ایران همسایه بسیار مهم عراق است، تشریح سیاست خارجی الکاظمی

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران، سرویس بین الملل - فاطمه صالحی: سفر خارجی مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به ایران و قبل از آن سفر محمد جواد ظریف به عراق و دیدار با مقامات این کشور توجه بسیاری از تحلیلگران را به خود جلب کرده است.

ایران همسایه بسیار مهم عراق است، تشریح سیاست خارجی الکاظمی

الکاظمی که قصد داشت نخستین سفر خارجی خود را با عربستان آغاز کند در سایه کسالت پادشاه این کشور شاهد به تعویق افتادن سفرش به ریاض بود.

به نظر می رسد نخست وزیر عراق در جریان سفرهای خود به عربستان و ایران به دنبال دستیابی به یک رابطه هماهنگ و متوازن میان این کشورها است. در همین رابطه با شیرین هانتر عضو شورای روابط خارجی آمریکا و استاد دانشگاه جورج تاون مصاحبهیی انجام شد که مشروح آن در ادامه می آید:

*نخست وزیر عراق امروز وارد تهران شد. مقرر بود وی ابتدا به عربستان سفر کند که این سفر به دلیل شرایط جسمانی پادشاه عربستان به تعویق افتاده است. چرا نخست وزیر عراق این دو کشور را به عنوان مقاصد خارجی خود انتخاب کرده است؟

ایران و عربستان مهمترین همسایگان عراق هستند که با این کشور (عربستان) ارتباط نژادی و (ایران) مذهبی دارد. در چند سال گذشته بغداد سعی کرده است که نوعی موازنه در روابط با ایران و عربستان ایجاد کند.

از طرف دیگر عراق نمی خواهد بیش از حد در مواردی نظیر برق به ایران متکی باشد و می خواهد گزینه های خود را افزایش دهد. همچنین عراق به سرمایه گذاری نیازمند است و عربستان با وجود مسائل فعلی مالی خود می تواند مقداری از این احتیاجات را تأمین کند.

* سفر نخست وزیر عراق متعاقب سفر محمد جواد ظریف به عراق صورت می گیرد. به نظر شما مسائلی که دو کشور در مورد آن متمرکز خواهند شد چه خواهد بود؟

مسائل بسیار زیادی بین ایران و عراق وجود دارد که به احتمال قوی آقای ظریف درباره آنها مصاحبه کرده است. در مرحله اول مسئله امنیتی وجود دارد؛ مرزهای ایران از طریق عراق قابل نفوذ هستند چه در جنوب و چه در غرب. افرادی که قصد خرابکاری در ایران دارند می توانند از طریق این مرزها وارد ایران شوند.

مسئله نیروهای طرفدار ایران در عراق نیز موضوع حساسی به شمار می رود. مسئله بازگشایی مرزها و از سر دریافت تجارت مرزی در حال حاضر برای ایران مهم است. بسیاری از توافق های ایران و عراق اجرایی نشده اند. اگر گزارش ها در مورد تمایل عراق به میانجیگری بین ایران و عربستان درست باشد شاید صحبت هایی در این خصوص نیز مطرح شده باشد.

از آن گذشته با توجه به هزینه هایی که ایران در عراق متحمل شده است نمی تواند نسبت به تغییر ماهیت روابط بغداد با کشورهایی که با ایران در مقابله هستند بی تفاوت بماند. بنابراین چه بسا آقای ظریف می خواست قبل از سفر الکاظمی به ریاض مواضع ایران را در این باره برای ایشان روشن کند.

* خروج نیروهای آمریکایی از عراق که مصوبه مجلس این کشور است به یکی از مطالبات گروههای مختلف عراقی تبدیل شده است. به نظر شما در مصاحبههای راهبردی میان عراق و آمریکا این موضوع چگونه حل و فصل خواهد شد؟

عراقی ها در مورد حضور نیروهای آمریکایی به نوعی تضاد مبتلا هستند. حضور این نیروها امکان اینکه عراق درگیر رقابت های بین المللی شود را بیشتر می کند. به نظر من در نهایت آمریکا حضور نظامی کمتری در عراق خواهد داشت اما لااقل تا زمانی که نوعی مصالحه بین ایران و آمریکا صورت نگیرد نیروهای خود را کاملاً از عراق خارج نخواهد کرد.

* به طور کلی ارزیابی شما از سیاست خارجی دولت الکاظمی چیست؟

کاظمی هنوز مدت زیادی در سمت خود نبوده است تا بتوان سیاست خارجی او را ارزیابی کرد اما به طور کلی بیشتر عراقی ها می خواهند که کشورشان در درگیری های منطقه ای گرفتار نشود، با تمام همسایگان رابطه قابل قبولی داشته باشد، از موضع گیری میان ایران و آمریکا خودداری کند، عراق موقعیت خود را در جهان عرب و منطقه باز پس گیرد و از منابع مالی کشورهای عربی برای توسعه عراق استفاده شود.

به طور کلی فرایند عراق به سوی نیرو دریافت تمایلات ملی گرایانه بر اساس عراق محوری و اولویت دادن به منافع عراق و همچنین احساسات عربی می باشد؛ البته بعضی گروه ها با این فرایند موافق نیستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1136

به "ایران همسایه بسیار مهم عراق است، تشریح سیاست خارجی الکاظمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران همسایه بسیار مهم عراق است، تشریح سیاست خارجی الکاظمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید