6 دلیل شکست در کاهش چربی شکم

به گزارش مجله سرگرمی، چربی احشایی، نوعی چربی که اطراف اندام ها و بخش میانی بدن جمع می گردد، می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد و همچنین یک پیش بینی برای ابتلا به شرایطی مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، مقاومت به انسولین و بعضی انواع سرطان است.

6 دلیل شکست در کاهش چربی شکم

پس از ساعت ها ورزش در باشگاه و نظارت بر رژیم غذایی برای چندین ماه، همچنان در تحقق هدف از بین بردن چربی سرسخت شکم خود ناموفق بوده اید؟ احساس ناامیدی شما قابل درک است، اما نباید کوشش های خود را متوقف کنید.

اگرچه بهره مندی از شکمی صاف می تواند به افزایش حس اعتماد به نفس در شما، به ویژه هنگام حضور در مکان هایی مانند استخر یا کنار دریا یاری کند، اما باید به کاهش چربی اطراف اندام های داخلی بدن نیز توجه داشته باشید، زیرا این برای سلامت شما اهمیت دارد.

چربی احشایی، نوعی چربی که اطراف اندام ها و بخش میانی بدن جمع می گردد، می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد و همچنین یک پیش بینی برای ابتلا به شرایطی مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، مقاومت به انسولین و بعضی انواع سرطان است.

در ادامه با شش دلیل احتمالی ناتوانی در تحقق هدف کاهش چربی شکم بیشتر آشنا می شویم.

به میزان کافی فیبر محلول مصرف نمی کنید

زمانی که موضوع مواد مغذی برای کاهش وزن مطرح می گردد، فیبر یک ستاره درخشان است. فیبر نه تنها به بهبود شرایط دفع مدفوع یاری می نماید، بلکه عنصری کلیدی برای پیشگیری از گرسنگی است. اگرچه هم فیبر محلول و هم فیبر نامحلول برای سلامت انسان اهمیت دارند، اما فیبر محلول برای کاهش چربی شکم از صندلی ویژه ای برخوردار است.

فیبر محلول طی فرایند گوارش با جذب آب به ماده ای ژل مانند تبدیل می گردد که به احساس سیری برای مدت زمانی طولانی تر یاری می نماید. مطالعه ای که در مرکز پزشکی ویک فارست باپتیست انجام شد، نشان داد که افزایش میزان فیبر محلول مصرفی روزانه فقط به میزان 10 گرم می تواند به کاهش 3.7 درصد چربی احشایی منجر گردد.

میوه هایی مانند سیب و حبوبات مانند لوبیا از منابع خوب برای فیبر هستند. در شرایطی که سیب می تواند یک میان وعده راحت برای مصرف باشد، لوبیا ها را نیز می توانید در سالادها، غذا های سرخ کردنی یا پاستا اضافه کنید. برای کسب بهترین نتایج در زمینه کاهش چربی شکم می توانید انجام 30 دقیقه ورزش طی دو تا چهار روز در هفته را مد نظر قرار دهید.

به نوشیدنی های شیرین و رژیمی اعتیاد دارید

نوشیدن نوشابه های گازداری چه از نوع عادی و چه رژیمی شاید یکی از عاداتی باشد که کنار گذاشتن آن برای شما سخت باشد.

بنابر مطالعه ای که در نشریه Obesity منتشر شد، نوشابه های گازدار عادی و آبمیوه های صنعتی از جمله مواردی هستند که با افزایش اندازه دور کمر و چربی شکم پیوند خورده اند، در شرایطی که نوشابه های رژیمی ارتباط با افزایش اندازه دور کمر، شاخص توده بدنی و درصد کلی چربی بدن را نشان داده اند.

اگر آب ساده جذابیتی برای شما ندارد می توانید مصرف چای سفید را به جای نوشیدنی های شیرین یا نوشابه های رژیمی مد نظر قرار دهید. بنابر مطالعه ای که در نشریه Nutrition and Metabolism منتشر شد، این چای می تواند از تشکیل سلول های چربی جدید پیشگیری نموده و به تجزیه چربی ذخیره شده در بدن نیز یاری کند.

تمرینات ورزشی نامناسب انجام می دهید

تمرینات کاردیو اگرچه برای تقویت سلامت قلب مفید هستند، اما شاید به تنهایی برای سوزاندن چربی ذخیره شده در قسمت میانی بدن شما کافی نباشند. برای کاهش چربی شکم می توانید انجام تمرینات اینتروال با شدت زیاد و دو های سرعتی را مد نظر قرار دهید.

بنابر مطالعه ای که در نشریه Medicine and Science in Sports and Exercise منتشر شد، تمرینات دو سرعتی به کاهش اندازه دور کمر یاری می نمایند، در شرایطی که تمرینات اینتروال با شدت زیاد در مقایسه با تمرینات ورزشی با شدت کم نشان داده اند به سوزاندن چربی شکم بیشتر یاری می نمایند.

در حال پیر شدن هستید

با افزایش سن، حتی اگر ورزش کنید و هوشمندانه غذا بخورید ممکن است برای کاهش چربی های اضافه و وزن خود به کوشش بیشتری احتیاج داشته باشید. با توجه به تحلیل رفتن استخوان ها و عضلات که با افزایش سن رخ می دهد، آهنگ سوخت و ساز بدن کندتر می گردد و صاف نگه داشتن شکم چالش برانگیزتر می گردد.

از مصرف غذا های فرآوری شده پرهیز کنید. با افزایش سن، فراوری انسولین نسبت به مصرف غذا های فرآوری شده سرشار از قند و نمک حساس تر می گردد، از این رو، احتمال این که بدن این کالری های را به شکل چربی ذخیره کند، افزایش می یابد.

افزون بر این، غذا های فرآوری شده می توانند موجب التهاب در بدن شوند که کاهش چربی مزاحم شکم را سختتر می نماید. یک برنامه غذایی سالم و متعادل را برای حفظ آهنگ مطلوب سوخت و ساز بدن خود دنبال کنید.

استرس دارید

در دنیای خارج ممکن است این گونه به نظر برسد که هر چیزی را زیر کنترل دارید، اما بدن خود را نمی توانید فریب دهید. حتی اگر زیر فشار عملکرد خوبی داشته باشید، بدن شما همچنان کورتیزول ترشح می نماید که این هورمون استرس می تواند موجب عظیم شدن سلول های چربی و افزایش اشتها و ذخیره چربی، به ویژه در قسمت میانی بدن گردد.

همچنین، غذا هایی که هنگام استرس هوس می کنید به طور معمول گزینه هایی سرشار از چربی و شکر هستند که می تواند به افزایش هرچه بیشتر چربی شکم منجر گردد.

هنگامی که استرس دارید می توانید به جای خوراکی هایی مانند بستنی، نوشیدن یک فنجان چای سیاه را مد نظر قرار دهید. مطالعات نشان داده اند که این نوشیدنی می تواند نرخ ترشح کورتیزول را به حالت عادی باز گرداند که می تواند به شما در مبارزه با چربی شکم یاری کند.

هنگامی که منتظر هستید تا آب به جوش آید می توانید چند ویدئو خنده دار تماشا کنید. مطالعات نشان داده اند که خندیدن به کاهش استرس یاری می نماید.

گوشت قرمز نامناسب را مصرف می کنید

در شرایطی که گوشت بدون چربی تهیه شده از دام هایی که با علف تغذیه شده اند می تواند به کاهش وزن یاری کند، اما برش های پر از چربی گوشت قرمز اثری معکوس دارند. یک رژیم غذایی سرشار از گوشت های چرب با چاقی شکم و افزایش اندازه دور کمر پیوند خورده است.

برش های کم چرب گوشت از دام های تغذیه شده با علف می تواند حاوی اسید های چرب امگا-3 دوستدار قلب باشد که این مواد مغذی توانایی خود در کاهش التهاب در قسمت میانی بدن را نشان داده اند.

منبع: فرادید
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1226

به "6 دلیل شکست در کاهش چربی شکم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 دلیل شکست در کاهش چربی شکم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید