ابداع کلاف روباتیک با الهام از رفتار کرم ها

به گزارش مجله سرگرمی، دانشمندان اصولی را که در کرم ها مشاهده کردند، روی کلاف های رباتیک کوچک متشکل از ذرات فعال هوشمند اعمال کردند.

ابداع کلاف روباتیک با الهام از رفتار کرم ها

محققان موسسه فناوری جورجیا روبات هایی را ابداع کرده اند که رفتار جمع گلوله ای کرم های سیاه را تقلید می کند و می تواند به فناوری روباتیک کمک کند تا روبات های انبوهی را که یک کار پیچیده را به شکل گروهی انجام می دهند، بسازند.

یک مطالعه جدید توسط دانشمندان موسسه فناوری جورجیا توضیح می دهد که چگونه کرم ها به طور اتوماتیک سازماندهی می شوند تا مانند یک ماده فعال درهم تنیده عمل کنند. محققان رفتارهای شگفت آور جمعی این کلاف های کرمی را روی روبات های ساده اعمال کردند و آنها را قادر به تکامل حرکتی خود کردند.

کرم های سیاه به ایجاد کلاف های کرمی(worm blobs) که مانند یک جرم مایع و تغییر شکل دهنده است، مشهور هستند که شبیه به یک موجود از یک سیاره دیگر است.

محققان دریافتند که تشکیل این کلاف ها به صورت جمعی از کرم ها به صورت فردی در برابر تهدیداتی مانند گرمای بیش از حد و خشک شدن محافظت می کند.

سعد باملا استادیار دانشکده شیمی و مهندسی زیست مولکولی موسسه فناوری جورجیا می گوید: ما اکنون از طریق مدل های ریاضی و آزمایش های بیولوژیکی نشان داده ایم که تشکیل این کلاف ها نوعی تصمیم گیری جمعی است که این کرم ها را قادر می سازد تا در برابر خشک شدن مقاومت کنند و بیشتر زنده بمانند.

وی اضافه نمود: ما همچنین نشان دادیم که آنها می توانند با هم حرکت کنند. این یک رفتار جمعی است که در موجودات دیگری که در مقیاس کلان می شناسیم، دیده نشده است.

محققان دریافتند که کرم ها به منظور دستیابی به این حالت کلافی، در هم می تنند و به نوعی خود را به هم می بافند که این کار به آنها امکان می دهد وظایفی را که یک کرم تنها قادر به انجام آنها نیست، به صورت دسته جمعی انجام دهند.

دانشمندان موسسه فناوری جورجیا اصولی را که در این کرم ها مشاهده کردند، روی کلاف های روباتیک کوچک متشکل از ذرات فعال هوشمند مشتمل بر شش ربات چاپ سه بعدی شده با دو بازو و دو حسگر نوری اعمال کردند.

یک محفظه مشبک و پایه ها به ذرات فعال هوشمند اجازه داد تا مانند کرم ها در هم پیچیده شوند و به محققان اجازه داد تا چندین رفتار و حرکت جمعی را در آنها آزمایش کنند.

یاسمین اوزکان-آیدین از محققان این مطالعه گفت: روبات ها بسته به شدت نور، سعی می کنند از نور دور شوند. آنها رفتاری فوری انجام می دهند که شبیه همان چیزی است که ما در کرم ها مشاهده کردیم.

وی گفت که هیچ ارتباطی بین این روبات ها وجود ندارد و گفت: هر ربات در حال انجام کارهای خود به صورت غیرمتمرکز است و ما فقط با استفاده از فعل و انفعالات مکانیکی و جاذبه ای که هر ربات نسبت به شدت نور داشت، توانستیم ایم کلاف روباتیک را کنترل کنیم.

این مطالعه نمونه جدیدی از چگونگی الهام دریافت از دنیای طبیعی در صنعت روباتیک است و همچنین ویترین دیگری از روش هایی است که ممکن است روزی از دسته ربات ها برای مقابله با مسائل در دنیای واقعی با بهره وری بیشتر انرژی استفاده شود.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1499

به "ابداع کلاف روباتیک با الهام از رفتار کرم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع کلاف روباتیک با الهام از رفتار کرم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید