چگونه باید با گربه های خیابانی و حیوانات شهری برخورد کنیم؟

به گزارش مجله سرگرمی، چگونه باید با گربه های خیابانی و حیوانات شهری برخورد کنیم؟ گربه های خیابانی به خواستِ خودشان در خیابان ها زندگی نمی نمایند. برخی از این گربه ها فرزندان همان گربه هایی هستند که صاحبان شان به دلایلی آنها را رها نموده اند یا اینکه به دلیل بی مسئولیتی یا به طورِ اتفاقی گم شده اند. آنها در جست وجوی غذا و سرپناه به هر جایی سرک می کشند. متأسفانه بیشتر گربه های ولگرد معمولا غذای شان را از سطل زباله به دست می آورند. شاید هرازگاهی موشی هم پیدا نمایند اما بیشتر گربه ها، مخصوصا در زمستان، از گرسنگی می میرند.

چگونه باید با گربه های خیابانی و حیوانات شهری برخورد کنیم؟

با ما همراه باشید و درباره jamalseyyedi بیشتر بدانید.

خبرنگاران| صدای میومیوی این کوچولو های ناز دل بسیاری از ما را می بَرد، مخصوصا اگر عاشق این حیوانات بامزه هم باشیم. اگر در خانه هستیم، مثل برق به آشپزخانه می پریم تا نان، باقی ماندهٔ غذا، ماهی یا هرچه دم دست مان است برای شان بریزیم. اگر هم در خیابان هستیم، اگر چیز خوردنی همراه مان است به آن ها می دهیم.

به گزارش خبرنگاران، باور کنید خیلی ها هستند که همان لحظه وارد مغازه ای می شوند و سوسیس یا کالباس برای آن ها می خرند! فکر می کنید کار خداپسندانه ای است، این طور نیست؟ مسلما هست، اما در این مطلب به شما خواهیم گفت که این کار نه تن ها به نفع گربه ها که به نفع جامعه هم نیست. البته نفسِ این عمل را بد نمی دانیم، اما راهِ انجام دادنِ آن نادرست است. با ما همراه باشید تا با مسائل گربه های ولگرد و مسائلی که خودشان در محیط شهری ایجاد می نمایند و سپس با نحوه برخورد صحیح با این حیوانات آشنا شوید.

گربه های خیابانی به خواستِ خودشان در خیابان ها زندگی نمی نمایند. بعضی از این گربه ها فرزندان همان گربه هایی هستند که صاحبان شان به دلایلی آن ها را رها نموده اند یا اینکه به دلیل بی مسئولیتی یا به طورِ اتفاقی گم شده اند. آن ها در جست وجوی غذا و سرپناه به هر جایی سرک می کشند. متأسفانه بیشتر گربه های ولگرد معمولا غذای شان را از سطل زباله به دست می آورند. شاید هرازگاهی موشی هم پیدا نمایند، اما بیشتر گربه ها، مخصوصا در زمستان، از گرسنگی می میرند.

اما گربه ها مقصر نیستند. اتفاقا آن ها مانند هر حیوان دیگری باهوش و بااحساس هستند. بنابراین، بی رحمانه است که اجازه دهیم این حیواناتِ دوست داشتنی از گرسنگی و سرما تلف شوند. اما این کار شرط هایی دارد و باید درست انجام گردد، در غیراین صورت، هم به آن ها و هم به خودمان و جامعه آسیب وارد خواهیم کرد.

برای اینکه بدانیم چطور باید از گربه های خیابانی حمایت کنیم، قبل از هر چیز باید مسائلی را که این گربه ها ایجاد می نمایند بشناسیم:

گربه ها ذاتا شکارچی هستند و در این کار مهارت زیادی دارند. نمی توانیم انکار کنیم که آنها پرنده ها و سایر موجودات پستاندار را شکار می نمایند. هرچند وجود آنها سبب کاهش چشمگیر موش ها می گردد، اما یک مطالعه نشان داده است که گربه ها سالانه حدود 2.4 میلیارد پرنده و حدود 12.3 میلیارد پستاندار را هم از بین می برند که خیلی بیشتر از انتظار است. شاید موش های فاضلاب هیچ نفعی نداشته باشند، اما بدون وجود جوجه ها و پرنده ها باید منتظر افزایش چشمگیر حشرات باشیم.

گربه های خیابانی اغلب با بیماری ها و امراض مختلف روبه رو هستند. بدن آن ها محیط مناسبی برای رشد انگل ها است. بسیاری از آن ها پر از کک هستند و حتی ممکن است هاری داشته باشند.

کک ها به رشد کرم نواری در بدن یاری می نمایند و حتی گاهی (البته به ندرت) ممکن است سبب شیوع طاعون شوند. گربه ها می توانند ناقل هاری و بیماری های دیگری هم باشند.

یکی دیگر از مسائلی که گربه ها ایجاد می نمایند مشکل آلودگی های شهری است که با پاره کردن کیسه های زباله ایجاد می گردد. متأسفانه بسیاری از ما زباله ها را در کیسه هایی در کنار خیابان یا جلوی درب منازل رها می کنیم و یا در محفظه های فلزی توری قرار می دهیم که اغلب اوقات درشان باز است و برای گربه ها پریدن به درون آن ها کاری ندارد. به همین دلیل، زباله های پخش شده محل مناسبی برای تجمع حشرات و موش خواهد شد.

به گفتهٔ نشنال جئوگرافیک، تعداد گربه های ولگرد در دنیا بسیار زیاد است (فقط در آمریکا آمار به 70 میلیون رسیده است). آن طور که در وب سایت WebMD آمده است، یک گربهٔ ماده که فقط 16 هفته از عمرش می گذرد می تواند باردار گردد و هر سال می تواند دو یا سه بار زایمان کند. بنابراین، در عرض 7 سال، یک گربه ٔ ماده و بچه هایش می توانند 420،000 گربهٔ دیگر به وجود آورند.

یک گربه ٔ ماده و بچه هایش می توانند در عرض 7 سال، 420،000 گربهٔ دیگر به وجود آورند.

ما نمی توانیم گربه های خیابانی را به حال خودشان رها کنیم. این حیوانات از حیات وحش جدا شده اند و به زندگی با انسان ها عادت نموده اند، بنابراین، در قبال آنها مسئول هستیم. برای حل مشکل گربه های خیابانی چند راه چاره بسیار مهم وجود دارد:

  • برای آنها در خیابان یا جلوی درب منزل غذا نریزیم. این کار سبب وابستگی آنها به ما می گردد؛
  • زباله ها را رها نکنیم. سطل های زباله جلوی درِ منازل یا در سطح شهر باید طوری باشند که گربه نتواند پنجه اش را در آنها فرو کند و کیسهٔ زباله را پاره کند. درِ آنها باید محکم باشد تا گربه ها نتوانند به درون آن بپرند؛
  • عقیم سازی گربه ها به کنترل جمعیت آنها یاری می نماید. ازآنجاکه هزینهٔ این کار بالاست، بهتر است شهرداری ها این کار را تقبل نمایند اما ما هم می توانیم در این مورد یاریی یکنیم؛
  • اگر امکانش را داریم به شکل داوطلبانه با گروه های ناجی حیوانات و انجمن های حمایت از گربه های خیابانی همکاری کنیم.

طرحی که برای رفع مشکل گربه های خیابانی اجرا می گردد TNR نام دارد که مخفف Trap-Neuter-Return و به معنای به دام انداختن، عقیم سازی و برگرداندن آن ها به محل زندگی شان است. پس از اینکه برای یاری به یکی از گروه های حمایت از حیوانات داوطلب شدید، آن ها به شما یاری می نمایند تا یاد بگیرید چطور گربه های خیابانی را به دام بیندازید. این دام ها شبیه قفس اند و خطری برای گربه ها ندارند. مسلما می دانید که بدون دانستن شیوه های این کار نمی توانید گربه ها را بگیرید، زیرا آن ها بسیار زیرک هستند و به سادگی نمی توان نزدیک شان شد.

پس از به دام انداختن گربه ها باید ابتدا مسائل بهداشتی آن ها را رفع کرد. یکی از مهم ترینِ آن ها استفاده از قرص های ضدِّکک است. این قرص ها را خرد می نمایند و روی غذای گربه می پاشند و طی چند ساعت همهٔ کک های آن ها نابود خواهد شد. این قرص ها برای همهٔ گربه هایی که بیشتر از چهار هفته دارند بی خطر است.

گام بعدی واکسینه کردن گربه ها برای مقابله با هاری است. همهٔ گربه ها باید واکسن هاری بزنند. این بیماری بین حیوان و انسان مشترک است و بسیار خطرناک است.

درنهایت، گربه ها باید عقیم شوند. این کار به کنترل جمعیت آن ها یاری می نماید. گربه هایی که درموردِ آن ها اقدامات بهداشتی اجرا شده است نشان دار می شوند تا با سایر گربه ها اشتباه نشوند. به این ترتیب که، با جراحی، نوک یکی از گوش های گربه بریده می گردد.

پس از انجام این کار ها می توان آن ها را به همان جایی که بودند برگرداند. درهرصورت، گربه ها می توانند یاری عظیمی برای مقابله با موش ها باشند و شهرداری می تواند از این مزیت بهره ببرد.

با اینکه برگرداندن گربه ها به محل زندگی شان برای مقابله با موش ها مفید است، اما نمی توان همۀ آن ها را دوباره به سطح شهر برگرداند. راه دیگر این است که بعضی از افرادِ جامعه که امکانش را دارند در نگهداری از این گربه ها همکاری نمایند. انجمن های مبارزه با آزار حیوانات، پس از جمع آوری گربه ها، به افراد واجدشرایط اجازه می دهند، پس از انجام اقدامات بهداشتی گفته شده، سرپرستی گربه ها را به عهده بگیرند. خود آن ها می گویند اگر افراد به جای خرید گربه های گران قیمتی مثل گربهٔ پرشین در نگهداری از گربه های خیابانی یاری نمایند، هم هزینهٔ کمتری برای شان دارد و هم اینکه در این امر مهم شریک شده اند.

این طرح به تثبیت جمعیت یا کاهش آن یاری می نماید و گربه ها می توانند از بیماری ها، حوادث شهری مانند تصادف با اتومبیل و انسان هایی که ممکن است به آن ها آزار برسانند نجات یابند. علاوه برآن، جامعه هم از خطراتی که گفتیم در امان می ماند.

شما به عنوان داوطلب می توانید برای این گربه ها غذا و سرپناه فراهم کنید. البته از قلم نیاندازید که این انجمن ها قوانینی دارند و باید اطمینان پیدا نمایند که شما به گربه هایی که سرپرستی شان را قبول نموده اید آسیب نمی زنید و رهاشان نمی کنید.

گاهی افراد در محله ها با بعضی از همسایه ها مشکل پیدا خواهند کرد. ممکن است بعضی از همسایه ها دوست نداشته باشند که گربه دوروبر خانه ها پرسه بزند.

برای اینکه مسئله ای پیش نیاید، گربه ها را در حیاط منزل خودتان نگه دارید و امکانات موردنیازشان را فراهم کنید تا برای جای خواب و غذا به حریم دیگران وارد نشوند. به همسایگان بگویید گربه هایی که نگه می دارید بچه دار نمی شوند و واکسینه شده اند.

گربه ها باید سرپناه داشته باشند. سرپناهی که درست می کنید باید عایق بندی شده باشد و بتواند گربه ها را در روز های سرد بارانی یا برفی گرم و خشک نگه دارد. سرپناه را زیاد عظیم درست نکنید تا گرمای بدن خود گربه او را گرم نگه دارد. کف سرپناه باید طوری باشد که رطوبت به آن نفوذ نکند. یکی از چیز هایی که گربه واقعا با نبودِ آن مشکل دارد خاکی است که مدفوعش را زیر آن پنهان کند. اگر این امکان را نداشته باشد، به شدت سراسیمه می گردد. به همین دلیل، باید حتما لیترباکس (جای مخصوص برای انجام عمل دفع) را برایش فراهم کنید تا به کوچه و خیابان فرار نکند.

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که با دیدن یک گربهٔ ملوس و دوست داشتنی سعی می کنید به او غذا بدهید؟ حالا که این مطلب را خوانده اید تصمیم تان چیست؟ اگر عضو یکی از انجمن های حمایت از حیوانات هستید یا قصد دارید در آن ها داوطلب شوید، از تجربیات تان با گربه ها یا نگهداری از حیوانات برای مان در دیدگاه ها بنویسید. ما حتما نظرات شما را می خوانیم.

منبع: mnn

منبع: فرادید
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1256

به "چگونه باید با گربه های خیابانی و حیوانات شهری برخورد کنیم؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "چگونه باید با گربه های خیابانی و حیوانات شهری برخورد کنیم؟" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه باید با گربه های خیابانی و حیوانات شهری برخورد کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید