3 عادت مالی که فقیر و پولدار را از هم جدا می کند

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران: یک فکر هیجان انگیز! چرا تمام وقت، کار و نیمه وقت، پول خرج نمی کنید؟ چه حسی دارید اگر بتوانید صادقانه بگویید: من دارم کار می کنم که پولدار شم. نه این که فقط بتوانم پول قبض هایم را بدم. در واقع وقتی نقشه ثروتمند شدن داشته باشید، آن قدر انگیزه پیدا می کنید که حتی شب خوابیدن هم برایتان سخت می شود! شاید کمی اغراق آمیز به نظر برسد. اما نمی توانید انکار کنید که تا به حال در ذهن خود رویای پولدار شدن نداشتید.

3 عادت مالی که فقیر و پولدار را از هم جدا می کند

در مورد این که در حال حاضر چطور می خواهید زندگی کنید در تقابل با این که تا چند سال می خواهید کار کنید، تصمیم بگیرید. منظور این است که اگر تمام پولی که الآن درمی آورید خرج کنید، هیچ چاره دیگری جز سخت کار کردن سرِ پیری ندارید! اما اگر از همین حالا به فکر پس انداز کردن و سرمایه گذاری باشید، در آینده انتخاب های بیشتر و بهتری دارید.

مطمئن شوید چیزی را می خرید که بعد از دریافت صورت حسابش احساس پشیمانی نکنید و از خرید خود راضی باشید هم چنین بهتر است بدانید پس انداز کردن طول می کشد و نیاز دارد هر روز برایش تلاش کنید و برای رسیدن به استقلال اقتصادی صبور باشید. بعضی اوقات صبور بودن کار سختی است، اما درست مثل رسیدن به اهداف تان است. یعنی این که با تلاش کردن در طول زمان میسر می شود. در ادامه 3 عادت اقتصادی که برای پولدار شدن باید رعایت کنید، در اختیارتان قرار داده ایم.

قانون 70/30

بعد از پرداخت قبوض، یاد بگیرید که فقط از 70 درصد پول باقی مانده استفاده کنید. پولی که هر ماه خرج می کنید به 2 دسته ملزومات و تجملات تقسیم می شود. این 70 درصد را باید خرج ملزومات خود کنید. بعد وقت آن است که 30 درصد باقی مانده را به مخارج مختلفی اختصاص دهید. این مخارج می توانند از این قبیل باشند:

خیرات

از 30 درصد پول باقی مانده، یک سوم آن باید صرف امور خیریه شود. خیرات در واقع دست گیری از جامعه و کمک کردن به افراد نیازمند است. ما معتقدیم بخشیدن 10 درصد از پول باقی مانده از حقوق ماهیانه، میزان خوبی برای خیرات محسوب می شود.

بعضی افراد گمان می کنند فقط وقتی پول زیادی دارند باید به دیگران کمک کنند؛ در صورتی که پول بخشیدن را باید از همان زمانی که هنوز حقوق تان کم است یاد بگیرید. مسلماً بخشش 10 هزار از 100 هزار تومان، بسیار آسان تر از بخشیدن 100هزار از یک میلیون تومان می باشد. ممکن است بگویید: اگر یک میلیون تومان پول داشتم، خیلی راحت 100هزار تومانش را خیرات می کردم.، اما اگر در آن موقعیت قرار بگیرید، به احتمال زیاد این کار را نمی کنید. پس بهتر است از همین حالا و با همین مقادیر کم، عادت پول بخشیدن را در خود پرورش دهید تا وقتی پول بیشتری به دست می آورید، راحت تر بتوانید به دیگران کمک کنید.

سرمایه گذاری

با 10 درصد بعدی پول باقی مانده، باید سرمایه جمع کنید. این پولی است که برای خرید، تعمیر، ساخت و ساز و فروش از آن استفاده می کنید. کلید ماجرا این است که مشغول تجارت باشید، حتی اگر به طور نیمه وقت باشد.

راه های زیادی برای ایجاد سرمایه وجود دارد. بگذراید قوه تصورتان به تکاپو بیفتد. به توانایی هایی که سر کار یا موقع انجام سرگرمی هایتان پرورش دادید، نگاه دقیق تری بیاندازید. ممکن است بتوانید آن ها را به سرمایه گذاری سودمندی تبدیل کنید. به علاوه می توانید یاد بگیرید که چطور محصولات را به طور عمده بخرید و خرده بفروشید. یا اینکه می توانید ملکی بخرید و آن را ارتقا دهید. از این 10 درصد برای خریدن تجهیزات، محصولات یا هر دو به طور مساوی استفاده و شروع کنید. از کجا می دانید درون شما چه نبوغی منتظر است تا با جرقه ای به نام فرصت بیدار شود!

پس انداز

10 درصد آخر باید پس انداز شود. این مورد، هیجان انگیزترین قسمت نقشه پولداری حساب می شود. زیرا می تواند با آماده کردن تان برای زمستان زندگی، به شما ذهنیتی از فقر بدهد. بگذارید واژه های فقیر و پولدار را تعریف کنیم: افراد فقیر پول شان را خرج می کنند و سپس هر چه باقی ماند پس انداز می کنند، ولی افراد پولدار پول شان را پس انداز می کنند و سپس آن چه را باقی ماند خرج می کنند.

فرض کنید 20 سال پیش دو نفر، هرکدام ماهیانه 100 هزار تومان حقوق می دریافتد و هر سال حقوق شان به میزان مساوی افزایش می یافت. یکی از آن ها فلسفه خرج کردن پول و پس انداز مقدار باقی مانده را داشت. برعکس، فلسفه دیگری، اول پس انداز و سپس خرج کردن اضافیِ پول بود. امروز اگر آن ها را بشناسید، به خوبی می توانید تشخیص دهید کد امیک پولدار و کدامیک فقیر است؛ بنابراین به خاطر داشته باشید که خیرات و سرمایه گذاری و پس انداز، مثل برنامه ریزی اقتصادی دیگری اثرات نافذی دارد. شاید در آخر روز، هفته یا ماه نتایج زیاد مشخصی نداشته باشد، ولی بعد از گذشت 5 سال، تفاوت ها مشخص می شود و در خاتمه دهمین سال تفاوت ها چشمگیرند. در صورتی که مقدار پول اولیه همان بوده و فقط فلسفه استفاده از آن فرق می کند.

عادت های اقتصادی نادرستی که باعث می شوند پول کم بیاورید!

پول زیادی را صرف مخارج خانه می کنید

مسلماً مخارج خانه ابتدا با پول رهن و اجاره شروع می شود و سپس مخارج دیگری از قبیل اقتصادیات، تعمیر و پول آب و برق و گاز را شامل می شود. خرید مایحتاج و تامین خورد و خوراک نیز باید در نظر گرفت. عموماً بیشترین مقدار پول تان صرف مخارج خانه می شود؛ بنابراین صرفه جویی در آن ها تا حد ممکن بسیار موثر است.

زیاد برای ماشین خرج می کنید

درست مثل مخارج خانه، هزینه های ماشین می توانند بسیار سرسام آور باشند و حتی از درآمد ماهیانه ای که دارید بیشتر شوند. برای کاهش مخارج ماشین بهتر است راه های نزدیک را پیاده روی کنید یا گاهی اوقات از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

بی حساب و کتاب پول خرج می کنید

دفتر و قلمی بردارید و تمام مخارج ماهیانه خود را در آن بنویسید. هر ماه برای هر بخشی که می خواهید پول خرج کنید، هدفی تنظیم کنید. آخر ماه می توانید میزان پولی را که برای هر بخش خرج کردید، با هدف اولیه خود مقایسه کنید و با این روش برنامه ریزی و کنترل بهتری بر مخارج خود داشته باشید.

بی اختیار پول خرج می کنید

ناخودآگاه پول خرج کردن از بی اختکمک نشئت می گیرد. خیلی از روش های بازاریابی و تبلیغات نیز بر همین اساس بنا شده اند. درمان این بی اختکمک، آگاهی است. آگاهی، اختیار را تقویت می کند و باعث می شود کم تر تحت تاثیر تبلیغات وسوسه شوید یا وسایلی بخرید که به آن ها نیازی ندارید.

بیش از اندازه برای تفریح کردن پول خرج می کنید

هیچ گاه بیشتر از 10 درصد حقوق تان را برای تفریح کردن خرج نکنید. تفریح می تواند سفر رفتن و مخارج هتل و هواپیما یا بیرون رفتن با دوستان و هزینه های سینما و رستوران را شامل شود. خرید وسایلی مثل تلویزیون و بازی های کامپیوتری نیز در این بخش جای می گیرد. خیلی از کسانی که مسائل مادی دارند، بیشتر از 10 درصد حقوق شان را به تفریح کردن اختصاص می دهند. البته تفریح در حد طبیعی برای همه ضروری است، ولی این که بدون فکر کردن به آینده و چشم بسته تمام پول خود را صرف بازی و خوش گذرانی کنیم، عواقب اقتصادی ناخوشایندی به دنبال دارد.

حرف آخر

در واقع این که چقدر بتوانید ماهیانه خرج یا پس انداز کنید، به عوامل زیادی از جمله حقوق ماهیانه و شرایط خانوادگی و شرایط اقتصادی جامعه بستگی دارد. اما با هر درآمد و شرایطی، بهتر است با برنامه ریزی پیش بروید و همان طور که گفته شد حساب دخل و خرج تان را داشته باشید تا هر چند خیلی کوچک، ولی نگرانی و استرس کم تری را تجربه کنید.

منبع: برترین ها
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1086

به "3 عادت مالی که فقیر و پولدار را از هم جدا می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 عادت مالی که فقیر و پولدار را از هم جدا می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید