چربی خون خود را با این گیاه درمان کنید

به گزارش مجله سرگرمی، دیس لیپیدمی یا اندازه نامناسب لیپید یا چربی در خون می تواند به صورت بالا بودن تری گلیسرید، بالابودن کلسترول، بالا بودن کلسترول LDL و یا کاهش سطوح HDL باشد. طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، دیس لیپیدمی، با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.

چربی خون خود را با این گیاه درمان کنید

بیماری های قلبی عروقی، عامل اصلی مرگ ومیر در سراسر جهان است و تخمین زده می شود که دیس لیپیدمی یا اندازه نامناسب چربی خون، مسئول بیش از چهار میلیون مرگ در سال است. بالا بودن چربی خون می تواند باعث ایجاد پلاک در عروق خونی و ایجاد سختی عروق یا تصلب شرایین شود.

امروزه از دارو های موثری برای درمان این مشکل استفاده می شود که می تواند اندازه تری گلیسیرید و کلسترول خون را به اندازه قابل توجهی کاهش دهد؛ ولی با این حال عوارض جانبی متعدد و هزینه ها باعث شده است که این دارو های شیمیایی، همیشه بهترین انتخاب برای افراد نباشند. به همین دلیل پژوهشگران در پی ترکیبات جدیدی برای حل این مشکل هستند.

گیاه شنبلیله؛ یک گیاه دارویی است که در بسیاری از کشور ها به صورت خشک، برگ تازه، ادویه استفاده می شود. شنبلیله می تواند به عنوان درمان کمکی برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دو استفاده شود. در گذشته در یک مطالعه متاآنالیز، تاثیر شنبلیله را در چربی خون بیماران مبتلا به دیابت نوع دو آنالیز شده است. بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با انجام یک مطالعه متا آنالیز، مقالات منتشر شده درباره تاثیر شنبلیله را در چربی خون افراد سالم، بیماران مبتلا به دیابت نوع دو و بیماران دارای چربی خون بالا آنالیز کردند.

برای انجام این مطالعه، مقالات منتشر شده در پایگاه های داده بین المللی از ژانویه 2000 تا دسامبر 2019 جستجو شد و پس از آنالیز مقالات استخراج شده، در نهایت 15 مقاله مورد آنالیز قرار گرفت.

از بین 15 مقاله آنالیز شده، یازده مقاله کارآزمایی بالینی همراه با گروه کنترل و چهار مقاله بدون گروه کنترل بودند. آنالیز های این مطالعه فرا تحلیل نشان داد که در کارآزمایی های بالینی همراه با گروه کنترل، مصرف شنبلیله منجر به کاهش قابل توجه اندازه تری گلیسیرید، کلسترول تام و کلسترول بد یا LDL شده است. اما در مطالعات بدون گروه کنترل، این گونه نبود. این آنالیز ها نشان داد که مصرف شنبلیله هم در مطالعات با گروه کنترل و هم در مطالعات بدون گروه کنترل، تاثیر مثبت و معناداری بر افزایش کلسترول خوب یا HDL دارد. با این حال ناهمگونی بین داده ها در این مطالعات وجود داشت.

تفاوت این مطالعات در افراد شرکت کننده در مطالعه (افراد سالم، بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، بیماران مبتلا به اختلالات چربی خون)، تفاوت در دوز مصرفی شنبلیله، اشکال مختلف مصرف شنبلیله (عصاره دانه/ پودر دانه/ پودر برگ) بود. همچنین به نظر می رسد نوع آماده سازی محلول شنبلیله، و تفاوت در مدت زمان پیگیری (از چند ساعت تا چند هفته) مهم ترین عوامل تغییر در نتایج مطالعه باشند.

با توجه به این نتایج این مطالعه فراتحلیل، می توان نتیجه گرفت که مصرف شنبلیله در کاهش تری گلیسیرید، کاهش کلسترول تام و کاهش کلسترول بد یا LDL و همچنین در افزایش کلسترول خوب یا HDL موثر است.

پژوهشگران این مطالعه می گویند که شنبلیله می تواند به طور موثر به عنوان کاهنده چربی خون مخصوصاً برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دو استفاده شود. با این حال، این محققان معتقدند که مطالعات با کیفیت بالای بیشتری برای اثبات اثربخشی بالینی این گیاه مورد نیاز است.

در انجام این تحقیق کیان حشمت، ندا مشایخی اصل، عاطفه عامری زاده، زهرا تیموری جروکانی و معصومه صادقی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با یکدیگر مشارکت داشتند.

منبع: ایسنا

منبع: فرارو
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1946

به "چربی خون خود را با این گیاه درمان کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چربی خون خود را با این گیاه درمان کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید