عوامل پوسیدگی دندان بچه ها

به گزارش مجله سرگرمی، تهران (پانا) - متخصصان استرالیایی با استناد به نتایج یک مطالعه گسترده خاطر نشان نموده اند که بچه ها در خانواده های بسیار مرفه حتی با مراجعه منظم به دندانپزشک، بیشتر محتمل است که پوسیدگی دندان ها را تجربه نمایند.

عوامل پوسیدگی دندان بچه ها

به گزارش ایسنا، در میان 65 مطالعه در 30 کشور که با مشارکت بیش از 60 هزار فرد شش تا 79 ساله انجام شد، محققان علوم پزشکی به ارتباط بین شرایط اجتماعی-اقتصادی و پوسیدگی دندان پی بردند.

به گفته آنها در میان نوجوانانی که به مدرسه خصوصی می فرایند و والدین آنها از تحصیلات و عایدی بالاتری برخوردارند، به نظر می رسد شرایط پوسیدگی های دندانی به طور قابل توجهی بدتر است.

به گفته متخصصان ممکن است ابتدا نتایج این مطالعه عجیب به نظر برسد، چرا که بچه ها و نوجوانان در خانواده های مرفه به احتمال زیاد به مراقبت های دندانپزشکی منظم و بهتری دسترسی دارند اما با در نظر گرفتن ارتباط نزدیک بین نوع رژیم غذایی و شرایط اجتماعی-اقتصادی، این موضوع منطقی است.

محققان استرالیایی با اشاره به نتایج این آنالیز فراتحلیلی که داده های گسترده ای را در نظر گرفته تاکید دارند: نوشیدنی های گازدار، انرژی زا و آبمیوه های بسته بندی شده در بسیاری از کشورها در دسترس قشر مرفه است. این عادات غذایی ممکن است بچه ها تمام سطوح اجتماعی-اقتصادی را مستعد خطر پوسیدگی دندان کند، اما آنهایی که در طبقه بالای اجتماعی-اقتصادی هستند ممکن است بیشتر از گروه های مناطقی با عایدی کم و میانه، توان تهیه و مصرف این محصولات را داشته و در نتیجه بیشتر در معرض خطر باشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: fixfun.ir شناسه مطلب: 1975

به "عوامل پوسیدگی دندان بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل پوسیدگی دندان بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید