تدوین برنامه حفاظت از گونه در معرض انقراض بالابان در همدان

به گزارش مجله سرگرمی، معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان گفت: با توجه به مشاهده جوجه آوری گونه در معرض انقراض بالابان در محیط زیست این استان، برنامه حفاظت و حراست از این گونه در حال تدوین است.

تدوین برنامه حفاظت از گونه در معرض انقراض بالابان در همدان

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش مجله سرگرمی به نقل از ایرنا، مهدی صفی خانی گفت: گونه بالابان یک گونه شکاری از تیره شاهین سانان است که از شمال چین تا اروپای مرکزی قابل مشاهده است.

وی افزود: این گونه مهاجر در بعضی از مکان ها که احساس امنیت کند اقدام به جوجه آوری می نماید و به تازگی و برای نخستین بار شاهد جوجه آوری این گونه در معرض انقراض در طبیعت همدان بودیم.

معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان اضافه نمود: بنابراین چارچوب ها و برنامه هایی برای حفاظت و حراست از این گونه در معرض انقراض در حال تدوین است تا بتوان از انقراض این پرنده کمیاب جلوگیری کرد.

صفی خانی گفت: تیم های یگان حفاظت محیط زیست در سرشماری آخر تابستانه وحوش در همدان، پرواز یک جفت بالغ بالابان به همراه جوجه ها را شاهد بودند که امید می رود با اتخاذ برنامه های راهبردی بتوان شمار این پرنده را در استان افزایش داد.

وی وجود این پرنده را در کنترل آفات و انواع و اقسام جوندگان که به عنوان آسیب برای مردم به شمار می رود موثر دانست و گفت: گونه بالابان مورد علاقه بعضی قوش بازها بوده، بنابراین آنها اقدام به زنده گیری این پرنده می نمایند.

معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان تهدیدات پیش روی این پرنده در معرض انقراض را افزایش زنده گیری، تخریب زیستگاه این حیوان، استفاده بی رویه از مواد شیمیایی و آفت کش ها در مزارع و تاثیر آن بر بدن این گونه جانوری مطرح کرد.

315 گونه جانوری تا به امروز در همدان شناسایی و ثبت شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1119

به "تدوین برنامه حفاظت از گونه در معرض انقراض بالابان در همدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین برنامه حفاظت از گونه در معرض انقراض بالابان در همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید