کشف عجیب و باورنکردنی مومیایی 3 هزار ساله زنبور ، عکس

به گزارش مجله سرگرمی، زومیت نوشت: اجساد حشرات به ندرت به صورت فسیل شده دوام می آورد؛ اما مجموعه ای از رویدادهای عجیب باستانی، گروهی از زنبورها را از بین برد و برای هزاران سال حفظ کرد.

کشف عجیب و باورنکردنی مومیایی 3 هزار ساله زنبور ، عکس

زنبورهای کشف شده اعضای گروهی به نام یوسرا بودند. این زنبورها بیشتر عمر یک ساله خود را زیر زمین می گذارند و با خوردن گرده هایی که مادرشان برجای گذشته است، به میزان کافی رشد می نمایند و سپس وقتی گیاهان گل دار شکوفا شدند، برای چندین هفته ظاهر می شوند.

پژوهشگران با آنالیز سرنخ ها به این نتیجه رسیدند که زنبورها به احتمال زیاد با مرگ ناگهانی روبه رو شده بودند. صدها زنبور درست قبل از بیرون آمدن از پیله، در آشیانه های نوزادی خود جانشان را از دست داده بودند. پژوهشگران کشفیات خود را در مجله Palaeontology توضیح دادند و فرضیه های دراین باره ارائه کردند که دلیل مرگ زنبورها چه بوده است.

زنبورها ازنظر تکاملی قدرت ماندگاری بالایی دارند و اجداد آن ها 120 میلیون سال روی زمین زیسته اند. آن ها دربرابر نوسانات آب وهوایی شدید مقاومت نموده اند و در هر جایی از زمین که گیاهان گل دار ریشه زده اند، آن ها نیز رشد نموده اند.

بااین حال پیدا کردن اجساد فسیل شده زنبورها (برخلاف استخوان های لاک پشت که در لایه های رسوبی حفظ شده اند) نادر است. اسکلت خارجی زنبورها و به طورکلی حشرات از کیتین ساخته شده؛ پلیمری زیستی که پس از مرگ حیوان به سرعت تجزیه می گردد.

چشم و سر زنبور عسل استخراج شده از رسوبات.

آنچه زنبورها معمولا از خود برجای می گذارند، سنگواره اثر نامیده می گردد. سنگواره یا فسیل اثر، آثار برجای مانده از مواردی مانند بدن و لانه های رهاشده یا فعال است. این کشف اولین سنگواره اثر است که شامل خود زنبور می گردد.

پیله های کشف شده با نخ ابریشم مانندی پوشانده شده بود که به وسیله زنبور مادر فراوری شده بود. نخ پلیمری ارگانیک و ضدآب بود که باعث حفظ زنبورها درون پیله شده و از کیتین زنبورها دربرابر فعالیت های باکتریایی و پوسیدگی محافظت می نماید. زنبورها در پیله هایشان مومیایی شده بودند و شکل بدن و ویژگی های متمایز آن ها حفظ شده بود.

پژوهشگران به منظور مطالعه زنبورهای مومیایی شده بدون تخریب پیله های محافظ آن ها از میکرو سی تی (نوعی سی تی اسکن برای ثبت تصاویر دقیق از سوژه های کوچک مثل حشرات) استفاده کردند. زنبورهای کشف شده درون پیله ها به تبار یوسرینی تعلق دارند که گونه هایی با شاخک های بلند هستند. معمولا مشخص اینکه عامل فسیل شدن سلول ها چه بوده، سخت است. حیوانات دیگری وجود دارند که در خاک تونل حفر می نمایند و ممکن است چیزی شبیه لانه زنبور ایجاد نمایند.

دانشمندان با استفاده از میکرو سی تی درون سلول های نوزاد را آنالیز کردند و شاخک های بلند زنبور را مشاهده کردند؛ خصوصیتی که نشان می دهد این زنبور نر بوده است.

درمورد دلیل مرگ زنبورها، ابتدا به سیل یا خشکسالی طولانی مدت اشاره شد که ممکن است منابع غذایی را محدود نموده باشد. اما گرده ذخیره شده درون سلول ها حاکی از آن بود که زنبورها اندازه زیادی غذا داشتند و از گرسنگی نمرده بودند. درعوض، فرضیه تغییر اقلیم مطرح شد و پژوهشگران پیشنهاد کردند افت ناگهانی دما در اوایل بهار دلیل مرگ گسترده زنبورها در سطح خاک بوده است.

لانه کشف شده زنبورها می تواند یادآور این موضوع باشد که زنبورها ازنظر مقابله با تغییر شرایط اقلیمی چقدر مقاومت دارند. هنوز بیش از 25 گونه زنبور شبه یوسرا وجود دارد که در زیستگاه های مختلف پرتغال زندگی می نمایند. پژوهشگران انتظار دارند کشف آن ها اطلاعات بیشتری درمورد نحوه مقاوم شدن این موجودات دربرابر تغییرات اقلیمی ارائه دهد. بنابراین، زنبورهای مومیایی شده سه هزار ساله می توانند پیغام امیدواری در دنیایی باشند که ازنظر اقلیمی شرایط آشفته ای دارد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 شهریور 1402 بروزرسانی: 2 شهریور 1402 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 2288

به "کشف عجیب و باورنکردنی مومیایی 3 هزار ساله زنبور ، عکس" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشف عجیب و باورنکردنی مومیایی 3 هزار ساله زنبور ، عکس" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف عجیب و باورنکردنی مومیایی 3 هزار ساله زنبور ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید