International Film Festival)

از همان روزهای شروع به کار در سال 1976، این جشنواره که به اختصار آن را با TIFF هم نمایش می دهند، به تدریج به گل سرسبدِ فستیوال های تورنتو تبدیل شد و در صحنه سینمای دنیای دارای جایگاهی ویژه گشت. این فستیوال که هر ساله 400/000 علاقمند مشتاق به مراسم فرش قرمز و هنرمندان حاضر در آن را به خود جذب می نماید، در مدت 10 روز در ماه سپتامبر برگزار می گردد و از نظر کیفیت هم پایه فستیوال هایی چون کَن (Cannes) و ساندَنس (Sundance) می باشد. در سال 1990، دامنه فعالیت این جشنواره توسعه یافت و در سطح بین الملل نهاده شد و بعد از آن فیلم هایی از سرتاسر دنیا در آن نمایش داده می شد. دو دهه بعد، مجموعه سینمایی Bell Lightbox با 5 سینمای مجهز و بزرگ و رستوران ها و کافه های داخل آن، درهای خود را به روی این فستیوال سینمایی گگردد و تبدیل به محل دائمی برگزاری این جشنواره گشت. تا کنون فیلم های معروفی چون هتل رواندا (Hotel Rwanda)، زیبای آمریکایی (American Beauty) و اندوه شدید (The Big Chill)، اولین اکران خود را در این فستیوال انجام دادند. اگر به قصد شرکت در این نمایشگاه به کانادا می روید، حتماً باید از قبل بلیط رزرو کنید. در طول دوران جشنواره، سلبریتی ها و خبرنگاران در شهر حضور دارند و اهالی تورنتو از دور و نزدیک به اینجا می آیند تا در اتمسفر این فضای هالیوودی قرار بگیرند.

جشن روز ملی کانادا (Canada Day Celebration)

این جشن به مناسبت تأسیس کانادا به عنوان یک کشور مستقل، هر ساله در روز اول ماه جولای برگزار می گردد و جزء تعطیلات رسمی این کشور است. جشن ملی کانادا مشابه جشنی است که در چهارمین روز ماه جولای در آمریکا برگزار می گردد. در این روز درصد زیادی از مردم سر کار نمی روند و در نتیجه بسیاری از ارگان های دولتی، مدارس، کتابخانه ها و.... در این روز تعطیل هستند. با این حال کارمندان کشور کانادا حقوق این روز را دریافت می نمایند و این هدیه دولت کانادا به مردمش می باشد. شرکت نمایندگان در این روز همگی با لباس های قرمز و سفید، هم رنگ با پرچم کانادا به خیابان ها می آیند. مراسمی مثل آتش بازی، رژه های مخصوص و کباب بازی در فضای باز در این روز رایج است. در شهرهای مهم مثل اتاوا، تورنتو، اونتاریو، ونکوور و بریتیش کلمبیا مراسم با برگزاری فعالیت های به خصوصی مثل اجرای کنسرت گروه های مختلف، بازی های گروهی و... از صبح زود شروع می گردد و تا بعدازظهر ادامه دارد. اما اتاوا به طور خاص، به عنوان مرکز کشور کانادا، محل برگزاری یک مراسم ویژه و بزرگ است. به طور مثال در مراسم سال 2010، ملکه الیزابت دوم و شاهزاده فیلیپ به همراه دوکِ ادینبورگ، در مراسم شهر اتاوا حضور داشتند و در سال 2011 هم این شهر میزبان حضور شاهزاده ویلیام و همسرش، کیت میدلتون بود که به مناسبت 144 اُمین سالگرد تولد کانادا در مراسم این شهر حضور یافتند. در این روز اگر قصد رفتن به بازار، رستوران یا مراکز توریستی را دارید، باید از قبل با آنها تماس بگیرید و این روز را رزرو کنید.

فستیوال مردمی ادمونتون (Edmonton Folk Festival)

این فستیوال در سال اول برگزاری، یعنی در سال 1980 با تعداد کمی شرکت نماینده و خیلی بی سر و صدا برگزار شد، اما امروزه به یکی از مهم ترین و برجسته ترین فستیوال های مردمی دنیا تبدیل شده است که هر سال به مدت 4 روز در ماه آگوست و در شهر ادمونتون استان آلبرتای کانادا برگزار می گردد. برگزاری این فستیوال همواره همراه با صف های طولانی و عجیب و غریب بوده است و قیمت بلیط ورودی همواره معقول و منطقی است. علت آن هم این است که هنرمندان زیادی داوطلبانه و به صورت رایگان در این جشنواره برنامه اجرا می نمایند. استقبال همگانی از فستیوال ادمونتون هر ساله رو به افزایش است و تعداد شرکت نمایندگان آن در سال گذشته به بیش از 850 هزار نفر رسید. هر ساله بیش از 1600 هنرمند محلی، کشوری و بین المللی از سایر نقاط دنیا بیش از 1200 اجرا را در سالن های سرپوشیده نقاط معروف شهر به نمایش می گذارند. این اجراها برای هر بیننده ای با هر سلیقه مجذوب نمایندهیت خاص خود را دارد. در این سالنهای سرپوشیده 6 سکو برای اجراها و کنسرت ها وجود دارد و تعداد زیادی دست فروش که انواع و اقسام غذاها را به فروش می رسانند. این جشنواره 39 سال است که اجرا می گردد و بسیار مشهور و محبوب است و بلیط های آن با سرعتی بسیار بالا به فروش می رسند.

فستیوال گل لاله (Ottawa Tulip Festival)

بزرگ ترین فستیوال گل لاله در دنیا با بیش از پانصد هزار بازتماشاماینده!

هر چه به سمت انتهای فصل زمستان پیش می رویم و برف ها بیشتر آب می شوند، اتاوا تبدیل به یک باغ گل رنگارنگ می گردد که بیش از 200 گونه مختلف و تعداد 3 میلیون شاخه گل رز در آن متولد می شوند. در سال 1945، خانواده سلطنتی هلند صدهزار پیاز گل لاله به اُتاوا فرستاد تا با این کار از کانادایی ها سپاسگزاری نموده باشد؛ چراکه دولت کانادا سه سال قبل از این تاریخ و در میانه جنگ دنیای دوم و همزمان با اشغال هلند از سوی نازی ها، به شاهدخت جولیانا و دخترانش پناه داده بود. شاهدخت دوباره و پس از یک سال بیست هزار و پانصد پیاز گل دیگر هم فرستاده و از دولت کانادا خواست که نمایشگاه گل برای بیمارستانی که دخترش را آنجا به دنیا آورده بود برپا گردد و بعلاوه قول داد که هر سال ده هزار پیاز گل دیگر هم برایشان بفرستد. چند سال پس از این پیشکش، شهر اُتاوا به علت گل هایش مشهور و در سال 1953 نخستین جشنواره گل لاله کانادا در آن برگزار شد و در سال 2002 نیز جشن پنجاهمین سالگرد راه اندازی این فستیوال برگزار گشت و بعد از آن این جشنواره هر سال در ماه می برگزار می گردد و بازتماشامایندگان را به تماشای دنیایی از زیبایی و رنگ دعوت می نماید. برنامه های این جشنواره شامل رژه، مسابقه قایق رانی، مسابقه رالی، پایکوبی ها، کنسرت ها، آتش بازی و نمایشگاه خوراکی های بین المللی است.

فستیوال زمستانی وینترلود (Winterlude)

حال و هوای دلچسب و زمستانی مرکز کانادا در دوران فستیوال وینترلود خود را بیشتر نشان می دهد. این فستیوال در سه هفته اول ماه فوریه برگزار می گردد و در طول برگزاری آن می توانید برترین نمونه از همه فعالیت هایی که در یک فستیوال زمستانی برگزار می گردد را از نزدیک ببینید، در آنها شرکت کنید و در عین حال چیزهای نوی را هم تجربه کنید. از تماشا مجسمه های یخی که با دستان خلاق شرکت نمایندگان مسابقه بین المللی درست شده اند حیرت خواهید کرد؛ مجسمه هایی که وقتی شب می گردد، تابش نورهای رنگی روی آنها چشم انداز ای چندین برابر زیباتر از چشم انداز روز را می سازد. بزرگ ترین پیست اسکی یخ زده دنیا (Rideau Canal Skateway) در اینجا قرار گرفته است که 7/8 کیلومتر طول دارد و به ثبت سازمان میراث دنیای یونسکو رسیده است. فرصت اسکی در این پیست معروف و دنیای یکی دیگر از کارهای هیجان انگیزی است که در این جشنواره تجربه می کنید. یکی دیگر از مکانهایی که در طول جشنواره وینترلود شما را به هیجان و فعالیت های گوناگونی دعوت می نماید، پارک ژاک کارتیه اتاوا (Jacques Cartier Park) است که به آن لقب سرزمین یخی (Snowflake Kingdom) را داده اند؛ مکانی که همه فعالیت های مهیج مثل سرسره های بزرگ یخی، مجسمه های زیبای برفی، زیپ لاین، زمین بازی سرپوشیده مخصوص بچه ها، نمایش های متنوع، کنسرت ها و خیلی فعالیت های دیگر را با هم دارد. به جز این مواردی که ذکر کردیم، دراین فستیوال مهیج زمستانی، خیلی فعالیت های هیجان انگیز و متنوع دیگر، چه در فضای باز و چه در فضای بسته، انتظار شما را می کشند که هر کدام از آنها نشانگر اوج تنوع فرهنگی، هنری و غذایی کانادا می باشند.

فستیوال فقط محض خنده (Just For Laugh)

فستیوال کمدی مونترآل که بیشتر آن را با نام جاست فور لَف (فقط محض خنده) می شناسند، در سال 1983 برای اولین بار به زبان فرانسوی برگزار شد. بعدها و در سال 1985 زبان انگلیسی را هم شامل شد و از آن موقع تا کنون هر سال در ماه جولای برگزار شده و حدود دو میلیون تماشاچی و شرکت نماینده را از سرتاسر دنیا و با زبان های مختلف به خود جذب می نماید تا لحظاتی را کنار هم فقط خوش بگذرانند، بخندند و لذت ببرند. محل نمایش فستیوال اصلی جاست فور لف واقع در شهر مونترآل استان کبک می باشد، اما سه نسخه کوچک تر از این فستیوال هم در شهرهای تورنتو، شیکاگو و سیدنی برگزار می شوند. معروفیت و محبوبیت این فستیوال هر سال بیشتر و بیشتر شد و امروز دیگر بزرگ ترین فستیوال کمدی دنیاست که معروف ترین کمدین های دنیا در آن به اجرا می پردازند و شوی تلویزیونی آن هم در بیشتر کشورها پخش می گردد. شرکت نمایندگان در این فستیوال بیشتر در محله لاتین کوارتر (Latin Quarter) دور هم جمع می شوند که محل تجمع تئاترها، کافه ها و بوتیک های مخصوص خرید است. به طور کلی می توان گفت که این فستیوال یکی از بزرگ ترین شانس های زندگی برای افراد با استعدادی است که تا کنون فرصت پیدا ننموده اند تا استعداد خود را در برابر دیدگان تماشاچیان به نمایش بگذارند. نکته خوب ماجرا اینجاست که درمیان این تماشاچیان تهیه نمایندگان و اهالی فن حوزه نمایش هم وجود دارند و شرکت نمایندگان با استعداد را به سرعت شناسایی و جذب می نمایند.

فستیوال بین المللی موسیقی جاز (Montreal International Jazz Festival)

در سال 2004 این فستیوال به عنوان بزرگ ترین فستیوال موسیقی جاز در کتاب گینس ثبت شد. این فستیوال هر ساله در ماه های ژوئن یا جولای برگزار می گردد و حدود 500 کنسرت در آن اجرا می گردد و خبر خوب چیست؟ این که از این تعداد کنسرت حدود دو سوم آنها رایگان است. هر ساله این فستیوال موسیقی بزرگ میزبان حدود 2/000 موسیقیدان از 20 کشور دنیاست و 2/500/000 تماشاچی علاقمند به موسیقی را در مونترآل استان کبک دور هم جمع می نماید. اینجا میعادگاه اهالی فن دنیای موسیقی و سکوی پرتاب استعدادهای ناشناخته این عرصه است که امیدوارند در این جشنواره دیده شوند. انتظار تماشا نام های بزرگ عرصه موسیقی جاز و سبک های دیگر را در این فستیوال داشته باشید که از میان آنها می توان به چهره های معروفی چون دیانا کرال، نورا جونز و آرتا فرانکلین اشاره نمود. هواداران سبک جاز از این که این فستیوال سبک های دیگر مثل راک و پاپ را هم پوشش می دهد، خیلی شادمان نیستند. اما باید گفت که فقط سبک جاز نیست که توانسته این جشنواره را به بزرگی و معروفیت فعلی اش برساند و در این رابطه باید با ذهنی بازتر به موضوع نگاه کرد. اگر شما هوادار پر و پا قرص موسیقی جاز یا سبک های دیگر هستید، اینجا اوج لذت های دنیا را به شما می دهد.

فستیوال کارناوال زمستانی کبک (Quebec Winter Carnival)

ساکنین فرانسه نو که امروزه به آن کبک می گویند، طبق سنت و آیین، قبل از شروع دوران روزه گیری لنت (Lent) برای خوردن، نوشیدن و خوشگذرانی دور هم جمع می شدند و امروزه در این روزها، فستیوال زمستانی کبک برگزار می گردد. برپایی این جشنواره از اواخر ماه ژانویه است و تا اواسط فوریه ادامه پیدا می نماید. امروزه این فستیوال بزرگ ترین فستیوال زمستانی دنیا است که در شهر کبک برگزار می گردد و با هیچ فستیوالی از این نوع در دنیا قابل مقایسه نیست. هر ساله هزاران بازتماشاماینده روانه شهر زیبای کبک می شوند که در فعالیت های مختص به گروه های سنی مختلف مثل حمام برف، راهپیمایی های شبانه، سرسره برفی، فوتبال دستی غول پیکر، مجسمه های برفی، نمایش، سورتمه سواری و اسکیت سواری شرکت نمایند. شهر کبک با معماری زیبایش برترین مکان برای این سرزمین عجایب سفید و برفی است. شخصیت معروف این جشنواره، یک آدم برفی بزرگ به نام Bonhomme است که سفیر این جشن زمستانی است و در پیاده روی های روزانه یا شبانه شما را مشایعت می نماید. این تجربه به شما این حس را می دهد که در یک دنیا برفی زیبا و بی مرز گیر افتاده اید. این کارناوال زمستانی در آخر با یک نمایش آتش بازی زیبا و خاطره انگیز به سرانجام می رسد.

نکات تکمیلی

1: فستیوال جشن نور ونکوور (Vancouver Celebration of Light) یکی از بزرگترین و افسانه ای ترین جشنواره های آتش بازی دنیاست که هر ساله در پایان ماه جولای، آسمان خلیج انگلیسی را با نورهای رنگارنگ روشن می کند. این رویداد پرشور، علاوه بر نمایش های آتش بازی چشمگیر، کنسرت ها، غرفه های غذا و مسابقات ماجراجویی شهری را نیز در بر می گیرد.

2: نمایش سوارکاری کلگری (Calgary Stampede) بزرگترین نمایش فضای باز دنیا است که سالانه بیش از یک میلیون نفر را به خود جلب می کند. این مسابقه سوارکاری 10 روزه در ماه جولای برگزار می شود و فرصتی بی نظیر برای تجربه فرهنگ و سنت های غرب وحشی کانادا است.

3: فستیوال بین المللی فیلم تورنتو (TIFF) از مهمترین رویدادهای سینمایی جهان است که هر ساله در ماه سپتامبر برگزار می شود. این جشنواره که به اختصار TIFF نامیده می شود، میزبان فیلم های برجسته از سراسر جهان است و فرصتی بی نظیر برای دیدن آثار سینمایی تازه و حضور در فرش قرمز را فراهم می کند.

4: جشن روز ملی کانادا (Canada Day Celebration) هر ساله در روز اول ماه جولای برگزار می شود و یکی از تعطیلات رسمی این کشور محسوب می شود. در این روز، مردم با لباس های قرمز و سفید، هم رنگ پرچم کانادا، به خیابان ها می آیند و در مراسمی چون آتش بازی، رژه و کباب بازی در فضای باز شرکت می کنند.

5: فستیوال مردمی ادمونتون (Edmonton Folk Festival) یکی از مهمترین و برجسته ترین فستیوال های مردمی دنیاست که هر سال در ماه آگوست برگزار می شود. این رویداد چهار روزه، میزبان بیش از 1600 هنرمند محلی، کشوری و بین المللی است که در سالن های سرپوشیده شهر ادمونتون به اجرای برنامه می پردازند.

6: فستیوال گل لاله اتاوا (Ottawa Tulip Festival) بزرگترین جشنواره گل لاله در جهان است که هر ساله در ماه می برگزار می شود. این رویداد زیبا، با بیش از سه میلیون شاخه گل لاله، دنیایی از رنگ و زیبایی را به نمایش می گذارد و برنامه هایی چون رژه، مسابقات قایق رانی، رقص ها، کنسرت ها و آتش بازی را ارائه می دهد.

7: فستیوال زمستانی وینترلود (Winterlude) در سه هفته اول ماه فوریه در پایتخت کانادا، اتاوا، برگزار می شود. این رویداد، بهترین نمونه از فعالیت های یک فستیوال زمستانی را ارائه می دهد، از جمله تماشای مجسمه های یخی، اسکی در بزرگترین پیست یخ زده دنیا (Rideau Canal Skateway) و سرگرمی های هیجان انگیز در پارک ژاک کارتیه.

8: فستیوال فقط محض خنده (Just For Laugh) بزرگترین فستیوال کمدی دنیاست که هر ساله در ماه جولای در مونترآل برگزار می شود. این رویداد که از سال 1983 آغاز شده است، هر سال حدود دو میلیون تماشاچی و شرکت کننده را از سراسر جهان به خود جلب می کند تا در کنار معروف ترین کمدین های دنیا، لحظاتی خنده آور را تجربه کنند.

9: فستیوال بین المللی موسیقی جاز مونترآل (Montreal International Jazz Festival) در سال 2004 به عنوان بزرگترین فستیوال موسیقی جاز در کتاب گینس ثبت شد. این رویداد که هر ساله در ماه های ژوئن یا جولای برگزار می شود، میزبان حدود 2 میلیون تماشاچی و 2 هزار موسیقیدان از 20 کشور جهان است.

10: فستیوال کارناوال زمستانی کبک (Quebec Winter Carnival) بزرگترین فستیوال زمستانی جهان است که هر ساله در شهر زیبای کبک برگزار می شود. این رویداد که از اواخر ژانویه تا اواسط فوریه ادامه دارد، فعالیت های متنوعی چون حمام برف، راهپیمایی های شبانه، سرسره برفی، مجسمه های برفی و اسکیت سواری را ارائه می دهد.

سخن پایانی:

کانادا، با جشنواره های رنگارنگ و هیجان انگیز خود، فرصتی بی نظیر برای گردشگران از سراسر جهان فراهم می کند تا در کنار شکوه طبیعت بکر این سرزمین، از تنوع فرهنگی و غنای هنری آن نیز بهره مند شوند. این جشنواره ها نه تنها پلی میان فرهنگ های مختلف هستند، بلکه اجازه می دهند تا گردشگران در کنار مردم محلی، لحظات شادی و سرگرمی را تجربه کنند. از آتش بازی های دیدنی گرفته تا رویدادهای موسیقی و فیلم، هر کدام فرصتی برای کشف جنبه های جدیدی از این کشور زیبا و پهناور است. کانادا با جشنواره های خود، دریچه ای رو به دنیای هیجان و تفریح می گشاید و دعوتی است برای همگان تا سفری ماجراجویانه و رویایی را در این سرزمین تجربه کنند.

انتشار: 8 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1403 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 647

به "همراه با جشنواره های هیجان انگیز کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همراه با جشنواره های هیجان انگیز کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید