افغانستان، آتش بس؛ شرط غنی برای نرسیدن به صلح

به گزارش مجله سرگرمی، اشرف غنی در حالی شرط آتش بس را برای صلح شرط اساسی می داند که خود به خوبی آگاه است این شرط به معنای ادامه جنگ در افغانستان است.

افغانستان، آتش بس؛ شرط غنی برای نرسیدن به صلح

گروه بین الملل مجله سرگرمی- سید حسام رضوی: هم زمان با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با توجه به اینکه اشرف غنی می داند او و تیم اش گزینه نهایی آمریکایی ها برای ریاست جمهوری افغانستان هستند شروع به گذاشتن شرایط مختلف برای صلح با طالبان کرده است.

اشرف غنی به این جمع بندی رسیده که با برگزاری انتخابات، او توسط آمریکایی ها مجدد به قدرت خواهد رسید و طی مدت چهار سال اوست که از جانب دولت قانونی در افغانستان باید در مقابل طالبان مذاکرات بین الافغانی را به پیش ببرد بنابراین شروع به فعالیت در حوزه صلح کرده است.

اشرف غنی که از هم اکنون خود را در قامت رئیس جمهور آینده می بیند، خود را در قالب منجی صلح دیده و تلاش دارد با گذاشتن شروط مختلف خود را وارد مذاکرات صلح کند و اخیرا بار دیگر اعلام کرده است شرط آتش بس، شرط اصلی و اساسی برای برقراری صلح است با این حال به نظر می رسد او خود را به حواس پرتی زده و در وسط میدان مذاکرات صلح نیست.

غنی باید دو نکته اساسی را در نظر داشته باشد:

1- طالبان تاکنون حتی حاضر نشده اند حتی یک بار با او یا حتی کنندگان دولت او وارد مذاکره شوند. زین پس نیز طالبان با دولت کابل وارد گفتگو نخواهند شد و اصل مذاکره با آمریکا خواهد بود. طالبان همچنین اعلام کرده اند پس تز توافق احتمالی صلح با آمریکا نیز طرف گفتگوی آنها افراد به کنندگی از احزاب مختلف سیاسی خواهد بود نه دولت افغانستان بنابراین این تفکر که او می تواند پس از انتخابات ریاست جمهوری طرف مقابل طالبان در مذاکرات بین الافغانی باشد به صورت کامل مردود است. مذاکرات نزدیک به 10 ماهه طالبان و آمریکا نیز نشان داد که آمریکایی ها نتوانستند این موضوع را به طالبان بقبولانند.

2- اشرف غنی به خوبی می داند تمام حیات و ممات دولتش در اختیار آمریکایی هاست و این واشنگتن است که در نهایت برای کابل تصمیم سازی و تصمیم گیری می کند. مذاکرات 10 ماهه آمریکا و طالبان در نهایت نشان داد که آمریکا تنها به منافع خودش فکر می کند و شاید منافع مردم افغانستان برایش اهمیت چندانی نداشته باشد. آمریکایی ها برای تامین همین منافع وارد مذاکره مستقیم با طالبان شدند و اگر به این جمع بندی برسند که با تامین برخی شروط طالبان می توانند به منافع حداکثری خود در افغانستان دست پیدا کنند روی به تامین منافع آنها حساب باز خواهند کرد و روی به تامین خواسته های طالبان خواهند آورد.

اشرف غنی به خوبی می داند یکی از مهم ترین شروط طالبان عدم مذاکره با دولت افغانستان است چون آن را غیرمشروع می داند و به احتمال زیاد آمریکا این شرط را خواهد پذیرفت و از دولت کابل عبور خواهد کرد.

با توجه به مسائل فوق همه اظهارنظرهای غنی در مورد صلح افغانستان و گذاشتن شروط مختلف می تواتد دو جنبه داشته باشد:

1- آمریکایی ها به او این وعده را داده باشند که بر سر حضور کابل در توافق صلح نهایی پافشاری خواهند کرد و او الان مواضع مختلفی در این رابطه اتخاذ می کند. اگر این بعد را بپذیریم، گذاشتن شرط آتش بس برای برقراری صلح به این معناست که جنگ در افغانستان ادامه خواهد یافت و غنی از افراد موثر برای ادامه جنگ است، زیرا او می داند طالبان هرگز این شرط را نخواهد پذیرفت زیرا آمریکا در طول ده ماه گذشته نتوانست این موضوع را به این گروه بقبولاند و حالا که طالبان باز دست برتر را دارد هرگز تن به پذیرش چنین شرطی نواهد داد.

2- بعد دیگر آن است که اشرف غنی نمی داند آیا در آینده مذاکرات صلح نقشی حواهد داشت یا نه به همین دلیل وقت و بی وقت به اظهارنظر در این رابطه و قدرت نمایی دولت اش برای تاثیرگذاری در مذاکرات صلح می پردازد، اما چنین مواضعی از جمله گذاشتن شرط آتش بس این مهم را بروز می دهد که مواضع او چندان با اصل صلح در افغانستان در یک راستا نیست و چنین مواضعی می تواند صلح را با شکست روبرو کند بنابراین هیچ کدام از طرفین توافق صلح یعنی آمریکا و طالبان او را جدی نخواهند گرفت و در آینده جایگاهی برای او و دولتش در مذاکرات صلح قائل نخواهند شد.

به نظر می رسد غنی باید با مطالعه بیشتر وارد جریان صلح شود و مواضعی واقعی اتخاذ کند تا بتواند نقشی در جریان صلح داشته باشد و جدی گرفته شود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 406

به "افغانستان، آتش بس؛ شرط غنی برای نرسیدن به صلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افغانستان، آتش بس؛ شرط غنی برای نرسیدن به صلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید