انتخاب 18 مقاله برای همایش ادبیات کودک

به گزارش مجله سرگرمی، دبیر علمی همایش ادبیات کودک و مدیر مرکز مطالعات ادبیات کودک گفت: 18مقاله برای همایش ادبیات کودک انتخاب شده است.

انتخاب 18 مقاله برای همایش ادبیات کودک

به گزارش از ، سعید حسام پور در همایش ادبیات کودک به میزبانی شیراز، گفت: شاید هیچگاه در اردیبهشت 98 فکرش را هم نمی کردیم ناگهان در زمستان همان سال ویروسی که اصلاً به تاج های زیبا شباهتی ندارد همه چیز را زیر و رو کند، ولی دیدیم که غافلگیرمان کرد و مجبورمان کرد سبک زندگی خودمان را با آن همراه سازیم.

او اضافه کرد: یک لحظه، اما خودمان را بگذاریم جای بچه هایی که در این یک و سال و اندی از دیدن دوست هایشان محروم هستند، از لذت بازی های شیرین و پرهیاهو در حیاط مدرسه دور شده اند، از دیدن معلمان مهربانشان بی بهره اند، حتی می ترسند پدر و مادر و نزدیکانشان را در آغوش بگیرند و یا در آغوش گرفته شوند.

دبیر علمی همایش ادبیات کودک و مدیر مرکز مطالعات ادبیات کودک ادامه داد: ما، اما این جا دور هم جمع شده ایم تا درباره دورانی تازه با هم سخن بگوییم، دورانی که دیگر به مانند دوسال پیش نخواهد بود. مجموعه ای از عوامل دست به دست هم داده اند تا شرایط تازه روی دور تند بیفتد. ما هم ناگزیریم خودمان را با آن هماهنگ کنیم و بکوشیم نخست به خوبی و سنجیدگی بدانیم چه کرده ایم؟ چه جهت هایی را رفته ایم؟ برای چه چیز هایی آمادگی کافی نداشته ایم و چرا؟

حسام پور ادامه داد: اکنون ما بایسته است پس از گذر از این بحران بار ها و بار ها مساله را در ذهنمان و در جمع های تخصصی مان بازشناسی، تحلیل و واکاوی کنیم تا بیشتر بفهمیم چه دگرگونی های بنیادینی در زیست جهانمان رخ داده است.

او گفت: اندیشه پساانسان گرایی را می توان واکنشی به انسان گرایی مسلّط در علوم انسانی دانست که روزبه روز بر گستره و ژرفای آن اضافه کرده می شود.

حسام پور اظهار داشت: این رخداد زمینه را برای تحولاتی ژرف در علوم انسانی و تربیتی فراهم آورده است. هم اکنون، با تحولی که پساانسان گرایی در مفهوم انسان، رابطه انسان و طبیعت، رابطه انسان و جامعه و … پدید آورده، برداشت ها از مفهوم کودکی هم دگرگون شده و در پی آن نظام های تعلیم و تربیت و هم ادبیات کودک به راهکار های تازه ای رسیده اند.

او ادامه داد: توسعه فناوری های دیجیتال و فضای مجازی که در دوران پیش از کرونا بر پدیده هایی مانند تعلیم و تربیت، کتاب، هنر و ادبیات و سرگرمی و ارتباطات تأثیر گذارده بود با پیدایش کرونا با سرعت خیره کننده ای به رشد خود ادامه داد و بر همه جنبه های زندگی فردی و اجتماعی انسان سایه ای سنگین فروافکند؛ پدیده ای که در دوران پساکرونا هم همچنان تداوم خواهدیافت.

دبیر علمی همایش ادبیات کودک و مدیر مرکز مطالعات ادبیات کودک گفت: این تحول به گونه ای است که افرادی که پیش از این ضرورتی برای استفاده از فناوری نوین و فضای مجازی به شکلی گسترده احساس نمی کردند در دوران کرونا به دلیل ضرورت های حرفه ای یا برای غلبه بر احساس تنهایی و ترس به آن تن دردادند و آرام آرام پس از پذیرش این شرایط از ظرفیت های معجزه گونه و شگفت انگیز این پدیده آگاه شدند و چه بسا در تعداد هواخواهان آن قرار گرفتند.

حسام پور ادامه داد: درهم تنیدگی سه عنصر بنیادین پساانسان گرایی، پساکرونا و جهان در شرایط مجازی و پیوند های ناگزیر این سه با هم چشم اندازی دیگرگون پیش رویمان گذارده است و نباید اجازه دهیم از آنجا بمانیم و منفعلانه با آن روبرو شویم. برماست هوشمندانه و به دور از شعارزدگی های مرسوم چاره جویی کنیم و برنامه هایی سنجیده برای آن داشته باشیم.

او گفت: با توجه به همین ضرورت های پیش گفته از پاییز گذشته که قرار بود برای همایش اردیبهشت 1400 فراخوان دهیم با وجود اینکه شورای علمی همایش می دانست موضوع و محور های همایش خیلی ویژه و تخصصی خواهد شد، اما همگی بر این باور بودیم باید همایش زمینه ساز درنگ و اندیشیدن در باره همین مسائل بنیادین روز شود.

حسام پور گفت: پس از انتشار فراخوان 40 چکیده برگزیده شد و سرانجام 18 مقاله برای ارائه در این همایش در نظر گرفته شد که یکی از آن ها با توجه به تفاوت زمانی پیش از آئین گشایش ارائه شد و امیدوارم دیگر ارائه ها برای شما مفید باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 شهریور 1400 بروزرسانی: 4 شهریور 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1780

به "انتخاب 18 مقاله برای همایش ادبیات کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخاب 18 مقاله برای همایش ادبیات کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید