مریخ نورد آژانس فضایی اروپا رکورد حفاری را زد

به گزارش مجله سرگرمی، مریخ نورد نو آژانس فضایی اروپا در جریان آزمایش های خود بر روی زمین رکورد حفاری را زده و توانسته نمونه هایی را از عمق 1.7 متری زمین خارج کند.

مریخ نورد آژانس فضایی اروپا رکورد حفاری را زد

تا به حال هیچ مریخ نوردی حتی در جریان استفاده های آزمایشی در سطح زمین نتوانسته به چنین موفقیتی دست یابد.

جمع آوری نمونه های خاک و سنگ از عمق زمین و انتقال این نمونه ها به آزمایشگاه کوچکی که در درون مریخ نورد تعبیه شده، از جمله وظایف مریخ نورد آژانس فضایی اروپا است که در قالب مأموریت اگزومارس 2022 انجام می گردد.

به گفته دیوید پارکر مدیر آنالیز های رباتیک و انسانی آژانس فضایی اروپا موفقیت مته این مریخ نورد اولین گام برای اکتشاف مریخ در آینده خواهد بود. تا به حال هیچ مریخ نوردی نتوانسته تا بیش از عمق 7 سانتیمتری سطح این سیاره به پیش برود.

با تقویت مته این مریخ نورد از آن می توان برای دستیابی به نمونه های خاک این سیاره که در عمق دو متری مریخ قرار دارند، استفاده کرد. در این صورت دسترسی به مواد ارگانیک این سیاره که مربوط به 4 میلیارد سال قبل هستند، ممکن می گردد. مواد یادشده شباهت زیادی به مواردی دارند که در زمان شکل گیری اولیه زمین بر سطح آن وجود داشته و این موضوع برای افزایش اطلاعات در خصوص نحوه شکل گیری کره زمین هم حائز اهمیت است.

در آزمایش های اجرا شده مته مریخ نورد رزالیند فرانکلین آژانس فضایی اروپا توانسته از انواع سنگ ها و لایه های خاک مانند خاک رس سیمانی با سختی میانه گذر کند. مته این نمونه را به شکل گلوله ای با قطر حدود 1 سانتی متر و طول 2 سانتی متر استخراج کرد.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1813

به "مریخ نورد آژانس فضایی اروپا رکورد حفاری را زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ نورد آژانس فضایی اروپا رکورد حفاری را زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید